אבחנה לא נכונה של בדיקת סי.טי CT

תביעת רשלנות רפואית נגד מדינת ישראל נסגרה בפשרה – התובע יקבל פיצוי של 765,000 שקל
קיבל לאורך תקופה טיפול שגוי עקב חוסר אבחנה נכונה של בדיקת סי.טי.

אבחון סי טי שגוי

צעיר שאושפז בבית חולים בצפון, עבר בדיקות סי.טי. שפיענוחם היה שגוי, עבר ניתוח לכריתת הקיבה ונותר נכה, יקבל פיצויים ממשרד הבריאות בגובה של 765,000 שקל. כך נקבע בהסכם פשרה שהושג בהליך גישור שקיבל תוקף של פסק דין.

הצעיר תבע באמצעות עו"ד סאמי אבו ורדה , ממחה לתביעות רשלנות רפואית את מדינת ישראל – משרד הבריאות, הבעלים של בית החולים שבו טופל הצעיר במהלך השנים.
הפרשה החלה כאשר בתחילת שנות ה-20 לחייו, נדקר הצעיר, תושב אזור חיפה, בחזהו ואושפז בבית החולים, שם עבר שיחזור קיבה ותיקון קרע בסרעפת. כעבור כ-8 שנים הוא התלונן על שיעול מלווה בדם וחולשה אושפז בביה"ח ואובחן כסובל מלויקימיה חריפה. עבר בדיקת סי.טי. שבה נראה קרע בסרעפת שהרופאים פרשו אותו כתסחיף ריאתי.
האיש עבר טיפולים כימותרפיים וטיפולים משולבים אחרים. כאשר המשיך להתלונן על קשיי בליעה, חוסר תיאבון ותופעות נוספות, עבר בדיקה שהראתה בקע סרעפתי בקיבה. רק אז הועבר מיד לניתוח שבו נכרתה כל הקיבה ולאחר מכן בוצע ניתוח שיחזור מערכת העיכול.

לטענת התביעה, הטיפול הרשלני בבית החולים היה כאשר מתחילת אשפוזו התעלמו בבית החולים מעברו הרפואי ומהניתוח שעבר בעקבות דקירת הסכין בחזהו. לכן לאורך תקופה ממושכת "קיבל התובע טיפול שוגה ומטעה, בתור מי שסובל מתסחיף ראיתי, תוך התעלמות מוחלטת מאפשרות היותו סובל מקרע בסרעפת, נוכח עברו הרפואי". אילו פענוח הסי.טי. היה נכון ניתן היה לטפל בבקע ולמנוע את כריתת הקיבה שנעשתה לאחר מכן והנזק נשגרם היה נמנע.

בחוות דעת שצורפה לתביעה מטעם פרופ' לכירורגיה כללית נקבע כי הנכות הרפואית כתוצאה מהרשלנות היא 80% לצמיתות בשל מצב תזונאי ירוד של התובע שסובל מהפרעות קשות בעיכול ועוד 10% לצמיתות בשל צלקות מכוערות בבטן.