פורום רשלנות רפואית

שאלה 7- בעלי עבר ניתוח לכריתת צינור הזרע לפני יותר משנה מאז הוא סובל מכאבים חזקים. הגיע למיון שם עשו לו הרבה בדיקות. הרופא אמר שלא מוצא שום בעיה רפואית אצלו ושבעלי חייב להתמודד עם הכאבים. בעלי הוא אדם פעיל מאד ותמיד היה. אנחנו פשוט לא מבינים איך יכול להיות שאחרי ניתוח פשוט אינו יכול לרוץ או להתאמן יותר. האם הכאבים הם הוכחה שהתרחשה כאן רשלנות מצד הרופא המנתח?

 

תשובה: שלום. האם חזר בעלך אל הרופא המנתח והתלונן בפניו על הכאבים? איפה מופיע הכאב? האם הכאב השפיע על היכולת של בעלך לעבוד? לצורך בירור שאלות אלו ואחרות, יש לאסוף תחילה את מלוא התיקים הרפואיים מבית החולים, לבחון אותם ע"י עורך דין מומחה ברשלנות רפואית. רק לאחר הערכה מקצועית, תוכלו להחליט ביחד עם עורך הדין אם כדאי להגיש תביעה.

 

שאלה 8- בחודש השני להריוני נלקחתי באמבולנס לבית החולים בשל כאבי גב קשים. בזמן שהייתי בבית חולים נתנו לי תרופה לשיכוך הכאבים ושוחררתי ללא אבחנה של מה שגרם לכאב הגב. ארבעה ימים לאחר מכן אושפזתי בבית חולים אחר עם אלח דם. ואובחנה אצלי דלקת בכליה, אבחנה שהוחמצה בבית החולים הראשון. בגלל כישלון בית החולים הראשון לאבחן את מצבי או להתייחס ברצינות לכאב שלי, ההריון נכשל והייתי צריכה לעבור טיפול רפואי נרחב וכואב. אפשר היה למנוע את ההפלה והסבל הכרוך בכך והטיפול הקשה אם אובחנה הבעיה בזמן.

זה קרה לפני שלוש שנים. האם המקרה שלי מספיק כדי לתבוע את בית החולים הראשון?

 

תשובה:  יתכן כי קיימת במקרה שלך עילת תביעה בגין רשלנות רפואית. לצורך בירור שאלה זו, יש לאסוף תחילה את כל התיעוד והתיקים הרפואיים משני בתי החולים, ולבחון אותם ע"י עורך דין מומחה ברשלנות רפואית, ועל ידי רופא מומחה לבעיות כליה ורופא גניקולוג, כדי לנסות לקבוע אם בית החולים הראשון לא עמד בסטנדרטים המקובלים של הטיפול הסביר ולראות האם אכן היתה רשלנות רפואית. לאחר מכן יש להוכיח גם את הקשר הסיבתי בין הרשלנות לבין ההפלה, והאם העיכוב באבחון גרם להפלה או השפיע על הטיפול. במידה והמומחה הרפואי יתן חוות דעת לעניין הרשלנות, ניתן יהיה להגיש תביעה לבית משפט. אשמח לתת מענה משפטי פרטני לאפשרויות העומדות בפניך.

 

שאלה 9- התינוק שלי בן 10 חודשים. לקחתי אותו ביום שישי בערב לחדר המיון בגלל הקאות וחום. הוא נבדק על ידי רופא, ועבר בדיקות שתן ונשלחנו הביתה עם אקמול והוראה למעקב אצל רופא הילדים אם הסימפטומים לא ישתפרו.

המצב לא השתפר ולכן לקחנו אותו לרופא הילדים ביום ראשון. הרופא אמר לנו לקחת את הילד בחזרה למיון, והתקשר לבית חולים כך שהם יצפו לו. במיון נעשה לו בדיקת ניקור מותנה ואובחנה אצלו דלקת קרום המוח חיידקית.

עד שהתינוק הגיב לטיפול, הנפיחות במוחו גרמה לאובדן שמיעה מוחלט. לתינוק שלי יש היום שתלי שבלול. השאלה היא האם הרופאים במיון אחראים על אי-אבחון דלקת קרום המוח במהלך הביקור הראשון שלנו במיון?

 

תשובה: זוהי החלטה שיכולה להיעשות רק על בסיס סקירה מלאה של המסמכים הרפואיים של התינוק. יש סיכוי שההערכה של רופא המיון עשויה להיות מספקת מבחינה רפואית, גם אם הרופא לא אבחן דלקת קרום המוח, בהתבסס על הסימפטומים שנצפו באותה עת ועל תוצאות הבדיקה של תינוק.

לכן אני ממליץ לקחת את הרשומות הרפואיות  לבדיקה עניינית של המקרה באמצעות עורך דין העוסק בתחום הרשלנות הרפואית, בכדי שתוכלו ההורים לקבל מענה משפטי פרטני לאפשרויות העומדות בפניכם. בברכה.

 

שאלה 10- הבן שלי נולד עם מום מולד חמור, אבל לא אובחן כראוי במשך כמה שנים. אבחון וטיפול בזמן היו ממזערים את הנזק וההשפעות ארוכות הטווח של הבעיה, אך הילד שלי כעת בן שבע וההתערבות אינה אפשרית עוד. האם עבר הזמן בו אוכל לתבוע את הרופאים על רשלנות רפואית בגלל שהחמיצו את האבחנה ?

תשובה: בכל מקרה של רשלנות רפואית, חשוב לבחון את כל העובדות ולבדוק את התיק הרפואי לעומק. לכן מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה בתביעות רשלנות רפואית. יכול להיות שהתערבות רפואית אינה אפשרית היום אך אפשר בהחלט לבדוק את האפשריות המשפטיות. למרות שתקופת ההתיישנות במקרה כמו שלך הוא 7 שנים, אחרי שבנך מגיע לגיל 18 אני ממליץ לפנות בהקדם לעורך דין מומחה לרשלנות רפואית, כדי לדעת אלו אפשרויות עומדות בפניך ומהם הזכויות וההטבות שמגיעים לך ולבנך.

 

שאלה 11- אמי עברה ניתוח במרכז טיפול בריאטרי (השמנת יתר). מאוחר יותר פנו אליה מהמרכז וסיפרו כי היתה בעיה בחיטוי החדרים והציוד שלהם, וכי הם מבקשים מכל החולים לעבור בדיקות לזיהום ולקחת אנטיביוטיקה חזקה במשך חודש. התרופות היו טיפול למחלת הפטיטיס דלקת כבד נגיפית. התרופות גרמו לאמי בחילות קשות ולאי-נוחות בקיבה, בנוסף להחלמה שלה מניתוח מעקף קיבה. האם היא יכולה לקבל פיצוי על טעות המרפאה?

תשובה: אני מציע לך להתייעץ עם עורך דין מומחה לרשלנות רפואית. אם מתברר כי היא נגועה במחלה רצינית, הנזק יכול להיות משמעותי מאוד. גם אם לא, המצוקה הנפשית בשל הצורך לדאוג ולפחד מפני הזיהום עשויה להצדיק פיצוי. בהיות שרשלנות אכן התרחשה, המרפאה עשויה בכל זאת להיות מוכנה להציע פיצוי כלשהו ללא הרבה מאבק.

 

שאלה 12- בזמן שעשיתי קניות באחד הסופרים, רציתי לקחת פריט ממדף גבוה , פתאום המדף התמוטט וכל המוצרים שהיו עליו נפלו על ראשי. המוצרים היו גדולים וכבדים.  נזקקתי לתפרים במצח וכתוצאה מהתאונה אני סובל מכאבי ראש וצוואר. הרופא רשם לי טיפול נגד כאבים. החנות לקחה על עצמה את האחריות על הפגיעה והציעו לי הסדר כספי. האם כדאי לי לקבל את ההסדר או שעדיף לשקול תביעה?

תשובה: יש לך שלוש אפשרויות בסיסיות: 1) לקבל את ההצעה של החנות. 2) לנהל איתם משא ומתן כדי להשיג סכום גבוה יותר. 3) לשקול הגשת תביעה.

אם טרם התאוששת לגמרי, או שהאבחנה אינה ודאית וסופית,  אתה יכול עדיין לבחור בין הסכמה להסדר או תביעה בעתיד הקרוב, אך עדיף להמתין עד לקבלת מידע רפואי נוסף. לא יזיק להתייעץ עם עורך דין מומחה בתאונות אישיות כדי שיבדוק תנאי ההסדר. יכול להיות שלא צריך לשכור עורך דין, ויעוץ יספיק. על עורך הדין להיות מסוגל להעריך את התביעה בהתבסס על אופי וחומרת הפגיעה, האבחון והפרוגנוזה, ולספק ללקוח הערכה האם הצעת ההסדר סבירה או לא.

 

שאלה 13- הילדה שלי נפצעה בבית הספר כאשר ילדה אחרת נתקלה בה בחוזקה והפילה אותה. מהנפילה איבדה שן קדמית אחת וסדקה שן אחרת. רופא שיניים קבע שהיא זקוקה להשתלת שן במקום זו שנפלה, וטיפול שורש וכתר לשן השנייה. עלות הטיפולים מגיעה לאלפי שקלים. מי צריך לשלם את חשבון הטיפולים במרפאת השיניים?

תשובה: כל תלמיד בבתי הספר בישראל מבוטח על פי חוק בפוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמיד. בתחילת  כל שנת לימודים משלמים ההורים במסגרת תשלומי החובה על פוליסה שמסופקת על ידי חברות ביטוח פרטיות. לכן, את צריכה לגשת למזכירות בית הספר ולמלא טופס הגשת תביעה לקבלת פיצויים. הטופס יועבר לחברת הביטוח שתבחן את המקרה לגופו.  את צריכה גם לאסוף את כל הניירת הרפואית ולדאוג לשמור את כל הקבלות ממרפאת השניים המעידות על ההוצאות בהן נאלצת לעמוד בעקבות התאונה. מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בתחום תאונות אישיות על מנת לקבל תמונת מצב בהירה וכיצד לפעול מול חברת הביטוח לקבלת החזר על כל הוצאות הטיפול.

 

שאלה 14- שלום, לפני כשנה נפלתי בעבודה  ובעקבות הנפילה  עברתי ניתוח ברגלי השמאלית לשחזור רצועת מפרק הברך MPFL. מאז אני סובל מכאבים חזקים, קושי בהליכה ובכל פעולה רגלית אחרת. התלוננתי הרבה פעמים בפני הרופא הכירורג שניתח אותי אך הוא התעלם מתלונותי לא הפנה אותי לצילום רנטגן ורק רשם לי תרופות לשיכוך כאבים. אחרי שלושה חודשים הפסיק לתת לי חופשת מחלה וקבע שאני כשיר לחזור לעבודה. אך המצב לא השתפר וסבלתי כאבי תופת עם כל תנועה. לכן לא יכולתי ללכת לעבודה באופן סדיר,ונעדרתי שבועות בלי תשלום.

רק אחרי תשעה חודשים פניתי לרופא אחר אשר מיד המליץ על צילום לברך. בצילום התגלה שהברגים היו מחוץ ל"מנהרת" הברך, והפנה אותי לאורתופד כירורג אחר ועברתי ניתוח מתקן במפרק הברך. אחרי טיפולי פיזיותרפיה, ולפני זמן קצר חזרתי לעבודה ולחיים רגילים. יש לי שתי שאלות:

1- האם מגיע לי פיצוי על החודשים שנעדרתי בהם מהעבודה ללא אישור רפואי?

2- האם יש לי עילה לתביעה משפטית נגד הרופא הראשון שניתח אותי, ומה אני אמור לעשות? תודה מראש.

 

תשובה: שלום רב, למפרק הברך יש חשיבות רבה ביותר בתחום הניידות והתנועה (ישיבה, קימה, הליכה וריצה). וניתוח לשחזור רצועת מפרק הברך הוא ניתוח נפוץ ואחוזי הצלחתו הם מן הגבוהים (מעל 80%). לרוב, יש אפשרות לזיהוי מוקדם ומתן טיפול יעיל בהקדם. אך לכל ניתוח עלול לצוץ טעויות וסיבוכים. חשוב לדעת שבחלק מן המקרים מדובר בסיבוך אשר אינו בשליטת הרופא המטפל ואולם בחלק מן המקרים ניתן לייחס לרופא אחריות.

כדי לבחון את המקרה בצורה רצינית כדאי לפנות אל עורך דין מנוסה בתחום רשלנות רפואית.  עם זאת,  לפי הפרטים והתיאורים שהזכרת לעיל, ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית ולדרוש פיצוי בגין הסבל הכאב ואובדן השתכרות זמני (כולל החודשים אחרי הניתוח הראשון). האחריות וחובת הזהירות הכללית מונחת על כתפי הרופא המנתח ובית המשפט דואג לאכוף זאת.

לכן מומלץ לקבל ייעוץ של עורך דין רשלנות רפואית שיוכל לבחון את המקרה, ולספק לך תובנות מקצועיות על הנעשה וימליץ על הצעדים הנכונים שצריך לנקוט.

בברכה. עו"ד סאמי אבו ורדה

 

שאלה 15- שלום. לחמי היה ניתוח באגן להפחתת כאב מפגיעה ישנה. במהלך ההתאוששות הוא פיתח איליוס (הידבקויות מעיים). הרופא לא המליץ על מתן תרופות ולא ניסה טיפול אחר לפני שהחליט לעשות לו ניתוח חירום כדי למנוע סיבוכים נוספים. מאז הוא סובל מחסימות מעיים, כאבי בטן כרוניים חזקים, הפרעה במתן שתן, דלקות אגניות וחוסר שינה. האם הרופא הפגין רשלנות רפואית בכך שלא יידע את חמי על אפשרויות טיפול אחרות, שיכולות לשפר את מצבו הרפואי?

 

תשובה: עובדה ידועה שהידבקויות באגן נוצרות בעקבות ניתוחים. הקשר בין ניתוחים לבין יצירת הידבקויות אינו חדש וידוע מזה שנים רבות.

חוץ מהגישה הכירורגית לטיפול בהידבקויות, ישנה הגישה הלפרוסקופית. הוכח כי גישה זו אכן מסייעת להפחתת הידבקויות שלאחר ניתוח לעומת פתיחת בטן. כמו כן הלפרוסקופיה משמשת לטיפול בהידבקויות קשות אך עם זאת אינה מונעת לחלוטין יצירת הידבקויות.

אין טיפול תרופתי להידבקויות. השימוש בתרופות עד כה לא צלח במניעת הידבקויות. נבדקו תרופות רבות, אך לא נמצאה עדיין תרופה המונעת הידבקויות בצורה יעילה.

כדי להחליט אם יש עילה מספקת לתביעת רשלנות רפואית, אתה צריך להתייעץ עם עורך דין מומחה ברשלנות רפואית, כדי שיבדוק לעומק את כל התיעוד הרפואי של המקרה, לפני ואחרי הניתוח. תחילה יש לאסוף את מלוא התיקים הרפואיים מבית החולים, ולבחון אותם. רק לאחר הערכה מקצועית, תוכלו להחליט ביחד עם עורך הדין האם כדאי להגיש תביעה.

בברכה. עו"ד סאמי אבו ורדה

דילוג לתוכן