הסכנות הטמונות במצב של אנוקסיה היפוקסיה והטיפול בהם

מה קורה כאשר לא מגיע חמצן למוח התינוק ואילו בדיקות מאשרות שהוא סובל מפגיעה מוחית

מהי הסכנה שעלולה להיגרם במקרה של אנוקסיה והיפוקסיה?
כאשר נוצר בלידה מצב של מחסור בחמצן למוח זו לא רק בעיה האם לילד יש מספיק חמצן או לא -אנוקסיה והיפוקסיה יכולים לגרום לנזק מוחי.
כאשר מהמוח נשלל החמצן למשך פרק זמן מסוים, המוח נכנס למצב חירום ומתחיל לפעול במהירות גבוהה עד שהוא מתחיל לתפקד בצורה כושלת או לקויה, לפעמים גורם להתקפים עקב עומס של אותות חשמליים.
באופן כללי, כל הפסקת נשימה היא מסוכנת למוח. אם התינוק הפסיק לנשום ליותר מ -6 דקות, הוא מוכרז רפואית במצב של מוות מוחי. לכן, אם הרופא או הצוות הרפואי לא פעל במהירות הנדרשת כדי להפסיק או למנוע התפתחות מצוקה עוברית, מצב זה עשוי זה להוות עילה לרשלנות רפואית.
האם ניתן לרפא אנוקסיה או היפוקסיה?
אם הרופא רואה שהתינוק הפסיק לנשום לזמן של עד 5 דקות, הוא יכול למנוע או להפחית חלק ניכר מההשפעות של נזק מוחי על ידי קביעת טיפול חמצן בלחץ גבוה. התינוק מוכנס לתוך תא של 100% חמצן, המציף את הגוף עם חמצן ומתקן מיד כל נזק הקשור לחמצן. כאשר המוח מוצף חמצן, מפסיק את מצב החירום שהפעיל אותו, ואינו מעבד תגובות חירום שגורמות נזק מוחי ופגיעות מולדות אחרות כגון שיתוק מוחין.
על מנת למנוע שבמהלך הלידה נגיע למצב של אנוקסיה או היפוקסיה יש צורך בניטור קפדני של האם והעובר. כאשר הרופא או הצוות הרפואי נכשל בפיענוח ואבחון מדויק ומהיר של אותות מצוקת העובר הנגלות במוניטור, כל נזק שנגרם כתוצאה מכך, הוא עילה לתביעת רשלנות רפואית.
בעבר, לא היה שום דבר שבאמצעותו ניתן היה לעצור התפתחות פגיעה מוחית לתינוק אינוקסי\היפוקסי. כיום, יש טיפול שנקרא טיפול חמצן בלחץ גבוה. אם תינוק לא נושם לתקופה של עד חמש דקות, הרופא יכול להבהיל אותו אל תא בסביבה של 100% חמצן. תא זה יכול להפחית ולעיתים למנוע לגמרי נזק מוחי .
אילו בדיקות מאשרות שהתינוק סובל מפגיעה מוחית?
ישנן מספר בדיקות שיכולות לאשר פגיעה מוחית אנוקסית או היפוקסית. בדיקות אלה כוללות בדיקת CT ראש, MRI, וכן אלקטרואנצפלוגרם (EEG). ישנם גם בדיקות יסודיות יותר אחרות, כמו בדיקת ספאקט, שהיא צורה של בדיקת סי-טי שבודקת זרימת הדם וחילוף החומרים באזורים במוח, ומעוררת בדיקות פוטנציאליות, בדיקות שמעריכות את המסלולים החזותיים, שמיעתיים וחושיים.

תביעת רשלנות רפואית יכולה להיות מורכבת מאוד ממספר זוויות – משפטית, רפואית, ופרוצדורלית. משרד עורך דין סאמי אבו ורדה מומחה לרשלנות רפואית בעל ניסיון של 20 שנה של טיפול במקרים מסוג זה, והוא יוכל לנווט את התהליך, לצפות ולהימנע ממלכודות נפוצות. זאת ועוד, במקרי רשלנות רפואית רבים תלויים באמינות חוות דעתם של מומחים רפואיים. עו"ד סאמי אבו ורדה עובד עם רשת מקצועית רחבה הכוללת מומחים רפואיים נכונים ומתאימים עבור המקרה שלך.

דילוג לתוכן