fbpx

מהי ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי וכיצד מתכוננים לקראתה

20 מאי 2017

התובע קצבת נכות כללית נתקל לא אחת במנגנון איטי ובירוקרטיה מסורבלת המתחיל מהשלב הראשון של הגשת התביעה . לכן מומלץ לפנות לקבלת יעוץ מקצועי ומשפטי מעורך דין מומחה לתביעות ביטוח לאומי.

כל אדם בישראל שנפגע, יכול לתבוע פיצוי כספי על הנזק שנגרם לו. ישנם סוגים רבים של תביעות: נפגעי עבודה, נכות כללית, ילד נכה, ניידות, שירותים מיוחדים, פוליו וכו’. בכדי לקבל קצבת נכות מוזמן התובע להופיע בפני ועדה רפואית, לצורך קביעת אחוזי הנכות הרפואית. מטרתה של הוועדה: לבדוק את הליקויים שנותרו מהתאונה/ מחלה ולקבוע אחוזי נכות בהתאם לתקנות הביטוח הלאומי.

ניתן להגיע לוועדה עם מלווה  או עורך דין, הרשאי לייצג את המבוטח בפני הוועדה ולדבר בשמו. קבלת זכויות שונות  בשל נכות רפואית מתאפשרת רק אם הוועדה קבעה  20% נכות ומעלה. ככל שהנכות תהיה יותר גבוהה, כך הפיצוי שיתקבל מהביטוח הלאומי יהיה גבוה יותר. לעכן קיימת חשיבות רבה ביותר לקביעת הוועדה הרפואית. 

מי יושב בוועדה רפואית?

הוועדה הרפואית מורכבת ממזכיר שתפקידו ליידע את המבוטח על זכויותיו ולרשום את פרוטוקול הוועדה, רופא אחד לפחות, שמומחיותו רלוונטית למצבו של התובע או ממספר רופאים מומחים בתחומים שונים, משך הזמן שבו עומדים בפועל מול הוועדה קצר ביותר ולרוב לא עולה על דקות ספורות.

אם התובע סובל ממספר מחלות או ליקויים רפואיים, הוא עשוי להיבדק על-ידי מספר רופאים מומחים באותה הוועדה, ובמקרים מסוימים לקבל זימון למספר ועדות רפואיות בתחומים שונים.

רופא הוועדה יכול לערוך בדיקה גופנית או להסתפק בשיחה בלבד . תשובה על החלטת הוועדה מקבל התובע דרך הדואר. אם התשובה שלילית,  ניתן לערער עליה בתוך זמן קצוב בהתאם להנחיות הביטוח הלאומי.

כדי לשפר את סיכויי הצלחת התביעה וכן הצלחה בוועדה הרפואית, הכנה מוקדמת והתייעצות עם עורך דין בעל ניסיון מוכח בתביעות מול הביטוח הלאומי, יעזרו בהחלט.

כיצד מתכוננים לוועדה הרפואית בצורה הטובה ביותר?

1) אחד הדברים החשובים  ביות רכאשר מוזמנים להופיע בפני ועדה רפואית הוא הגעה בזמן. ולהודיע מראש אם אין באפשרותך להגיע כדי למנוע עיכובים וקבלת זימון חדש.

2) להגיע מוכנים –  חשוב מאוד להגיע לוועדה מצוידים בכל המסמכים הרפואיים המתאימים למרות שהמסמכים הוגשו ביחד עם התביעה. כגון סיכומי אשפוז, תיאור מחלה, חוות דעת רופא מומחה. לא פחות חשוב גם להגיע מרוכז וערני ואם הרופא מפנה אליך שאלה, לענות בקצרה ולעניין, ולשים לב לדברי חברי הוועדה

3) להתכונן מראש ולדעת מה מתכננים לומר. לנסח את הדברים בקיצור ובבהירות ולספר את הבעיות הרפואיות והתפקודיות הרלוונטיות. לא חייבים לזכור בעל פה מותר להגיע עם סיכום של הדברים בכתב.

4) לקרוא את הפרוטוקול לפני שחותמים – לפעמים מבקשים חברי הוועדה מהתובע לחתום על הפרוטוקול. אם הוא חושב שהרישום שגוי או לקוי בחסר, זכותו לבקש שהדברים ירשמו בצורה נכונה ומלאה לפני שחותמים.

למרות שניתן לפנות לבד לביטוח לאומי, כדאי להסתייע בעורך דין מומחה בתביעות ביטוח לאומי.

עו”ד סאמי אבו ורדה מספק שירות משפטי מול המוסד לביטוח לאומי בתחומי תאונות עבודה, תאונות אישיות, מחלות מקצוע, מיקרוטראומה, תביעות ניזקין וביטוח לאומי. הוא מלווה את לקוחותיו באופן אישי בכל שלבי התביעה, החל משיחת ייעוץ ראשונית, דרך הפניה לחוות דעת רפואיות וייצוג בפני הוועדה הרפואית, כולל במהלך הבדיקה עצמה, ועד להגשת התביעה וניהול המשפט בפועל.

לצורך בירור אם קיימת במקרה שלך עילת תביעה מול הביטוח הלאומי, נשמח לספק לכל פונה פגישת ייעוץ ללא עלות

 

 

נגישות