רשלנות רפואית בניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי הינה פעולה ניתוחית שבה מוציאים את התינוק והשליה כשלא מתאפשרת לידה רגילה או לפי בקשת היולדת משיקולים שונים. הוצאת התינוק והשליה נעשית דרך חתך שנעשה בבטן וברחם.

אם הצוות המטפל התרשל בעריכת בדיקות מקדימות להתאמת האם לניתוח מבחינה רפואית. אי התייחסות לפרמטרים הכלולים בבדיקות כל אלה מהווים מחדל ורשלנות רפואית. במידה והליך הניתוח הקיסרי לא בוצע כראוי, או שלא בוצע כלל, ייתכן כי ייגרמו לעובר או לאם גם יחד, נזקים צמיתים וחמורים. וגם זו רשלנות רפואית.

עו"ד סאמי אבו ורדה מומחה לתביעות רשלנות רפואית עקב ניתוח קיסרי  מציין כי  אם הרשלנות הרפואית התרחשה בעקבות מחדל רשלני כלשהו של הצוות המטפל, הן בשלב האבחוני והן בהליך הניתוח הקיסרי בעצמו, זו עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואי בניתוח קיסרי, כאשר  צריך להוכיח שיש קשר סיבתי בין המחדל והנזק שנגרם. תביעה כזו מורכבת ודורשת ידע משפטי ורפואי רב מאוד.

מי מחליט ומתי מבצעים ניתוח קיסרי?

עו"ד סאמי אבו ורדה המומחה לתביעות נזקי גוף ורשלנות רפואית עונה: אחת הסיבות הנפוצות ביותר הקשורות ליולדת היא ניתוח קיסרי קודם. אם הלידה הראשונה בוצעה בניתוח קיסרי, לידה רגילה (וגינלית) עלולה להיות כרוכה בסיבוכים רבים. לכן ממליצים לפעמים גם בלידה החוזרת לעבור ניתוח קיסרי. ההחלטה תלויה במספר גורמים: למשל מה היתה סיבת הניתוח הקיסרי הקודם, מהו משקל העובר וגם מספר העוברים. היולדת חייבת לקבל ייעוץ על אופן הלידה העדיף במצבה.

סיבות אחרות הקשורות למצב היולדת הוא חוסר התקדמות בתהליך הלידה הטבעית. כאשר תהליך הלידה הואט מאוד או נעצר וניסיון ליילד בעזרת מכשור רפואי כמו ואקום, נכשל. אז חובה על הצוות הרפואי להעביר את היולדת לחדר הניתוחים ולבצע ניתוח קיסרי. אי אבחון מצוקה עוברית אחרי כשל הולדת התינוק בעזרת ואקום או מלקחיים, נחשבת לרשלנות רפואית.

סיבוך שכיח אחר הוא היפרדות השליה לפני הלידה. שהיא מצב מסוכן לעובר ולאם שעלול להפריע לזרימת חמצן לעובר, ולגרום לו נזק מוחי בלתי הפיך.

מהם המצבים הקשורים לעובר אשר מחייבים ביצוע ניתוח קיסרי?

  • קרע ברחם – שעלול לגרום לדימום אצל האם ולהפריע לאספקת החמצן לעובר. או שלית פתח – מצב שבו השיליה יושבת נמוך בתוך הרחם ומכסה על אזור פתח הרחם.
  • מצב אחר הוא מצוקה עוברית – מצוקת עובר הנפוצה ביותר היא כאשר יש חשש מהפסקת אספקת חמצן סדירה לעובר. זה עלול לקרות אם חבל הטבור נכרך סביב צווארו.
  • הרפס – אם היולדת סובלת מהרפס בזמן לידה יש לקבוע ניתוח קיסרי, כדי למנוע חשיפה של התינוק לווירוס המסוכן בזמן המעבר בתעלת הלידה.
  • פגמים  מולדים – אם התינוק אובחן כסובל ממום מולד, הרופאים עשויים להחליט על ניתוח קיסרי כדי להקטין את הסיכון בסיבוכים בזמן הלידה.

משרד עו"ד סאמי אבו ורדה נחשב מהמשרדים המובילים והוותיקים ביותר בתחום הרשלנות הרפואית, תחום הדורש ניסיון רב והתמחות מיוחדת.

במשרד מחלקה מקצועית ברשלנות הרפואית, העובדת בשיתוף פעולה הדוק עם מומחים רפואיים מהשורה הראשונה בישראל, המלווים את מכלול פעילותה. 

לצורך בירור אם קיים במקרה שלך עילת תביעה בגין רשלנות רפואית, נשמח לספק לכם פגישת ייעוץ ללא התחייבות.