fbpx

הכרה במחלת הסרטן כתאונת עבודה וזכויות עובד שחלה בסרטן

06 יונ 2017

הקשר בין תחלואה בסרטן לתנאי עבודה

בכל העולם נערכים כל הזמן מחקרים שבודקים חומרים שונים החשודים כגורמי סרטן והנמצאים בשימוש בתחומי תעסוקה רבים. המחקרים גם בודקים האם יש קשר סיבתי בין החשיפה לחומרים אלו לפרוץ מחלת הסרטן.

רבים מהמחקרים הוכיחו כי חשיפה למגוון חומרים רעילים הנמצאים בסביבת העבודה יכולים לגרום לעובדים לחלות בסרטן. כמו: חשיפה לחומרים כימיים, קרינה, תרופות מסוימות, חיידקים ועוד מגוון חומרים אחרים. מחקרים אלו עשויים לשמש אמצעי להוכחת קשר בין העבודה לבין פרוץ מחלת הסרטן ולהביא להכרה בעובד שחלה  כנפגע בעבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי. הכרה זו , משמעותה קבלת גמלה חודשית, הן לחולה והן לתלויים בו.

אדם שחלה במחלת הסרטן ויש חשש כי היא נגרמה  כתוצאה מחשיפה לחומרים מזיקים במקום עבודתו, צריך להוכיח לא רק קיום קשר סיבתי בין המחלה לתנאי עבודתו אלא גם שהשפעת תנאי העבודה על הופעת מחלת הסרטן הינה משמעותית יותר מאשר גורמי סיכון אחרים, זאת כדי שיהיה זכאי להכרה כנפגע עבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי.

הביטוח הלאומי ובית המשפט  הכירו בסוגים שונים של מחלת הסרטן כפגיעות עבודה או כמחלות מקצוע. מתוך הכרה שחשיפה לחומרים כימיים מסוכנים, גורמים למחלות בגופו של העובד, וזו הינה פגיעה מוכרת כמחלת מקצוע.

עבודות ברמת סיכון גבוה לתחלואה בסרטן    

בעקבות פסיקות של בתי הדין לעבודה ישראל, חוות דעת של רופאים  מומחים ובהסתמך על מחקרים רבים שנעשו בעולם, הגיעו למסקנה שמחלת סרטן עלולה להתפתח אצל עובדים שנחשפו במשך זמן לכימיקלים ולקרינה רדיואקטיבית במהלך עבודתם.

כך למשל נקבע כי אסבסט הינו חומר מסרטן. לכן, עובדים  בסביבת אסבסטוס ו/או חומרים הידועים כחומרים מסרטנים דומים ולקו במחלת הסרטן, יוכרו בדרך כלל כנפגעי עבודה ויזכו להכרה מהביטוח הלאומי.

ראוי לציין כי במשך שנים רבות השתמשו בחומר האסבסט בבנייה ובשימושים נוספים לפני שהיה ידוע כי מדובר בחומר מסרטן. לכן מי שהיה חשוף באותם שנים לחומר זה, יתכן ולקה בתחלואת סרטן בשל חשיפה זו.

דבר דומה קיים לגבי חשיפה לרדיואקטיביות: עבודות הנעשות בסביבת חומרים רדיואקטיביים כגון מכוני הדמיה, רנטגן, C.T ,M.RI. טכנאים ואנשי אחזקה של המכשירים הללו, עלולים להיפגע כתוצאה מחשיפה ממושכת לקרינה. כך גם עובדי מעבדות מחקר, כור אטומי ועוד. גם בתחום זה, לא היו במשך שנים אמצעי מיגון יעילים לא היה נוהל המקפיד על הגנת העובדים במהלך עבודתם בקרבת מכשירים מפיצי קרינה.

סוגי סרטן הנגרמים מסביבת עבודה 

מחלת הסרטן פוגעת באזורים שונים בגוף ולכן כל סוג של סרטן, נגרם ככל הנראה מגורם שונה המשפיע על החלק הנפגע בגוף.

סרטן העור ולוקמיה: אחד הגורמים לסרטן העור הוא חשיפה ממושכת לשמש. עובד שתנאי עבודתו  מצריכים אותו להימצא שעות רבות כשהוא חשוף לשמש, עלול לחלות בסרטן העור. זה יכול להיות פועל בניין, חקלאי , מדריך טיולים או אפילו נהג הסעות.

מחלות עור וביניהם סרטן נגרמות גם על ידי  אבק, מוצקים או גזים. עובדי מעבדות ביו רפואיות, מרפאות, ומעבדות מחקר, נחשפים במהלך עבודתם לחומרים חשודים כמחוללי סרטן. הוכח כי קיים אחוז גבוה יותר של לוקים בסרטן העור ובלוקמיה ובמחלות ממאירות נוספות בקרב עובדים אלו מאשר באוכלוסייה הכללית.

ישנם סוגים אחרים של סרטן שהוכח בבתי המשפט שנגרמו כתוצאה מסביבת ותנאי העבודה כגון: סרטן הכליות, סרטן שלפוחית השתן, סרטן הערמונית, סרטן הכבד, סרטן הקיבה ועוד.

כמו כן נמצאו מקצועות רבים שהעובדים בהם, על פי המחקרים העולמיים, נמצאים בסיכון מוגבר לחלות בסרטן כגון: עובדי חשמל, כבאים, צבעים, עובדי דפוס ואחרים.

מחלות הסרטן והקשר שלהם לסביבת העבודה הוא נושא שהולך ומתפתח מיום ליום. פסיקות חדשות של בתי הדין לעבודה, חוות דעת חדשות של רופאים מומחים , כל אלה מוסיפים עוד ועוד סוגי סרטן לקטגוריה של פגיעה בעבודה והרשימה הולכת ומתארכת משנה לשנה.

לכן כדי לזכות בהכרה כנפגע בעבודה או כמי שלקה במחלת מקצוע , יש צורך בייצוג של עו”ד מומחה בתחום מול המוסד לביטוח לאומי.

 זכויות העובד שחלה בסרטן והוכר כנפגע עבודה

עובד שחלה במחלת הסרטן והוכר כנפגע בעבודה או שמחלתו הוכרה כמחלת מקצוע זכאי לקבל את הזכויות הבאות מביטוח לאומי:

דמי פגיעה –   דמי פגיעה הם תשלום מהמוסד לביטוח לאומי בעבור תקופת היעדרותו מהעבודה. ישולם לו 75% משכרו לפני האירוע על 3 חודשי ההיעדרות הראשונים בלבד.

נכות מעבודה –  במידה ומדובר בנכות כתוצאה מהתפרצות המחלה כתוצאה מעבודתו, המבוטח יהיה זכאי לקבל אחוזי נכות זמניים או  לצמיתות וזאת על פי החלטת הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי. גובה התגמול של קצבת הנכות, תלוי בשיעור הנכות ובשיעור השכר של החולה טרם גילוי מחלתו.

חשוב לציין כי לווי  והכנה של עו”ד מומחה לביטוח לאומי לקראת הופעת העובד בפני הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי, יסייעו רבות לקביעת גובה אחוזי הנכות שיקבל העובד וזה גם ישפיע על גובה הקצבה שיקבל. כמו כן קיימת האפשרות, בסיוע משרד עורך הדין, להגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית ואף לתבוע את הביטוח הלאומי באמצעות בית הדין לעבודה.

חשיבות  חוות דעת רפואית 

בכל תביעה המוגשת לביטוח הלאומי להכרה בסרטן כפגיעה בעבודה או כמחלת מקצוע קיימת חשיבות רבה למסמכים הרפואיים שמציג העובד על מחלתו ובעיקר לחוות דעת של מומחים בנושא הקשר שבין מחלת הסרטן שבה לקה לתנאי עבודתו. חוות דעת זו, יש לה השפעה מכרעת על הסיכויים לקבלת התביעה על ידי המוסד לביטוח לאומי.

על מנת להשיג את חוות הדעת הדרושה, יש להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום זה, הבקי ויודע מי הם המומחים בעלי הסמכות והידע היכולים לספק את חוות הדעת הרפואית הדרושה והיכולים גם להעיד עליה במידת הצורך בפני שופטי בית הדין לעבודה.

משרד עו”ד סאמי אבו ורדה, נחשב מהמשרדים המובילים והוותיקים ביותר בתחום מחלות מקצוע, ופגיעה בעבודה, תחום הדורש ניסיון רב והתמחות מיוחדת. המשרד הוביל תקדימים רבים שזכו להתעניינות ציבורית נרחבת, וגרף הצלחות רבות בבתי המשפט.

במשרד מחלקה מקצועית בתחום הביטוח לאומי ותאונות עבודה, העובדת בשיתוף פעולה הדוק עם מומחים רפואיים מהשורה הראשונה בישראל, המלווים את מכלול פעילותה והמעניקים חוות דעת מקצועיות המקובלות על בתי הדין לעבודה בישראל. 

אם נפגעתם או חליתם בסרטן כתוצאה מעבודתכם, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם המשרד ולקבל ייעוץ ראשוני ללא עלות!

נגישות