עורך דין רשלנות רפואית בהריון ובלידה

הריון  הנמשך תשעה חודשים ומסתיים בלידה מוצלחת הינו הליך משמח לכל משפחה.  מהלך ההריון והצפייה לתינוק, מאחדים את בני הזוג ונותנים להם רגעי אושר. אולם, כאשר קורה אסון במהלך ההריון שנפסק מסיבה רפואית או  שהלידה עצמה מסתבכת והתינוק נפטר או נשאר בעל מום, השמחה מתחלפת בצער עמוק ולעתים בתחושה של חוסר אונים.

את מה שקרה אין להשיב, אולם ניתן להתגבר ולו במעט  על האסון  על ידי השגת צדק. במקרים כאלה יש מקום לבחון האם אירעה רשלנות רפואית בהריון או רשלנות רפואית בלידה. בדיקה כזאת יכולה להיעשות על ידי עורך דין רשלנות רפואית הבקיא בנושא רשלנות בהריון וגם בלידה.

לעו"ד אבו ורדה נסיון של מעל 20 שנות הצלחה בתביעות רשלנות רפואית! בכדי לברר מהן זכויותיכם התקשרו וקבעו שיחת או פגישת יעוץ ללא התחייבות  072-3971638.

רשלנות רפואית בהריון

במהלך ההריון מתבצעות כמה בדיקות מעקב שנועדו לבדוק את תקינות ההריון לאם ולעובר. אחת הבדיקות החשובות היא סקירת מערכות הידועה גם כבדיקת אולטרסאונד שנותנת הצצה על איברי ומערכות העובר הפנימיות כדי לבדוק את שלמותן ותפקודם. הבדיקה מתבצעת בדרך כלל בשבועות 14-16 להיריון..

מטרת הבדיקה היא לסרוק את המערכות כדי לאתר מומים או ממצאים לא תקינים בהתפתחות העובר כבר בשלבים המוקדמים של ההיריון. היתרון העיקרי של בדיקת מערכות מוקדמת הינה בכך שהיא מאפשרת קבלת החלטות לגבי המשך ההריון. האם לעבור בדיקות נוספות או שההורים מחליטים לאור התוצאות על הפסקת ההריון, אם נתגלה בסריקה שהעובר סובל ממומים קשים .

מידת הדיוק בבדיקה חשובה ביותר והיא תלויה במיקום העובר, במכשיר האולטרסאונד, ואף במיומנות הרופא.

צריך לזכור שקיימים מומים והפרעות אשר אין להן סממן חיצוני ולא ניתן כלל לאתר אותם באמצעות אולטרסאונד, כמו: אוטיזם, שיתוק מוחין, פיגור שכלי, מחלות נפשיות, ועוד. שיעור זיהוי המומים בסריקת מערכות הוא כ- 90%. למרות שרוב המומים ניתן  לגלותם כבר בשלב זה של ההריון (בשבועות 14-16) ישנם איברים אשר נמצאים בשלב מוקדם מהתפתחותם כמו המוח והריאות שאי אפשר לאתר הפרעות בשלב זה ולכן צריך לבצע גם סקירה מאוחרת המתבצעת בשליש השני של ההריון  (בשבועות 20-24).

בנוסף לסריקת המערכות, ישנם בעיות  רפואיות נוספות העלולות  להשפיע על המהלך התקין של ההריון כמו מחלות, נטילת תרופות מסוימות, טיפולים רפואיים, הפלה ועוד. בכל אלה קיימת אפשרות של אבחון או טיפול רשלני של הצוות הרפואי . במקרים אלה  וגם כאשר למרות הסריקות שבוצעו נולד תינוק עם מומים יש מקום לבדיקת עורך דין מומחה לרשלנות רפואית, כדי לדעת האם יש מקום לתביעה של רשלנות רפואית בהריון.

כל סוג של טיפול רפואי מסופק על ידי איש מקצוע רפואי לפני או במהלך תהליך הלידה יכול להוביל לתביעת רשלנות רפואית, אם הטיפול נופל מהסטנדרטים הרפואיים הקובלים, ואם התינוק ו / או האם נפגעים.

ראוי לציין כי לא כל נזק לתינוק ו/או לאם היולדת אומר שהתרחשה רשלנות רפואית. שאלת המפתח היא: האם הצוות הרפואי וכל אנשי המקצוע הרפואי הקשורים למקרה פעלו והגיבו באופן עולה בקנה אחד עם רמה סבירה של מיומנות וטיפול?

רשלנות רפואית הקשורה ללידה מתרחשת כאשר בית החולים, הרופא, או איש צוות רפואי אחר פועל ברשלנות (נכשל בנקיטת זהירות סבירה) וגרם לאחת מהפעולות הבאות:

  • פגיעה באם או ביילוד במהלך הריון או לידה
  • הולדה בעוולה – כשההורים יכלו להפסיק או למנוע הריון אם היו יודעים על מומים מולדים
  • הריון פסול – כאשר נכשל ניסיון ההורים, למנוע או להפסיק הריון .

חלק מן הסוגים הנפוצים ביותר של מקרי רשלנות רפואית בלידה נובעים מפגיעות מכאניות הקשורות לאופן יילוד התינוק כמו: זרוע מקלעת, שיתוק על שם ארב, שברים. אך גם מליקוי במתן טיפול מתאים שעלול להוביל לשיתוק מוחין, נזק מוחי, ואפילו מוות עוברי.

שורה של גורמים אחרים עלולים גם הם לגרום לפגיעה בתינוק ו / או האם במהלך לידה שנחשבים לרשלנות רפואית, והם כוללים:

  • שימוש לא נכון במלקחיים או בווקום
  • כישלון הצוות הרפואי להתכונן או לשפר סכנת הריון בסיכון גבוה
  • תרופות מרשם שמעמידות את היולדת או התינוק בסיכון פגיעה בלתי אחראי
  • ניטור לקוי של מצבו של התינוק.
  • אי תכנון ניתוח קיסרי כאשר היה צורך בכך מבחינה רפואית כדי למנוע נזק

כל אלה הם בגדר רשלנות רפואית

מתי יש עילת תביעה בגין רשלנות באבחון או במעקב ההריון

רשלנות רפואית היא עילה משפטית המתרחשת כאשר איש מקצוע רפואי חורג מהסטנדרט המקובל ונגרמת פגיעה בחולה. רשלנות רפואית היא רשלנות מקצועית במעשה או במחדל על ידי ספק שירותי בריאות (רופא, אחות, קופת חולים או בית חולים) שבה הטיפול שניתן נופל מתחת לסטנדרטים המקובלים בקהילה הרפואית וגורם פציעה או מוות למטופל, ברוב המקרים אלו הם טעויות רפואיות.

“רמת הטיפול” מוגדרת בתשובה לשאלה: מה הטיפול הסביר והנכון שרופא או ספק שירותי בריאות  אחר היה או לא היה עושה בנסיבות דומות?

רשלנות רפואית איננה רק בט פול הניתן אלא מקיפה גם את נושא האיבחון על ידי הרופא או איש צוות אחר. ברשלנות רפואית בהריון חלק נכבד מהמקרין הוא דווקא  מהעדר אבחון, אבחון שגוי, או אבחון מאוחר של בעיה רפואית אצל האישה או העובר. כתוצאה מכך נגרם לאם או לעובר או לשניהם נזק חמור, לעיתים אף בלתי הפיך. דוגמה למקרה כזה היא: סכרת היריון. אם לא מאבחנים אותה בזמן עלולה להתפתח רעלת הריון או לידה מוקדמת, סיבוכים בלידה ועוד.

חוסר אבחון של סכרת הריון או אבחון מאוחר, יכולים לגרום לנזק חמור ויש בכך כדי להקים עילה משפטית לתביעה בגין רשלנות רפואית.

רשלנות במעקב הרפואי

ברור לכל אדם שבתקופת ההריון יש צורך בשמירה ובמעקב רפואי מסודר אחר האם והעובר. מעקב הכולל טיפול רפואי נכון על פי הסטנדרטים המקובלים. אי שמירה על סטנדרטים אלה עלולה לגרום לנזקים לאם ולעובר שבבטנה.

כיום, במהלך מעקב ההריון מבצעים בדיקות רפואיות, אשר הפרוטוקול הרפואי מחייב לבצע עבור כל אישה בהריון. אי ביצוע הבדיקות או חלק, עלול לגרום לנזק משמעותי ולעתים בלתי הפיך לאם ולעובר. הבדיקות נועדו לגלות ולאבחן בעיות רפואיות שחלקן הגדול ניתנות לטיפול במהלך ההריון אבל אם לא מטפלים בהם עלול להיגרם נזק בריאותי לאם עד כדי מות העובר. הדברים נכונים שבעתיים לגבי נשים שהוגדרו בהריון בסיכון גבוה.

רשלנות בלידה מוקדמת

לידה מוקדמת יש בה סכנה לאם היולדת וגם לתינוק. לידה מוקדמת מסתיימת לעתים במות העובר או בתינוק שנולד עם בעיות רפואיות קשות המלוות אותו  לעתים בכל שנות חייו. גם בלידה רגילה כאשר התינוק פג קיימת סכנה רבה לבריאותו.

הסיבות ללידה מוקדמת הם רבות ומגוונות, אבל לעתים ניתן למנוע את הלידה המוקדמת על ידי אבחון וטיפול מתאים. כמו כן כאשר הלידה המוקדמת מתרחשת בשליש האחרון של ההריון ישנם מקרים שניתן להציל את התינוק ולמנוע ממנו  בעיות רפואיות קשות.

התקדמות הרפואה בשנים האחרונות העניקה לרופאים מגוון של אמצעי בדיקה ומעקב משוכללים המנטרים את העובר ומפיקים דו"חות על מצבו  . כל זה יכול לסייע לשמור על בריאותו ועל בריאות אם. כאשר למרות כל אלה, מתרחשת לידה מוקדמת שנגמרת במות או בנכות של התינוק יש מקום לבדיקה של עורך דין  מומחה לרשלנות בהריון ובלידה, כדי לקבוע האם יש מקום להגשת תביע על רשלנות רפואית בלידה מוקדמת.

רשלנות רפואית בלידה

הדבר האחרון שעולה בדעתם של הורים לאחר לידה קשה הוא תביעה משפטית. הם עסוקים בדאגות חשובים ודחופים יותר. קודם הם רוצים לתת טיפול רפואי טוב לתינוקם. הם צריכים זמן  ללמוד כיצד לטפל בצרכים המיוחדים של תינוק שאינו בריא.

לכן, יש להורים קושי לטפל בתביעת רשלנות רפואית בלידה. מה גם שטיפול בתינוק שנפגע בעקבות רשלנות רפואית בזמן הלידה,, אינו קל בכלל,  במקרה כזה, עורך דין מומחה ברשלנות רפואית בלידה בהחלט יכול לעזור.

אם להורים יש חשד שסיבת הפגיעה בילדכם בלידה הייתה  בגלל רשלנות רפואית, עורך דין לרשלנות בלידה, יכול לסייע לכם למצוא את האמת. ישנן פגיעות בלידה המתרחשות מסיבות לא ידועות, וחלקם קורות למרות שהרופאים והצוות הרפואי פעלו בצורה תקינה ואחראית. אבל יש גם לא מעט מקרים, למרבה הצער, שהפגיעה בלידה בתינוק מתרחשת עקב טעות או רשלנות רפואית.

תביעה בגין רשלנות רפואית  עקב לידה , יכולה לעזור להקל את הלחץ של הורים בטיפול בילד עם צרכים מיוחדים. אם נמצאת עילה לתביעת רשלנות, ועורך הדין השיג חוות דעת של רופא גניקולוג מומחה שקבע כי התרחשה רשלנות רפואית בלידה ויש קשר סיבתי בין התרשלות זו לנזק שנגרם לתינוק, פסק דין או הסדר יכולים לספק להורים את החופש והאמצעים הכלכליים לטיפול בילדם.

טיפול בילד עם צרכים מיוחדים הוא יקר – ללא עזרה נוספת, משפחות רבות נאלצים להסתמך על העזרה המוגבלת של סיוע רפואי וביטוח לאומי. תביעה מוצלחת תיתן להורים את החופש הכלכלי להחליט על האמצעי המדויק וסוג הטיפול הרפואי, אפשרויות חינוכיות, לטיפול בהמשך התפתחותו של ילדם.

רשלנות רפואית בניתוח קיסרי

אחת מכל חמש נשים יולדת בניתוח קיסרי. זהו אחד הניתוחים השכיחים בעולם, אבל כמו כל ניתוח הוא עלול להיות כרוך בלא מעט סכנות וסיבוכים.  ניתוח קיסרי יכול להיות מתוכנן מראש והוא יכול להיות בלתי מתוכנן (דחוף) אם מתעוררת בעיה בזמן תהליך הלידה.

בניתוח קיסרי, כמו לכל ניתוח, מתלווים סיכונים בריאותיים. כמו פגיעה באיברים פנימיים, זיהומים, דימום חזק ואובדן דם, ואפילו מוות לאחר הלידה.

הרופא המטפל חייב לגלות ליולדת את מכלול תהליך הניתוח וההכנה לניתוח, יחד עם הסיכונים וההשלכות העלולות להיגרם מכך. על הצוות המטפל להסביר כראוי ולחשוף את כל הנתונים. אי חשיפת מכלול התהליך ליולדת מצד הצוות הרפואי, היא עילה לתביעת רשלנות רפואית בניתוח קיסרי.

התיישנות  תביעת רשלנות רפואית בלידה

במקרים של רשלנות רפואית בלידה, יש בדרך כלל שני חלקים בתביעה, שחל עליהם חוק התיישנות שונה. התביעה הראשונה שייכת להורים היכולים לתבוע בגין עלות הטיפול הרפואי של ילדם, הכאב והסבל שלהם ,זאת מרגע הלידה ועד הגעת ילדם לגיל 18.

החלק השני בתביעה שייך לילד. הוא יכול לתבוע פיצוי על הוצאות רפואיות לאחר גיל 18 ולמשך כל חייו. כמו כן ניתן לתבוע פיצוי על כאב וסבל אשר היו נמנעים ממנו אם לא היתה קיימת רשלנות רפואית בהריון.

סאמי אבו ורדה – עורך דין רשלנות רפואית בלידה

תביעת רשלנות רפואית  יכולה להיות מורכבת מאוד ממספר זוויות – משפטית, רפואית, ופרוצדורלית. משרד עורך הדין סאמי אבו ורדה, מומחה לרשלנות רפואית בהריון, בלידה בניתוח קיסרי או רשלנות רפואית בלידה רגילה ,בעל ניסיון של למעלה מ- 20 שנה בטיפול במקרים מסוג זה, יוכל לנווט את התהליך כראוי. מקרי רשלנות רפואית רבים, תלויים באמינות חוות דעתם של מומחים רפואיים. עו"ד סאמי אבו ורדה עובד עם רשת מקצועית רחבה הכוללת מומחים רפואיים נכונים ומתאימים עבור כל מקרה של רשלנות רפואית בהריון או בלידה.

משרד עו"ד סאמי אבו ורדה נחשב מהמשרדים המובילים והוותיקים בתחום רשלנות רפואית בהריון ולידה, תחום הדורש ניסיון רב והתמחות מיוחדת. במשרד מחלקה מקצועית  לטיפול ברשלנות הרפואית, העובדת בשיתוף פעולה הדוק עם מומחים רפואיים מהשורה הראשונה בישראל, המלווים את מכלול פעילותה.

התקשרו וקבעו שיחת או פגישת יעוץ ללא התחייבות  072-3971638.

דילוג לתוכן