חוק שעות עבודה ומנוחה

מתי מקבלים תוספת שעות נוספות? מתי משלמים לעובד על עבודה בשעות המנוחה? מהי עבודה בלילה וכיצד העובד דוג לקבל את המגיע לו?

חוק שעות עבודה ומנוחה קובע את מספר שעות העבודה המותרות שהן פרק הזמן שבו העובד עומד לרשות העבודה ואינו חופשי לעשות בשעות אלו כרצונו.

שעות עבודה: עובד שיום עבודתו נמשך 6 שעות ומעלה, זכאי ל 45 דקות הפסקה עבור כל 6 שעות עבודה ובכלל זה תהיה הפסקה רצופה של חצי שעה לפחות.. זמן זה הינו זמן חופשי של העובד ומיועד לרגיעה ומנוחה, אכילה ועוד.

שעות המנוחה: שעות המנוחה השבועית של העובד צריכות להיות, לפי חוק, לפחות 36 שעות רצופות בשבוע. בעבודות מסוימות ניתן להחליף את ימי המנוחה, או להמעיט בשעות, אך אסור בשום אופן לחייב אדם לעבוד ביום המנוחה שלו. החוק קובע כי שעת עבודה ומנוחה ביום שלפני החג, שהעובד אינו עובד בו, יום העבודה הוא בן 7 שעות וכל שעת עבודה מעבר לשבע שעות נחשבת כשעה נוספת

 שעות נוספות: לפי חוק שעות עבודה ומנוחה, עובד אשר מועסק מעבר לשעות העבודה המקסימאלי, זכאי לגמול בגין שעות נוספות. גמול זה משתנה בין שתי השעות הנוספות הראשונות, לבין השעות הנוספות אשר יבואו אחריהן:

על השעתיים הראשונות הנוספות, זכאי העובד לקבל תוספת של 25% על שכרו הרגיל.

על השעה השלישית, יקבל העובד תוספת של 50%

על עבודה בשבת או ביום המנוחה, זכאי העובד לקבל תוספת של 75% על השעתיים הראשונות ו – 200% על כל שעה נוספת.

עבודת לילה: החוק מגדיר את יום העבודה בעבודת לילה ב 7 שעות עבודה.

עבודת לילה פירושה עבודה שבה שתי שעות ממנה לפחות הן בתחום השעות שבין 10 בלילה ל-6 בבוקר.

רישום שעות עבודה: מעסיק חייב לנהל רישום בדבר שעות עבודה, שעות מנוחה שבועית, שעות נוספות, גמול שעות נוספות וגמול עבודה במנוחה השבועית, ובו יירשמו הפרטים שייקבעו בתקנות.

במקרה שמעסיק- מעביד הפר את החוקים האלה, ניצל לרעה את העובדים והעסיקם מעבר לשעות המותרות בחוק, או שאינו  מאפשר שעות מנוחה לפי מה שהוזכר לעיל, רשאי העובד להגיש נגדו תביעה  לבית הדין לעבודה.

 

משרד עורכי דין – סאמי אבו ורדה חרט על דגלו מתן יחס ושירות אישי לכל לקוח וטיפול מעמיק ויסודי בפתרון כל בעיה משפטית שעולה על שולחנו. אנו כאן בשבילכם, נשמח לייעץ לכם בכל נושא משפטי

דילוג לתוכן