רשלנות רפואית: אובדן סיכויי החלמה

מה הכוונה ב"אובדן סיכויי החלמה" ומה הפיצוי שניתן לקבל במקרה כזה?

אחד המקרים הקשים ביותר של רשלנות רפואית הוא: אובדן סיכויי החלמה. פירוש הדבר הוא שהמטופל איבד סיכוי רב להחלים בצורה מלאה. מצב כזה יכול להיות כתוצאה מאבחון מאוחר, מטיפול רפואי לא מתאים או רשלנות רפואית במעקב הרפואי,

בדרך כלל המקרים של אובדן סיכויי החלמה מתרחשים בשל אבחון מאוחר של מחלה, בעיקר  מחלות סרטניות שבהן יש חשיבות רבה לגילוי מוקדם של המחלה שאז סיכויי ההחלמה גבוהים יותר. אבחון מוקדם של מחלת הסרטן הוא המפתח להחלמה ממנה או חהארכת תוחלת החיים של המטופל. כאשר האבחנה אינה נעשית כראוי או אינה נעשית מוקדם ככל האפשר הגידול הסרטני מתפשט במהירות וסיכויי ההחלמה קטנים.

דבר דומה מתרחש גם במחלות כרוניות. אבחון מאוחר של מחלה כרונית, יביא להידרדרות המחלה דבר שיכול לגרום לנזק בלתי הפיך. במקרה כזה הטענה של הרשלנות הרפואית היא שאם היתה אבחנה מוקדמת יותר היה סיכוי גדול יותר להארכת תוחלת החיים ולאיכות חיים טובה יותר.

מהו הפיצוי באובדן סיכויי החלמה?

בתביעת רשלנות רפואית כמו בשאר התביעות האזרחית, יש להוכיח את הטענות ברף של למעלה מ51%. למרות זאת בפיצויים עקב אובדן סיכויי החלמה, הנפגע יכול לקבל פיצוי גם אם לא עמד ברף זה.

בית המשפט קבע  בפסיקה תקדימית באחד המקרים שאם ניתוח נערך בזמן, סיכויי ההחלמה של הנפגע היו 30% בלבד וזה בניגוד לקביעה שבדיני נזיקין צריך להגיע למעל 50% בית המשפט קבע כי  במקרה כזה יש לתת פיצוי חלקי כלומר בגובה 30% מהנזק שנגרם אצלו בשל אובדן סיכוי החלמה.

בפסיקה אחרת נקבע כי במקרה של נזק בשיעור 5% לא יינתן פיצוי כלל ואילו במקרה של 50% ומעלה של נזק יינתן פיצוי מלא.

סיכומו של הנושא פיצוי על אובדן סיכויי החלמה יינתן במלואו במקרה של 50% נזק ומעלה ואילו במקרים של בין 5% נזק ל-50% יינתן פיצוי חלקי בהתאם למידת הנזק.

עו”ד סאמי אבו ורדה הינו עורך דין רשלנות רפואית בעל ניסיון של שנים רבות בתחום זה שייצג מקרים רבים ומגוונים. אם יש לכם חשד שהיה אבחון או טיפול שגוי בכם או בבן משפחה שלכם, אל תהססו לבקש ייעוץ מעורך דין מומחה ומנוסה בתביעות רשלנות רפואית.

דילוג לתוכן