תסמונת כאב כרוני CRPS

תסמונת CRPS היא אחת התופעות היותר מכאיבות המוכרות כיום. רמת הכאב החמורה גורמת לשיבוש ניכר בשגרת היומיום של מי שסובל ממנה, ובמקרים רבים לקושי להתפרנס או אפילו לאובדן מלא של כושר העבודה. בהתאם זהו לא רק מצב רפואי קשה, אלא גם מצב שעלול להוביל למצוקה כלכלית. לצורך מיצוי הזכויות מול הגורמים הרלוונטיים השונים, וקבלת תמיכה חיונית, מומלץ להיעזר בעורך דין מנוסה. עו"ד סאמי אבו ורדה – עורך דין מחלות מקצוע מנוסה, עם ותק רב בהתנהלות מול המוסד לביטוח לאומי – כבר עזר לבעלי ובעלות CRPS לקבל את הכספים המגיעים להם.

 

 מהו CRPS?

המונח CRPS הוא ראשי תיבות של הביטוי Complex Regional Pain Syndrome. התרגום המקובל לעברית הוא תסמונת כאב אזורי מורכב, וגם המונח תסמונת כאב כרוני רלוונטי למי שסובל ממנה, וזאת משום שהסימפטום העיקרי הוא כאב קבוע. על-פי מחקרים שונים עוצמת הכאב גבוהה יותר מזו שמורגשת במהלך לידה או אחרי קטיעת איבר, או בשל סרטן.

לרוב הכאב מתחיל באחת הגפיים וממנה מתפשט לאיברים אחרים. 1 מכל 3 אנשים בעלי CRPS מדווחים כי הם סובלים מכאבים בכל חלקי הגוף.

המדע עדיין לא יודע להצביע במדויק על הגורמים להיווצרות מחלת CRPS, אם כי ההערכה היא שמדובר על תפקוד לא סדיר של מערכת העצבים המרכזית ושל מערכת העצבים האוטונומית. בחלק מהמקרים השלב הראשון הוא פציעה קלה ולכאורה שגרתית, אבל תוך זמן קצר, בגלל הליקוי העצבי, הכאב מחריף ומלווה גם בנפיחות של העור ורגישות מוגברת. עוצמת הכאב והעובדה שאין למחלה מרפא גורמים כמעט תמיד גם לקושי נפשי ממשי.

 

 

טיפולים לתסמונת CRPS

תסמונת כאב אזורי מורכב, או לחילופין תסמונת כאב כרוני, הינה תופעה נדירה יחסית. המודעות אליה נמוכה, כולל בקרב רופאים, ולכן לא תמיד היא מאובחנת למרות שיש תסמינים בולטים ומשמעותיים. בהתאם השלב הראשון בהושטת עזרה למי שסובלים עקב מחלה CRPS הוא העלאת המודעות אליה.

אמנם לא ניתן לרפא תסמונת כאב CRPS, אבל אפשר להקל על הסבל: טיפולים תרופתיים מפחיתים את רמת הכאב, במקרים של דיכאון מומלץ טיפול נפשי, פיזיותרפיה והידרותרפיה מסייעים לשמר תנועתיות ומקטינים את הסיכון לסיבוכים, ויש עוד אופציות ובהן למשל חסימה עצבית וביופידבק.

מרכיב מרכזי נוסף בעזרה כשיש תסמונת כאב כרוני הוא מיצוי הזכויות. לשם כך מומלץ להיעזר בעורך דין שזהו תחום המומחיות שלו.

היחס של המוסד לביטוח לאומי לבעלי תסמונת כאב כרוני

בגלל שבמקרים רבים תסמונת כאב כרוני CRPS לא מאובחנת, ועקב המודעות היחסית נמוכה לתופעה, גם המוסד לביטוח לאומי מערים קשיים במתן אחוזי נכות מתאימים.

חשוב לציין שב-2014 ועדת ערר של המוסד לביטוח לאומי הכירה לראשונה בכאבים שנגרמו עקב מחלת CRPS. ההכרה בנכות, למרות שבדיקות שונות יצאו תקינות, ואחרי שהוועדה הרפואית עצמה קבעה שמדובר בבעיה זמנית בלבד, מהווה בסיס לכל תביעה של כל מי שסובל מהתסמונת ומהכאב. יחד עם זאת ההבדלים בין המקרים והנוקשות שמאפיינת לא פעם את המוסד לביטוח לאומי עלולים להוות מכשול שלא קל לעבור אותו. הידע של עורך דין עם ניסיון בנושא הספציפי של CRPS תסמונת כאב כרוני הוא משאב חיוני, אשר מסייע לצלוח את המכשולים ולהשיג את המטרה.

כמה אחוזי נכות ניתן לקבל על תסמונת כאב CRPS?

תסמונת כאב כרוני CRPS יכולה להיות יחסית קלה ועלולה גם להיות חמורה במיוחד עם כאבים בכל הגוף. לכן, יש גם הבדלים מבחינת אחוזי הנכות שניתנים למי שסובל מהתסמונת. עוד חשוב לקחת בחשבון את התופעות הנלוות: פגיעה אורתופדית משמעותית עשויה להוביל לעוד אחוזי נכות, וגם כשיש מצוקה נפשית קשה ומאובחנת המוסד לביטוח לאומי קובע לבעלי תסמונת כאב כרוני אחוזי נכות גבוהים יותר.

מה חשוב לעשות לפני הגשת תביעה לביטוח הלאומי בגין תסמונת כאב אזורי מורכב?

כשרוצים לקבל עבור תסמונת כאב כרוני אחוזי נכות מקסימליים, חובה להגיע לוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי מוכנים. קודם כל, יש להצטייד בתוצאות בדיקות המעידות על היקף הפגיעה ומידת החומרה של הכאב. אם יש תסמינים נוספים, רצוי למצוא הוכחות לקיומם. שנית, חשוב להציג חוות דעת של רופאים מומחים בכל התחומים הרלוונטיים: אורתופד, פסיכיאטר, נוירולוג וכו'.

בגלל המורכבות של אבחון CRPS תסמונת כאב כרוני גם הדיון בוועדה הרפואית עשוי להיות מאתגר עבור החולים שמבקשים הכרה במחלה ואחוזי נכות מתאימים. בהקשר זה כדאי לדעת שעל-פי חוק, כל מי שזומן לוועדה רפואית רשאי להגיע עם עורך דין, ועורך הדין מוסמך להציג את פרטי המקרה וגם לענות במקום החולה על כל שאלה.

מה אפשר לעשות אם ועדה רפואית קובעת במקרה של תסמונת כאב כרוני אחוזי נכות נמוכים או זמניים?

יש לא מעט מקרים של תסמונת CRPS שבהם הביטוח הלאומי עדיין מתייחס אליה כאל מצב זמני, למרות שזוהי תסמונת כרונית. במצב כזה ניתן לערער ואפשר גם להמתין עד לתום תקופת הנכות הזמנית, ואז להגיש תביעה מחודשת. אם ישנם תסמינים חמורים יותר, כפי שקורה עם הזמן בלא מעט מקרים של תסמונת כאב CRPS, תוכלו לקבל אחוזי נכות גבוהים יותר. קבלת ייעוץ מעורך דין בעל ניסיון ויושרה תעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה.

אם נפסקו אחוזי נכות נמוכים ביחס לחומרת המצב, ההמלצה היא לפעול מיד, כלומר להגיש ערר. ערעור על החלטות ועדות רפואיות יש להגיש תוך 30 ימים ממועד קבלת ההחלטה.

תביעת רשלנות רפואית עקב אי אבחון בזמן של תסמונת כאב כרוני crps

פעולה נוספת שעורך דין מנוסה עשוי להציע היא תביעת רשלנות רפואית עקב אי אבחון בזמן של תסמונת CRPS. חשוב לציין כי נטל ההוכחה במקרים אלה גבוה מאוד: על-מנת לבחון אם אכן מדובר על רשלנות רפואית, בית משפט בודק מה היה עושה במקרה דומה "רופא סביר". מאחר שרופאים רבים כאמור עדיין לא מודעים ל-CRPS, ועקב קשיי האבחון, נדרשות נסיבות יוצאות דופן על-מנת לקבל פיצויים בגין רשלנות רפואית. יחד עם זאת כדאי לברר את ההיתכנות לכך בעזרת עורך דין מומחה.

התפרצות מחלת CRPS בעקבות תאונת עבודה

תסמונת כאב אזורי מורכב – שאגב, בעבר נקראה דיסטרופיה סימפתטית רפלקס (RSD) – עלולה להתפרץ אחרי תאונת עבודה. הסיבה לכך היא שכאמור במקרים רבים פגיעה באחת הגפיים מחמירה בגלל הפעולה הלא סדירה של מערכת העצבים והופכת למצב קבוע של כאב בלתי נסבל. הגשת תביעה על רקע תאונת עבודה מחייבת הוכחת קשר ודאי בין הפגיעה בתאונה לבין ה-CRPS לצד הוכחת היקף הפגיעה כיום. את ההוכחות יכול לספק רופא מומחה באמצעות חוות דעת שתשכנע את בית המשפט.

ניסיון, מחויבות, יושרה

עו"ד סאמי אבו ורדה הוא משפטן בעל ניסיון של למעלה מ-30 שנים, בהן יותר מ-25 כבעל משרד עצמאי ומוערך. הניסיון העצום שצבר מתורגם לבקיאות מעמיקה בתחומים הרלוונטיים להגשת תביעה בגין תסמונת CRPS: נזקי גוף, ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות עבודה. איכות בולטת נוספת של עו"ד אבו ורדה היא יושרה מוחלטת, כך שכל המלצה שלו ניתנת אך ורק על סמך האינטרסים האמיתיים של הלקוח או הלקוחה. גם אחרי עשרות שנות פעילות עו"ד אבו ורדה מתייחס לכל תיק בחרדת קודש ובמלוא הרצינות, ובהתאם הוא מצליח להתמודד באופן מיטבי גם עם האתגרים המורכבים שמציבה תסמונת כאב כרוני CRPS.

CPRS
דילוג לתוכן