צרו קשר

לקביעת פגישת יעוץ ללא התחייבות

072-3971638

קטגוריות

מאמרים אחרונים

רשלנות רפואית פסיכיאטרית

אם אתם או מישהו ממשפחתכם סבל מרשלנות באבחון פסיכיאטרי או בטיפול הפסיכיאטרי שקיבל, כדאי שתדעו שייתכן שמדובר ברשלנות רפואית לכל דבר ועניין, כזו שאפשר לקבל עליה פיצוי אחרי שמגישים תביעה משפטית מסודרת

התמודדות עם בעיות פסיכיאטריות יכולה להיות מאתגרת; בניגוד לבעיות רפואיות אחרות, שנחשבות ל"נייטרליות" ומעוררות אמפתיה בקרב הסביבה, לבעיות הפסיכיאטריות קיימות סטיגמות לא פשוטות ולעיתים הדרך לריפוי והחלמה עלולה להיות פתלתלה.

"כולם אכן משוגעים, אבל המשוגעים ביותר הם אלו שלא יודעים שהם משוגעים; הם פשוט חוזרים על מה שאחרים אומרים להם לומר", כך כתב פאולו קואלו בספרו "וורוניקה מחליטה למות" שמתאר לעומק את החוויות של הדמות הראשית במוסד פסיכיאטרי. קואלו, הסופר עטור הפרסים, היה בעצמו מאושפז במחלקות פסיכיאטריות, כך שאפשר לומר שהוא יודע על מה הוא מדבר. נעזוב את הסופר הברזילאי ונמקד את המבט בארץ ישראל: כיום יש בארץ כרבע מיליון חולי נפש, כשרק שליש מהם מקבלים קצבה מהמוסד לביטוח לאומי. מומחים בענף מספרים שאנשים עם בעיות פסיכיאטריות פחות מודעים לזכויות שלהם, בנוסף קיימים קשיים באבחון שלהם ולכל אלו מתווסף החשש שלהם מהתמודדות או סטיגמות.

כשאנחנו מדברים על הפרעות פסיכיאטריות, אנו מתייחסים לקשת רחב של בעיות, החל מסכיזופרניה ועד למאניה דיפרסיה, כאשר חלק מהחולים מאושפזים במחלקות סגורות וחלק מתפקדים בקהילה, כך שהסביבה לא תמיד מודעת לבעיה עימה הם מתמודדים. סביר להניח שאם אתם סובלים מאחת מהבעיות הללו, פניתם לטיפול נפשי מתוך תקווה לשפר את מצבכם, ואם אתם חושבים שחלה רשלנות ואתם קוראים את השורות הללו, משהו לאורך הדרך השתבש ואולי חלה רשלנות פסיכיאטרית שהרעה את מצבכם. חשוב שתדעו שאתם לא לבד ושיש כיצד להתמודד עם הבעיה ולקבל פיצוי במידה ואכן חלה רשלנות.

רשלנות בגילוי ואבחון הפרעות פסיכיאטריות

המסע של אדם שסובל מהפרעה פסיכיאטרית מתחיל בדרך כלל עם אבחון, כאשר כבר בשלב ראשוני זה עלולה להתרחש רשלנות, בין אם היא באבחון שגוי או עיכוב לא סביר בביצוע האבחנה עצמה. לאחר האבחון, פסיכיאטרים ממליצים על תכנית טיפול לפציינט, במטרה להתאים לבעיה שלו תהליך טיפול הולם ואפקטיבי ככל הניתן. בכל אחד מהשלבים הללו, יכולות להתרחש תקלות או להתבצע החלטות שלא מתאימות למטופל. אם במקרה שלכם אתם חושבים שלא נעשו הבחירות הטובות ביותר, כאלו שיקדמו תהליך של ריפוי ושיפור, ייתכן שחלה רשלנות רפואית.

כדאי לדעת: גם אם המטפלים שאבחנו וטיפלו בבעיה פעלו בצורה המקצועית, המושכלת והמיודעת ביותר, עדיין יתכן שהטיפול לא סייע ואף שחלה החמרה במצב. בעיות פסיכיאטריות הן עניין רגיש ורב רבדים, שלא תמיד ברור אם שיטת טיפול כלשהי תפתור בצורה הטובה ביותר.

לעיתים קרובות, אנשים שסובלים ממחלות פסיכיאטריות מרגישים תחושות של בושה או אשמה. לא תמיד קל לסביבה להתמודד עם מקרים ששונים מהנורמה ומוציאים אותה מאיזור הנוחות שלה. אותן תחושות מונעות מרבים שמגיעים להם פיצויים כספיים בגובה רב להימנע מהגשת תביעה. החשש שכל הבעיה מונחת על הכתפיים שלהם עלול להיות מחסום שמונע את הגשת התביעה. כאן כדאי להזכיר את חוק ההתיישנות, שמגדיר פרק זמן של שבע שנים בלבד להגשת תביעה על רשלנות רפואי, לרבות רשלנות פסיכיאטרית, כך שאם אתם מתעכבים עם הגשת התביעה, כדאי לקחת את הדד-ליין החוקי ברצינות ולשקול את הצעדים הבאים שלכם.

הגשת תביעה לרשלנות רפואית פסיכיאטרית

אם אתם חושבים להגיש תביעה על רשלנות פסיכיאטרית או מתלבטים מה כדאי לעשות, כדאי שתכירו את המונח "הרופא הסביר" שנפוץ בתחום הרשלנות הרפואית באופן כללי, ותקף גם במקרים של רשלנות רפואית פסיכיאטרית; באופן כללי בית המשפט בוחן מה היה עושה "הרופא\פסיכיאטר\פסיכולוג הסביר" בסיטואציה הנדונה. המטרה היא לא לבחון דמות דמיונית של מטפל מושלם ללא שגיאות, אלא אחד סביר ולראות האם היה פועל בצורה דומה למי שמואשם בעצם הרשלנות. אם רופא, פסיכולוג או פסיכיאטר סביר היה מחליט בצורה שונה לחלוטין – קיימת עילה לתביעת רשלנות רפואית.

בעיות פסיכיאטריות הן בדרך כלל "שקופות", אין צילום רנטגן שמראה עצם שנשברה או בדיקת דם עם ערכים שונים, אלא מדובר בסיטואציות יותר מורכבות, ולכן כדאי לקחת בחשבון שבית המשפט מתייחס לנזק שנגרם כתוצאה מהרשלנות.

בדיוק מהסיבות האלו, ומורכבויות משפטיות שעורכי דין מנוסים מכירים, חשוב שילווה אתכם במהלך התביעה עורך דין שמבין את הדקויות בטיפול הפסיכיאטרי ובמחלות הנפש השונות, כך שידע להבהיר לבית המשפט בדיוק איזה נזק נגרם וממה הוא נובע.

חוות דעת מומחה – כלי מכריע בהגשת תביעה על רשלנות פסיכיאטרית

בניגוד לרושם שנוצר בקריאה ראשונה, "חוות דעת פסיכיאטרית" היא לא בהכרח חוות דעת של פסיכיאטר בלבד; כיום מקובל להגיש חוות דעת רב מקצועית, כזו שמשתפים בה עובד סוציאלי, פסיכולוג ואף את שניכם. שיקול נוסף שבית המשפט יכול לקחת בחשבון הוא את ההשפעה של הפגיעה של המטופל על משפחתו וסביבתו – בדיוק כאן המקצועיות וההתמחות של העובדים הסוציאליים באה לידי ביטוי ויכולה לשלב בחוות הדעת מידע חיוני על ההשפעה הרחבה יותר של הנזק הפסיכיאטרי.

צרו קשר עם משרד עו"ד סאמי אבו ורדה – לליווי בתביעות על רשלנות רפואית פסיכיאטרית

הניסיון שלנו בטיפול בלקוחות שסבלו מנזקים כתוצאה מטיפול פסיכיאטרי לא מספק או אבחון שגוי מאפשר לנו לטפל במקרים כאלו ברגישות המקסימלית ובכבוד מלא למטופל. מעבר לשירותיות ולמקצועיות, הניסיון והעבודה מול מיטב המומחים, מכל רחבי הארץ, מאפשר לנו לאגד את כל חוות הדעת הנחוצות ולהגיש תביעה שתסייע לכם לקבל פיצוי ראוי.

דברו איתנו כדי לקבל את כל המידע הנחוץ לפני הגשת תביעה לרשלנות פסיכיאטרית.