fbpx

רשלנות רפואית בטיפול בסרטן

22 יול 2019

בכל שנה אלפי ישראלים מגלים שהם חולים בסרטן. בעוד שקיימים שלל סוגי סרטן ומבחר טיפולים למחלה, הקושי משותף לכל החולים בה. אם חוויתם רשלנות רפואית במהלך הגילוי, האבחון או הטיפול בסרטן שלכם, יש דברים שחשוב שתדעו.

האגודה המוכרת ביותר בישראל בתחום הסרטן היא “האגודה למלחמה בסרטן”. יכול להיות ששילוב המילה “מלחמה” בשם האגודה הידועה הפך את ההתייחסות לסרטן לכזו שידועה כמלחמה לכל דבר ועניין; בין אם אתם כבר ניצחתם את המאבק שלכם במלחמה במחלת הסרטן או שאתם עדיין מתמודדים, בוודאי כבר הבנתם שהסרטן יכול להיות מאתגר, עד כדי כך שרבים קוראים לו “המחלה”, מרוב שהם מתקשים לומר את המילה “סרטן” בקול רם ובאופן מפורש.

הגוף של כולנו דינאמי, התאים שלנו מתחדשים מידי יום. הסרטן מופיע כשהתחדשות התאים אינה תקינה, אז נוצר גידול שיכול להיות שפיר (כזה שלא מתפשט בגוף) או סרטני, שמוגדר כממאיר ויכול לשלוח גרורות שלו לכל חלקי הגוף. הסרטן הוא הסיבה המובילה למוות בישראל, כאשר כרבע ממקרי המוות בארץ מיוחסים לסרטן ולמרות שהרפואה המערבית הולכת ומתקדמת, לא נראה שהסרטן הולך להיעלם. החדשות הטובות הן שאחוזי ההחלמה, מרוב סוגי הסרטן, הולכים ועולים לאורך השנים ושעולם המחקר לא שוקט על שמריו וממשיך לנסות למצוא פתרונות לריפוי ואף למניעה של מחלת הסרטן.

בישראל קיימים מספר סוגי סרטן שנחשבים לנפוצים ביותר: סרטן השד בקרב נשים, סרטן המעי הגס והחלחולת שפוגע בגברים ונשים כאחד וסרטן הערמונית בקרב גברים.

בעוד שקיימים סוגי סרטן שיכולים לגרום לכאבים, ירידה במשקל וקושי לנהל אורח חיים נורמלי, יש אחרים שלא מורגשים בתחילת הדרך; הכל תלוי בסוג הסרטן והתקדמות המחלה. כיום קיימים מעל ל-200 סוגים שונים של סרטן; המחלה יכולה לפגוע בתינוקות, מבוגרים וקשישים בכל גיל ובכל מצב גופני, כאשר היא הולכת ונעשית יותר נפוצה ככל שהגיל עולה.

רשלנות בגילוי ואבחון סרטן

אחד מהציטוטים המפורסמים בנוגע לסרטן הוא “גילוי מוקדם מציל חיים”, ואכן, תמיד עדיף לגלות על המחלה כמה שיותר מוקדם ולהתחיל לטפל בה ללא עיכוב. אדם במצב רפואי תקין בדרך כלל לא ניגש למומחים או בתי חולים, אלא פוגש רק את רופא המשפחה שלו, כך שבאופן טבעי סביר להניח שגם במקרה שלך, הייעוץ הראשוני נערך עם רופא המשפחה. אז מה מצופה מרופא משפחה? לפעול בשיטת האלימינציה שיכולה לשלול אבחנות נפוצות מהרגע הראשון. אם נשללו כל המחלות השכיחות, נהוג להמשיך ולבדוק אם מדובר במחלה נדירה יותר.

אם במקרה שלך היו תוצאות בדיקות או תסמינים שיכולים להצביע על מחלה לא נפוצה, כגון סרטן, ורופא המשפחה “פספס” את התסמינים האלו, בהחלט ייתכן שיש מקום לתביעה. מצופה מהרופא לשמוע על הבעיה שמטרידה אתכם, לרשום את כל הסימפטומים ולבחון על מה הם יכולים להצביע. כאמור, הרופאים פועלים בשיטת האלימינציה ואחרי שהם שוללים את רוב התסמינים, מצופה מהם להגיע להשערה מקצועית ולהפנות למומחים או בדיקות שיוכלו להמשיך את הבירור הרפואי וכך לקדם את פתרון הבעיה מהשורש שלה.

קיימות מספר בדיקות נפוצות אליהן יכולים להפנות רופאי המשפחה:
• צילומי רנטגן: נחשבים לבדיקות ראשוניות, לעומת בדיקות CT שמורכב יותר לאשר ולזמן
• בדיקות דם: קיימות בדיקות שמתמקדות במדדים שונים ויכולות לספק מידע חיוני
• בדיקות צואה ושתן
• בדיקות MRI

לצד הבדיקות הללו, שלל בדיקות נוספות, שנחשבות ל”מתקדמות” יותר, כגון ביופסיה, ממוגרפיה, קולונוסקופיה, בדיקת צוואר הרחם ועוד.

כדאי לעצור ולהיזכר לאילו בדיקות הרופא הפנה אותך בתחילת הדרך, כדי להתחיל להבין האם האבחון הראשוני במקרה שלך היה ממצה ומעמיק מספיק.

אחרי שרופא המשפחה הפנה אותך למומחה, האחריות בידיו של אותו מומחה. בירור משפטי מעמיק יכול לבחון האם המומחה התייחס למקרה שלך בצורה מעמיקה ומקצועית כמצופה, הכל כדי למצוא את שורש הבעיה ולהתחיל למצוא את הטיפול ההולם והאפקטיבי ביותר.

רשלנות בטיפול בסרטן

גם אם המחלה התגלתה בשלב מוקדם ככל הניתן, עדיין אין הבטחה לכך שהמשך הדרך יתנהל על מי מנוחות. סוגי סרטן שונים זקוקים לטיפולים שונים, כאשר הידוע לשימצה מבניהם הוא הטיפול הכימותרפי שנועד להרוס תאים סרטניים בגוף. קיים טיפול כימותרפי באמצעות כדורים או זריקות במינונים שונים, כאשר אופן הטיפול מכריע, לאור העובדה שהטיפול יכול להרוס את תאי הגוף הבריאים ולפגוע בבריאות ובאיכות החיים של המטופלים. בניגוד למקרים רפואיים שבהם אפשר “לשחק” עם המינון ולהתחיל לבדוק מה הכי מתאים לפציינט, במקרה של מחלת הסרטן, אין את הפריווילגיה הזו, כי הזמן יקר והנזקים הפוטנציאליים לגוף המטופל רבים.

כדאי לדעת: גם אם הרופא מבצע את הבחירות הטובות ביותר ופועל בצורה מקצועית, הטיפול הכימותרפי יכול לפגוע בתאים הבריאים בצורה שעלולה לגרום לנזק. בית המשפט בוחן בכל תביעה האם בחירת הרופא לקחה בחשבון את מאפייני החולה ומצבו, כך שהטיפול שבחר עבורו יהיה אופטימאלי.

הגשת תביעה על רשלנות רפואית בסרטן

אחרי ליווי משפטי צמוד של מאות חולי סרטן, אנחנו יודעים: זה לא פשוט להתחיל לשקם את החיים ולהתמודד עם בירוקרטיה אחרי ההתמודדות עם הסרטן. החדשות הטובות: הפיצויים שאפשר לקבל בתביעות על רשלנות באבחון או בטיפול בסרטן הם גבוהים, ועם ליווי מקצועי, אפשר לשמור את הזמן והאנרגיות שלך להחלמה וריפוי, בעוד שעו”ד מומחה מטפל בתביעה מכל ההיבטים האפשריים שלה.

אתם לא לבד – נשמח ללוות אתכם ולטפל בתביעה שלכם

אנחנו במשרד עו”ד אבו ורדה יודעים שהתמודדת עם קשיים אדירים ומעוניינים ללוות אותך בדרך שלך יד ביד; הניסיון העשיר שלנו בהגשת תביעות על רשלנות רפואית בסרטן והיחס האישי יסייעו לך לקבל פיצוי הולם, כשאנחנו דואגים לכל היבטי התביעה ומבטיחים לך ראש שקט. לך רק נותר ליצור קשר ואחד מהמומחים מהמחלקה המקצועית שמתמחה ברשלנות בטיפול בסרטן יצור עמך קשר.

נגישות