חייל פצוע כנכה משרד הביטחון

חייל פצוע כנכה משרד הביטחון
לוחם צד"ל שנפצע יוכר כנכה משרד הביטחון
לאחר שמשרד הביטחון סרב להכיר בנכותו של לוחם צד"ל כפצוע לחימה למרות שנפגע במהלך המלחמה בלבנון, בית המשפט החליט כי הוא יפוצה בשל אחוזי נכות
מאבקו של לוחם צד"ל בן 37 שנפצע בהתקפה של אנשי חיזבאללה על מוצב ברוש בדרום לבנון לפני, להכיר בו  כ"נכה משרד הביטחון" הוכתר כהצלחה. זאת לאחר שוועדת הערעורים לפי חוק הנכים בבית משפט השלום בחיפה, קיבלה את טענת עורך דינו המומחה לתאונות עבודה סאמי אבו ורדה, שהוא נפצע במהלך פעילות מבצעית למרות שלכאורה לא היה לוחם.
החייל, פנה לאגף השיקום במשרד הביטחון ודרש להכיר בפציעתו, אולם משרד הביטחון סירב בטענה שהאיש לא היה לוחם צד"ל ולא נפצע בתקיפה על מוצב ברוש.
באמצעות עו"ד סאמי אבו ורדה הגיש החייל לשעבר תביעה לבית המשפט ובין השאר הביא עדים שהעידו על שירותו בצד"ל ועל פציעתו. העדים סיפרו כי ראו אותו לאחר הקרב בבית החולים במארג' עיון כשהוא "מנוקב ברסיסים בכל חלקי גופו".
עדותו של החייל עצמו בבית המשפט על התקיפה שביצעו אנשי חיזבאללה, נשמעה לוועדת הערעורים, בראשותו של השופט בדימוס רפאל חרסונסקי  כ"נאמנה ותואמת למציאות". לכן הם קבעו שלא יכולה להיות מחלוקת שהתובע, שימש כאיש צד"ל ו"לחם גם את מלחמתה של ישראל באותו אירוע."
חלק  נכבד בהחלטה, הקדישה ועדת הערעורים למתיחת ביקורת על משרד הביטחון ואגף השיקום שעשה הבחנה "בין השירות בצה"ל לבין השירות בצד"ל", וכן בין "השירות בפעילות מבצעית לשירות במפקדות", אבחנה שבאה לידי ביטוי בזכויות הכספיות של הנפגעים.

• עובד מהבית? אם נפגעת, הביטוח הלאומי לא יכיר בכך

• פציעה בעת בדיקה ביטחונית לרכב הוכרה כתאונת דרכים

ועדת הערעורים קבעה שלא הגיוני שהפיצוי נגזר מהקשר שבין הפגיעה למידת המבצעיות של הפעילות שבה נפגע
בעקבות קביעת הוועדה אמר עו"ד אבו ורדה: "אני שמח שלאחר חמש שנים של מאבק משפטי נעשה צדק עם הלוחם שנאבק בשדה הקרב למען מדינת ישראל". ועדה רפואית תצטרך עכשיו לקבוע את אחוזי נכותו של איש צד"ל לשעבר.

חייל שנפצע יוכר כנכה משרד הביטחון
לוחם צד"ל שנפצע יוכר כנכה משרד הביטחון
דילוג לתוכן