רשלנות רפואית בטיפולי פוריות ואי אבחון מום בהריון

מתי מתרחשת רשלנות בטיפולי הפריה ומהי "לידה בעוולה"?

רשלנות רפואית מתרחשת כאשר איש מקצוע רפואי חורג מהסטנדרט המקובל ונגרמת פגיעה בחולה. זו רשלנות מקצועית במעשה או במחדל על ידי מי שמעניק שירותי בריאות (רופא, אחות, קופת חולים או בית חולים) כשהטיפול שניתן נופל מתחת לסטנדרטים המקובלים וגורם פציעה או מוות למטופל, ברוב המקרים אלו הם טעויות רפואיות.

רשלנות  רפואית בטיפולי פוריות

נשים רבות בישראל כמו בעולם כולו, נעזרות בטיפולי פוריות כדי להביא ילד לעולם. בישראל בהשוואה לארצות אחרות הנושא הזה מאוד מפתוח ומספר ההפריות הנעשה כאן גדול בהשוואה למקומות אחרים.

כאשר טיפולי ההפריה מצליחים השמחה גדולה ובצדק, אבל יש מקרים שבהם טיפולי הפוריות אינם מצליחים ועתים הדבר נובע מרשלנות רפואית. רשלנןת כזאת יכולה להיות כתוצאה מבחירה שגויה של שיטת טיפול.

מטופלת מבוגרת יחסית שמתחילה טיפול של הפרייה בשיטת הזרעה עלולה במידה ואינה מצליחה להרות, להגיע למצב שבו תאבד את הסיכון להרות מהפריה חוץ גופית. זו החלטה שהרופא המטפל חייב לקחת בחשבון ואם אינו עושה זאת, יכולה המטופלת לתבוע אותו על רשלנות רפואית.

אי אבחון של מום מולד

אחד המקרים המצערים והקשים מתרחש כאשר קיימת רשלנות באבחון בתקופת ההיריון. מקרים של העדר אבחון של מום בעובר, בין אם זה מום קל של הגבלה לא משמעותית שיכול לחלוף עם הזמן או חלילה מום חמור שמשנה את איכות חייו של התינוק. העדר אבחון של המום, או אבחון שגוי של סוג המום וחומרתו, הם עילה לטענה שנקראת הולדה בעוולה.

במקרה כזה טוענים ההורים כי לו ידעו על קיומו של המום הקשה שיש לילדם, היו בוחרים להפסיק את ההיריון, אפשרות שנמנעה מהם בשל הרשלנות הרפואית באבחון.

עו”ד סאמי אבו ורדה מומחה ובעל ניסיון של שנים בתביעות רשלנות רפואית, ממליץ לנשים שעברו טיפולי הפריה, נשים בהריון או אחרי לידה: אם יש לכם חשד שנפלתן קורבן לרשלנות רפואית, אל תהססו לבקש ייעוץ של עורך דין מומחה לתביעות רשלנות רפואית.

דילוג לתוכן