בקשה לבדיקה מחדש עקב החמרת מצב של מקבל קצבת נכות

מה עושים כאשר בעיה רפואית מחמירה? האם ניתן לשנות החלטות קודמות של ועדות רפואיות בביטוח לאומי? האם יש סיכוי להגדיל אחוזי הנכות שקיבלתם בעבר? כיצד המצב הרפואי הנוכחי יכול לשנות את זכויותיכם בביטוח הלאומי? כיצד בוחרים עו"ד  המתאים לטיפול בהחמרת מצב רפואי?

כל אדם שקיבל אחוזי נכות רפואית מהמוסד לביטוח לאומי גם אם אחוזי הנכות ניתנו לו לצמיתות, יכול להגיע למצב שבו הוא מרגיש שמצבו הרפואי השתנה לרעה.

ראשית, צריך לזכור שההחלטה על אחוזי הנכות ניתנה בתקופה מסויימת וגם הרופאים הטובים ביותר, אינם יכולים לדעת ולקבוע  מה יקרה בעתיד. ההחלטה שהרופאים בוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי נתנו, היתה טובה לזמנה. כיום יתכן שהמצב הרפואי השתנה.

לכן, כאשר אתם מרגישים שיש החמרה במצב הרפואי, יש לשקול את האפשרות לפנות למוסד לביטוח לאומי ולבקש דיון מחודש עקב "החמרת מצב רפואית". פנייה כזאת אינה נחשבת כערעור על החלטה קודמת אלא כדיון מחדש בוועדה רפואית שמתכנסת כדי לדון במצב הרפואי החדש. במידה והוועדה דוחה את בקשתכם להכרה בהחמרת מצב רפואי, ניתן לערער על החלטתה לוועדה רפואית לערעורים ולאחר מכן  באמצעות עורך דין ניתן לפנות לבית הדין לעבודה.

בקשה לבדיקה מחדש של מצב רפואי

הזכות לבדיקה מחדש של צבו הגופני של אדם, או במילים אחרות בקשה לדיון בהחמרת מצב רפואי, היא זכותו של כל מי שהמוסד לביטוח לאומי אישר עקרונית את תביעתו כ"תאונת עבודה" או כ"מחלת מקצוע" גם אם בוועדה הרפואית נתנו לו 0% נכות לצמיתות. כלומר מי  שעונה על הגדרה זו, יכול להגיש בקשה ל"החמרת מצב". במקרה כזה אין גם הגבלה על גילו של המבקש והוא יכול להיות גם אחרי גיל פרישה.

מי שהגיש בקשה להכרה במצב של נכות כללית ותביעתו נדחתה, יכול להגיש בקשה לדיון חדש  בוועדה רפואית של הביטוח הלאומי עקב החמרת מצב. לבקשה זו, יש לצרף מסמכים רפואיים חדשים, צילומי רנטגן, סי.טי המצביעים על החמרת מצב רפואי. בקשה להחמרה על נכות כללית ניתן להגיש רק עד גיל פרישה הקבוע בחוק.

מומלץ כי הטיפול בכל הנושאים הללו, הנוגעים לבעיות רפואיות ולמוסד לביטוח לאומי יעשו על ידי עורך דין מומחה לביטוח לאומי.

התנאים  להגשת תביעה להחמרת מצב רפואי

החוק קבע שני תנאים להגשת תביעה על החמרת מצב רפואית. האחד- עברו לפחות 6 חודשים מאז שהוועדה הרפואית האחרונה קבעה את דרגת הנכות. השני- בידי המבקש אישור מרופא מומחה שקיימת החמרה במצבו הרפואי.

במקרה של בקשת החמרה במצב רפואי עקב תאונת עבודה, יש להצטייד באישור של רופא תעסוקתי של קופת חולים בה מטופל הנפגע. על מנת שרופא תעסוקתי ייתן מכתב על החמרת מצב רפואי, צריך להביא לרופא התעסוקתי  את פרוטוקול הוועדה הרפואית הקודמת של המוסד לביטוח הלאומי, שדנה בעניינו של המבקש ובנוסף חוות דעת מרופא מומחה (אורתופד, נוירולוג וכד') על מצבו הרפואי הנוכחי.

הפחתה באחוזי הנכות הקיימים

אנשים רבים חוששים שאם יבקשו החמרת מצב רפואי אחרי קיבעת הוועדה הרפואית, הביטוח הלאומי יוריד להם את אחוזי הנכות שכבר קיבלו.  באופן תיאורטי בדיון על נכות כללית, יתכן מצב שהוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי תקבע שדווקא היתה הטבה במצבו של המבקש. כלומר הוועדה תדחה את בקשתו להחמרת מצב ותטען כי היתה הטבת מצב. אבל חייבים לציין כי אלו מקרים נדירים ביותר. אם חוות הדעת של רופא מומחה המוגשת לוועדה הרפואית בביטוח הלאומי קובעת שמצבו של המבקש החמיר, יהיה קשה לחברי הוועדה  של הביטוח הלאומי לקבוע ההיפך.

צריך גם לזכור שביטוח לאומי רשאי ליזום בעצמו הליך שנקרא "הטבת מצב" ולזמן כל מי שנקבעו לו אחוזי נכות להופיע בפני וועדה רפואית חדשה שיכולה להוריד את אחוזי הנכות שלו, אבל גם מצב כזה כמעט ולא מתרחש, אלא במקרים יוצאי דופן.

מה לעשות אם אני מרגיש שחלה החמרה במצב הרפואי שלי

קודם כל עליך לדעת שיש בידך אפשרויות לפעול. אם אתה מרגיש שהמצב הרפואי גרוע יותר וחלפה יותר מחצי שנה מאז ההחלטה האחרונה של המוסד לביטוח לאומי בנוגע ל"מחלת מקצוע" או "תאונת עבודה" או החמרת מצב נכות כללית של ביטוח לאומי שניתנה לך, אתה מוזמן לבוא ולהתייעץ, עם עורכי הדין המומחים והמנוסים, כדי לבדוק אפשרות של הגשת תביעה בשל "החמרת מצב רפואי".

רצוי לא להמתין זמן רב מדי, אלא להתחיל באיסוף המסמכים הנדרשים וביצירת קשר עם משרד עורכי דין סאמי אבו ורדה, כדי לבדוק אפשרות של הגשת תביעה על החמרת מצב רפואית.

משרד עו"ד סאמי אבו ורדה, עובד עם מומחים רפואיים, המכירים היטב את דרכי ההתנהלות של ביטוח לאומי. עוה"ד של המשרד יפעלו להשיג לך את הנכות המקסימלית בהתאם למצבך הנוכחי. עורכי הדין ממשרד סאמי אבו ורדה ילוו אותך בכל שלבי התביעה בייעוץ, הכוונה ובייצוג הולם.

דילוג לתוכן