מהו אירוע מוחי ומתי הוא מוכר כתאונת עבודה

מדוע יש קושי בהוכחת הקשר בין אירוע בעבודה לאירוע מוחי ? ומהן זכויות העובד שהוכרה הפגיעה שלו כתאונת עבודה

מדי שנה מדווחים בישראל כ- 15,000 מקרי אירוע מוחי.  אולם, אירוע מוחי יוכר כתאונת עבודה רק אם נקבע שהוא נגרם כתוצאה מאירוע חריג בעבודה והוכח קשר ישיר בין האירוע שהתקיים בעבודה בסמוך לאירוע המוחי עצמו. הכרה כזאת, תזכה את הנפגע בזכויות והטבות מהמוסד לביטוח לאומי.

אירוע מוחי למעשה גורם להפרעה באספקת הדם אל המוח. תהליך הפרעתי זה גורם לאיבוד יכולות התפקוד הבסיסיות של האדם עלול  לגרום לנזקים נוירולוגים, ואף לתמותה במקרים קיצוניים. הגורמים המרכזיים להופעת האירוע המוחי הינו: סוכרת, עישון, לחץ דם גבוה, גיל מבוגר ובעיות תחלואתיות שונות.

אירוע מוחי לא יכול להיות מוכר כפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה. הוא חייב להיות חד פעמי, חריף בעוצמתו וסמוך מאוד למועד האירוע המוחי. לדוגמה: עובד קיבל טלפון מבעל העסק שצעק עליו והאשים אותו בנזק שנגרם למכונות ופיטר אותו. לאחר יום, לקה העובד באירוע מוחי. במקרה זה האירוע המוחי התרחש עקב אירוע חריג בעבודה והפגיעה תוכר כתאונת עבודה.

מהן זכויות עובד אשר לקה באירוע מוחי שהוכר כתאונת עבודה?

1- דמי פגיעה – עובד שלקה באירוע מוחי שהוכר כתאונת עבודה, זכאי לקבל תשלום מהמוסד לביטוח לאומי בעבור תקופת היעדרותו מהעבודה. ישולם לו 75% משכרו לפני האירוע על 3 חודשי ההיעדרות הראשונים בלבד.

2- קצבת נכות או מענק – עובד זכאי להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות עקב אירוע מוחי, שיעור הנכות תיקבע בוועדות הרפואיות בהתאם להגבלות השונות באיברים השונים וכן להגבלות ההתנהגותיות והמנטליות של הנפגע.

3- נכות זמנית – על מנת לקבל זכויות כספיות נוספות מעבר לדמי הפגיעה, על הנפגע להגיש תביעה מתאימה ולהופיע בפני ועדה רפואית שתקבע את שיעור נכותו. ועדה זו רשאית לקבוע לעובד נכות זמנית לתקופה מסויימת, במידה שהיא סבורה כי מצבו הרפואי, במועד בו נבדק על ידה, טרם התייצב ויש סיכוי כי בתוך תקופה קצרה הוא ישתנה ויתייצב.

4- נכות צמיתה – במידה ונקבעה נכות זמנית ולאחר שתמה תקופתה, ועדה רפואית תקבע את הנכות הצמיתה. נכות צמיתה בשיעור שבין 5% ל- 19% מזכה העובד במענק חד פעמי, שהוא גבוה יותר ככל ששיעור הנכות גבוה יותר.

חשוב לדעת כי לא כל אירוע מוחי שקורה לאדם במהלך עבודתו ייחשב כתאונת עבודה. ולהיפך, ייתכנו אף מקרים בהם אדם לקה באירוע מוחי לא בשעות העבודה ולמרות זאת אלה הוכרו כתאונות עבודה, שכן לעתים האירוע המוחי מתרחש מספר שעות לאחר אירוע בעבודה וגם אז, במקרים המתאימים, יוכר האירוע כתאונת עבודה.

גם אם מולאו תנאים אלה, כדאי לדעת כי הכרה באירוע מוחי כתאונת עבודה הינה תהליך קשה מאד להוכחה, ובחלק ניכר מהמקרים בקשות אלה נדחות. פעמים רבות הבקשות נדחות עקב תמימות וחוסר מיומנות של מגישי הבקשה במילוי הטפסים, נזק שקשה מאוד לתקנו לאחר מכן.

לפיכך, במקרים אלה, מומלץ לשקול להיעזר בשירותי עורך דין המתמחה בנושא לשם הגשת הבקשה והגנה עליה בצורה מקצועית.

עו"ד סאמי אבו ורדה רשם לזכותו פסיקות רבות שהיוו תקדימים משפטיים, פסקי דין שהפכו לאבני יסוד בפסיקה הישראלית.

 הנכם מוזמנים ליצור קשר עם המשרד לקביעת פגישה ראשונה ללא עלות וללא התחייבות.

דילוג לתוכן