תביעה בגין נפילה במדרגות הבית

בהסכם פשרה נקבע פיצוי של 195,000 שקל. האורח שנפצע תבע את בעל הבית וחברת הביטוח שלו שתשלם את הפיצויים

תאונות מתרחשות בכל מקום כולל בבית. לעתים הנפגעים הם דיירי הבית ולעתים אורחים שבאים לבקרם. כמה שווה נפילה שגרמה לפציעה של אורח בבית שלא היה בו מעקה למדרגות? בהסכם פשרה נקבע כי האורח שנפצע יקבל פיצוי של 195000 שקל מחברת הביטוח. זה מקרה אחד מני רבים שמתרחשים בבתים בודדים או בבתים משותפים. במקרה זה מדובר באורח בשנות ה-70 לחייו, שהגיש באמצעות עו"ד סאמי אבו ורדה, מומחה לתביעות נזיקין, תביעה לבית המשפט השלום בחיפה,  נגד בעל  הבית שאצלו אירעה התאונה לפני כשש שנים וכנגד חברת הביטוח הפניקס שאצלה ביטח בעל הבית את הנזקים שעלולים להיגרם לצד שלישי.

האורח שירד במדרגות החיצוניות של הבית שלא היה להם מעקה, נפל ונחבל קשות. הוא הועבר באמבולנס לבית חולים רמב"ם בחיפה, טופל שם ובהמשך עבר סדרה של טיפולי פיזיוטרפיה וריפוי בעיסוק וכן נזקק לניתוח צווארי. בחוות דעת של אורתופד מומחה ושל רופא נוירולוג שצורפו לתביעה שהוגשה לבית המשפט נקבע כי התובע סובל מבעיות  רפואיות  מורכבות עקב הנפילה.

לטענתו הבית שנבנה ובו אירעה התאונה, קיבל טופס 4 המהווה אישור אכלוס לבניין, מבלי שהותקן בו מעקה בטיחותי למדרגות החיצוניות. אבל זמן קצר אחרי התאונה, בעל הבית מיהר והתקין את המעקה למדרגות.

לאחר שהוגשה התביעה הגיעו  שני הצדדים להסכם פשרה שלפיו תשלם חברת הביטוח הפניקס אצלה עשה בעל הבית את הביטוח, "לפנים משורת הדין" סכום של 195,000 שקל לאורח שנפגע ובכך לסילוק התביעה. ההסכם קיבל תוקף של פסק דין.

"לצערי, אנחנו נתקלים לא פעם בבתים שמאוכלסים מבלי שהושלמו אמצעי הבטיחות המתאימים והדבר גורם לעתים  לתאונות קשות. גם כשיש אמצעי בטיחות לא פעם מתרחשות תאונות שנקראות "תאונות בית" לכן, מאוד חשוב שבעלי הבית  בעיקר כשנכנסים לגור לפני השלמת הבנייה, יעשו ביטוח צד ג' כדי שימנעו מתשלומים גבוהים בעת שיתרחש חלילה אסון" אומר עו"ד סאמי אבו ורדה ומוסיף " מדובר בביטוח מאוד זול שיכול לחסוך הרבה עוגמת נפש גם בבניינים משותפים, כאשר ביטוח של הרכוש המשותף בביטוח צד שלישי, מכסה נזק הן למבקרים והן לדיירי הבניין".

תביעה נפילה ממדרגות