סרטן הלימפה תאונת עבודה

המאבק סביב ההכרה במחלות הסרטן כאלו הנגרמות כתוצאה מתנאי עבודה שונים, נמשך לאורך שנים בבתי הדין לעבודה ובתביעות נגד המוסד לביטוח לאומי. מדי פעם מגיע מאבק כזה לסיומו בהכרה של בית הדין בקשר שבין תנאי העבודה לבין התפרצות מחלת הסרטן.

סרטן הלימפה של עובד מפעלים פטרוכמיים

כאשר הגיעה תביעתו של עובד מפעלים פטרוכימיים בישראל בע"מ להכרה במחלת סרטן הלימפה שלו כמי שהמחלה אירעה עקב עבודתו למוסד לביטוח לאומי, התביעה נדחתה  בטענה שהמחלה התפרצה אצל העובד שנים רבות אחרי שפרש מעבודתו.

 באמצעות עו"ד סאמי אבו ורדה, מומחה לתביעות ביטוח לאומי ומחלות מקצוע, הוגשה תביעה לבית הדין לעבודה בחיפה נגד הביטוח הלאומי בדרישה להכיר בסרטן מערכות הלימפה של העובד כפגיעה בעבודה.

 בנזן – חומר כימי כגורם מסרטן

 בתביעה טען עו"ד סאמי אבו ורדה כי העובד שחלה עבד במתקן האתילן של המפעלים הפטרוכימיים והיה חשוף לחומרים חריפים עם ריח חזק שצרב את העיניים ואת דרכי הנשימה והעור. העובד היה חשוף לחומר הזה במשך שנים. העובד העיד כי בסופו של דבר הממונה על הבטיחות במפעל אסר על השימוש בחומר הזה.

 אחר כך העובד עבר לעבודה אחרת במפעל לחידוש שמנים של חברת "פז" שם הוא עבד עם חומצה גופרנית בריכוז גבוה. עוד סיפר העובד כי היה נכנס לתוך מכלי דלק כדי לנקות את המשקעים, ושם היה חומר מסרטן מוכר ששמו בנזן. כל העבודה נעשתה ללא שום אמצעי מיגון.

בית הדין לעבודה

המוסד לביטוח לאומי לא התכחש למחלת הסרטן של העובד אך טען בבית הדין לעבודה כי המחלה פרצה שנים אחרי שהעובד פרש.

 עו"ד סאמי אבו ורדה הציג בפני בית הדין את חוות דעתו של המומחה לרפואה תעשייתית ד"ר ליאו ג'רסי שקבע כי קיים קשר ישיר בין החשיפה של העובד במהלך עבודתו לחומרים כימיים אשר גרמו למחלת סרטן הלימפה שבה לקה.

המומחה גם ציין כי תקופת החביון של מחלה מסוג זה היא שנים, לכן אין כל משמעות לעובדה שהמחלה התגלתה שנים אחרי שהעובד פרש מעבודתו.

 שופטת בית הדין לעבודה האזורי בחיפה נאוה וימן, קיבלה את תביעתו של העובד ובהסתמך על חוות הדעת של הרופא המומחה קבעה כי סרטן הלימפה של העובד נגרם כתוצאה מעבודתו ועל המוסד לביטוח לאומי להכיר בכך כפגיעה בעבודה.

מסקנות מהמקרה

עו"ד סאמי אבו ורדה, מומחה לתביעות מול המוסד לביטוח לאומי, מציין כי מקרה זה, כמו מקרים רבים נוספים שבהם טיפל משרדו מוכיחים כי אין לקבל את דחיית הביטוח לאומי לתביעות המוגשות נגדו אלא יש מקום להיאבק באמצעים משפטיים מול החלטות שאינן צודקות.

 לצורך הגשת תביעה לבית הדין לעבודה יש להצטייד בחוות דעת מתאימה של מומחה בתחום על מנת לשכנע את בית הדין בצדקת התביעה. לעתים תביעה כזו נמשכת שנה שנתיים ואף יותר, אבל הסבלנות בסופו של דבר משתלמת וכאשר מגיעים לבית הדין בלווי עו"ד מומחה ובקיא בנושא , יש סיכוי טוב להצליח.

סרטן הלימפה תביעה נגד חברת מפעלים פטרוכימיים

מאמרים נוספים בנושא מחלות תעסוקתיות:

 • נקבע לגננת אחוזי נכות

• פיצוי להולכת רגל בתאונת דרכים

דילוג לתוכן