מהם סוגי תאונות העבודה ומי זכאי לפיצוי מביטוח נפגעי עבודה

תאונת עבודה היא פגיעה בעובד שמתרחשת במהלך העבודה. המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח הפרטיות וכדומה, אינם ממהרים לתת דמי פגיעה וגמלת נכות לאנשים שחלו או נפגעו במהלך עבודתם. עובד שנפגע מגיעות לו זכויות רפואיות וכספיות בגין מצבו, אך לא תמיד הן ניתנות לו בקלות. מתי הפגיעה נקראת תאונת עבודה ומי זכאי לפיצוי בגין אותה פגיעה?

בחוק המוסד לביטוח לאומי יש ענף ביטוח לנפגעים בתאונות עבודה. מטרת הביטוח היא לתת פיצוי לעובדים שנפגעו בתאונה תוך כדי עבודה.
ביטוח נפגעי עבודה משלם לנפגע על אובדן השתכרות או כושר עבודה מלא או זמני, ועל הנזק שנגרם לו עקב הפגיעה או התאונה (תאונת עבודה או תאונת דרכים במהלך יום העבודה).
סוגי פגיעות בעבודה

1- תאונת עבודה או פגיעה בעבודה – היא אירוע בו עובד נפגע בזמן עבודתו תוך כדי עבודה אצל מעסיקו או מטעמו. או פגיעה בתאונת דרכים במהלך העבודה, בדרך למקום עבודתו, או בדרך חזרה ממנה ללא סטייה מהותית מהדרך בין העבודה לביתו. ממקום עבודה אחד למשנהו. בעשייה להצלת גוף או רכוש או למניעת נזק או סכנה לגוף או לרכוש. אך תאונה לא תיחשב כ"תאונת עבודה" אם חלה הפסקה או סטיה של ממש מהדרך המקובלת שהיה העובד מגיע לעבודתו.

2- מחלת מקצוע – היא מחלה שנגרמה לעובד עקב תנאי עבודתו. המצביעה על קשר ישיר בין המחלה לעבודה ונמצאת תחת סיווג של מחלות אופייניות לסוג העבודה, על פי רשימה סגורה של המוסד לביטוח לאומי.

3- מיקרוטראומה – היא הצטברותן של פגיעות זעירות חוזרות ונשנות, אשר מתרחשות במשך תקופה ממושכת בה עוסק העובד באותה עבודה. כל אחת מהפגיעות תורמת נזק קטן משלה, והן מתפתחות לכדי פגיעה שיוצרת את המחלה עצמה.

מי הם הנפגעים המבוטחים בביטוח נפגעי עבודה בתאונות עבודה:
– עובד שכיר למעט שוטר, סוהר, ועובד שירותי הביטחון
– עובד עצמאי שנפגע בתאונת עבודה
– אדם המצוי בהכשרה מקצועית או בשיקום מקצועי במקום או אצל אדם שאושר לכךבתקנות הביטוח הלאומי שבמהלכה נפגע.
– אדם שנבחן לפי חוק החניכות או לפי חוק שירות התעסוקה ונפגע בשעת הבחינה בלבד הפגיעה תיחשב כתאונת עבודה.
– אדם שמתאמן לפי חוק שירות עובדה בשעת חירום ונפצע, יחשב כמי שנפגע בתאונת עבודה.
– אסיר, עציר או חוסה במעון על פי חוק הנוער, העובדים בעבודה שאינה מן השירותים הרגילים של מקום הימצאם ונפצעו או נפגעו, יחשבו כנפגעי תאונת עבודה.
– עובד ששכרו נקבע על פי חוק כגון חברי כנסת, שופטים, שרים בממשלה ועוד, ונפגעו בזמן העבודה יחשבו כנפגעי עבודה בתאונות עבודה.
– עובד בחוץ לארץ אם הוא ומעבידו הם תושבי ישראל וחוזה העבודה נקשר בישראל.
נפגע בתאונת עבודה צריך להחתים את המעסיק על טופס פגיעה בעבודה של הביטוח לאומי (טופס 250), בעזרתו מקבל הנפגע אישורי מחלה מהרופא המטפל. אם נגרם לו אובדן כושר עבודה והנפגע הוכר כנפגע עבודה על ידי ביטוח לאומי, יהיה זכאי הנפגע לסל הטבות מהמוסד לביטוח לאומי. אם הפגיעה גרמה לנכות, יהיה זכאי הנפגע לקצבת נכות זמנית או קבועה, בהתאם להחלטת הוועדה הרפואית.
רק בעזרת עורך דין מומחה בתביעות ביטוח לאומי מקצועי ומנוסה תצליח להתמודד מול חברות הביטוח ולקבל את הפיצוי המגיע לך! משרד עורך דין סאמי אבו ורדה מטפל מדי יום ביומו בתביעות המוגשות כנגד הביטוח הלאומי, ומגיש ללקוחותיו ייעוץ וליווי משפטי מול הביטוח הלאומי וחברות הביטוח.

עו"ד סאמי אבו ורדה רשם לזכותו פסיקות רבות שהיוו תקדימים משפטיים, פסקי דין שהפכו לאבני יסוד בפסיקה הישראלית.
הנכם מוזמנים ליצור קשר עם המשרד לקביעת פגישה ראשונה ללא עלות וללא התחייבות לחץ כאן

דילוג לתוכן