המדריך המלא לנפגעי רשלנות רפואית

כל הצעדים שיש לנקוט במקרה של חשד לרשלנות רפואית

למרות שבשנים האחרונות, חלה עליה במספר תביעות לרשלנות רפואית המגיעות לפתחן של בתי המשפט, עדיין יש אנשים רבים, שאינם יודעים מהי רשלנות רפואית. האם הם נפלו קורבן לרשלנות רפואית? כיצד מזהים מקרים שיש בהם חשד לרשלנות רפואית? וכיצד ניתן לקבל פיצויים במקרה של רשלנות רפואית? חשוב להדגיש, כי לא בכל מקרה קיימת עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית ולא כל טעות באבחנה או במתן טיפול רפואי, תחשב כטיפול רשלני.
כדי להכיר את הנושא טוב יותר ולהבין את המשמעויות שלו, התיעצנו עם עו"ד סאמי אבו ורדה, עורך דין מומחה לתביעות רשלנות רפואית ולנזקי גוף ושאלנו אותו את השאלות הרלוונטיות.
עו"ד סאמי אבו ורדה מציין כי תביעת רשלנות רפואית קיימת אם הרשלנות של נותן השירות הרפואי גרמה פגיעה או נזק לחולה. עם זאת, תוצאה רעה היא לא תמיד הוכחת רשלנות רפואית.

להלן הצעדים שעליך לנקוט במקרה של חשד לרשלנות רפואית:

 1. ייצוג ע"י עורך דין מומחה לרשלנות רפואית.
 2. קבלה ותיעוד כל הפרטים הרלוונטיים המלאים.
 3. קבלה ושמירת כל הרשומות הרפואיות והמסמכים הרפואיים הרלוונטיים.
 4. תיעוד הנזק שנגרם למטופל.
 5. לדעת את העלויות הכרוכות בתביעת רשלנות רפואית.
 6. להיזהר מפני התיישנות המקרה.
 7. תהליך החזרה לשגרה לאחר המקרה.
 8. הימנעות ממגע ומשיתוף פעולה עם החוקרים מטעם חברות הביטוח .
 9. חוות דעת על רשלנות רפואית.
 10. הגשת תביעת רשלנות רפואית.

בחירת עורך דין מומחה רשלנות רפואית

יצירת קשר עם עורך דין מנוסה ברשלנות רפואית צריכה להיות הצעד הראשון. התקשרות עם עו"ד מומחה לתביעות רשלנות רפואית היא הצעד החשוב ביותר. עורך הדין ידאג לסקירה יסודית ומפורטת של המקרה – כולל השגת כל הרישום הרפואי הרלוונטי, ראיונות עם החולה, בני משפחתו וחברים, חוות דעת של מומחים בסוג הפגיעה – כל זה צריך להתנהל על ידי עורך דין מומחה לרשלנות רפואית כדי לקבוע את מהלך התביעה.
ברגע שמתעורר חשד של פגיעה עקב רשלנות רפואית, ראוי להתייעץ עם עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית, בכדי לבדוק האם אכן מדובר על מקרה של רשלנות רפואית, האם אתה זכאי לפיצוי בגין הנזק שנגרם לך, ובאיזה היקף?

עו"ד סאמי אבו ורדה, מומחה לרשלנות רפואית מדגיש כי תביעות רשלנות רפואית הינן הליך מסובך ומורכב, וללא ייצוג של בעל מקצוע המתמחה בתחום ספציפי זה, עתיד המקרה כמעט בוודאות להידחות.
שלוש סיבות חשובות שצריך לוודא כשאתה בוחר עורך דין רשלנות רפואית מומחה ומנוסה למקרה שלך, ולא רק עורך דין לנזקי גוף כללי:

 • בתיקי רשלנות רפואית מעורבים בדרך כלל בעיות רפואיות מורכבות בהרבה מהנושאים שברוב תיקי נזקי גוף רגילים.
 • חברות הביטוח של ספקי שירות רפואי, נוטים לא לכבד עורכי דין שאינם מומחים ומנוסים ברשלנות רפואית.
 • עורך דין לרשלנות רפואית מנוסה יידע כיצד למצוא מומחה רפואי מוסמך במקרה שלך.

כמעט בכל מקרה רשלנות רפואית ידרש עד מומחה רפואי להוכיח כי הרופא הנתבע התרשל. עו"ד מנוסה לרשלנות רפואית יודע כיצד למצוא עד רפואי מומחה מוסמך המתמחה בתחום המקרה הרפואי הספציפי שלך, בכדי שיתן חוות דעת שתתמוך בתביעתך שאכן היתה רשלנות רפואית בטיפול במקרה שלך.

קבלת ותיעוד כל הפרטים הרלוונטיים המלאים

בעת הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית אתה נדרש להוכיח כי אכן היתה רשלנות בהתנהלות הגורם המטפל (הרופא המטפל, קופת חולים, צוות רפואי, בית חולים וכו'), וכי נגרם לך נזק ושהנזק הוא תוצאה ישירה מרשלנות זו.
עו"ד סאמי אבו ורדה מדגיש כי מיד כאשר עולה החשד שנפלת קורבן לרשלנות רפואית, חשוב מאוד לדאוג לקבל את כל הפרטים הרלוונטיים הקשורים למקרה, לרבות שמותיהם ופרטיהם המלאים והמדויקים של הרופאים וכל המעורבים במקרה הרשלנות, התאריכים ופרטי המועדים הרלוונטיים: היכן קרה מעשה הרשלנות, סיבת הפניה המקורית, טיב היחס המקצועי בתהליך ושלבי הטיפול. למעשה, כל פרט אפילו קטן, שנראה חשוב, עדיף לתעד אותו מייד לאחר המקרה על מנת שלא יישכח מאוחר יותר.

קבלה ושמירת כל הרשומות הרפואיות והמסמכים הרפואיים הרלוונטיים

חשוב מאוד לשמור את כל הרשומות הרפואיות והמסמכים המקוריים של כל תהליך הטיפול שבגינו תוגש תביעת רשלנות רפואית . לאסוף אותם מכל הגורמים אשר טיפלו או היו מעורבים במתן הטיפול. שמירתם תועיל לתביעה העתידית. רצוי לתעד ולשמור אותם בצורה קפדנית ומדויקת ככל האפשר. ברשומות הרפואיות מחויב המוסד הרפואי לתעד את מהלך הטיפול הרפואי שכולל פרטיו המזהים של המטופל פרטי האירוע (מחלה, תאונה, או מצב בריאותי אחר) ופרטי הרופא המטפל (שמו, תחום התמחותו וכו'), מידע רפואי לגבי מהלך הטיפול שקיבל, כמו כן עברו הרפואי, האיבחון ומצבו הרפואי של המטופל והוראות הטיפול שנקבע.
פעולה חיונית זו, תעזור בבניית הראיות ובביסוס התביעה לרשלנות רפואית. אם חסרים מסמכים מסוימים הכוללים חומר רפואי קשור למקרה, ניתן להגיש בקשה לקבלתו מהמוסד הרפואי. עם זאת, הליך זה לוקח זמן רב ולעיתים מקשה על הליך התביעה. לכן מומלץ כבר בשלב ראשוני זה לפנות לטיפול עורך דין המתמחה בתחום תביעות של רשלנות רפואית.

תיעוד הנזק שנגרם למטופל

נזק גופני ופגיעות ניכרים בצורות שונות ובסוגים רבים. יש פגיעות שמחלימות אחרי תקופת זמן ומראה הנזק מאבד את חוזקו ולא נשאר סימן. לכן, צילום הפגיעה ותיעוד הנזק הגופני בזמן אמת חיוני על מנת שאפשר להוכיח קיומו ויתרום לגיבוש ראיות מוצקות שיתמכו בטענה לרשלנות רפואית.
לדעת מהן העלויות הכרוכות בתביעת רשלנות רפואית
נפגעי רשלנות רפואית בוחרים שלא להמשיך בתביעה מסיבות רבות: יש ביניהם שחוששים כי רופאים אחרים יגלו את תביעתם ויסרבו לטפל בהם. פחד מוטעה שעלול להוביל לעלייה משמעותית בעלות הטיפול הרפואי שלהם. אחרים מוותרים על תביעות בגין רשלנות רפואית לגיטימיות, בשל מצבם האישי והפיננסי והעלויות הקשורות לתביעה.
עו"ד סאמי אבו ורדה, מומחה לתביעות של רשלנות רפואית אומר כי התובע חייב לשאת בחלק מהעלויות מכיסו במהלך המשפט. עלות ראשונה היא אגרת בית משפט שאותה יש לשלם לצורך פתיחת ההליך, בעת הגשת התביעה לבית המשפט.

אחר כך יש עלות חוות דעת של מומחה רפואי לצורך ביסוס עילת התביעה ותמיכה בטענות הנזק שנגרם בעקבות רשלנות רפואית, לפעמים יש צורך במספר חוות דעת של מומחים, בתחומי רפואה שונים, תלוי בסוג הפגיעות.חוות דעת מומחה בעל שם עשויה לנוע בין 5,000 ₪ ועד 20,000 ₪, תלוי בגורמים שונים כגון בתחום המומחיות, בוותק, במעמד המומחה ועוד.
עלות נוספת היא שכר טרחת עורך דין מומחה רשלנות רפואית. בדרך כלל שכר הטרחה הנהוג בתביעות רשלנות רפואית נגזר באחוזים מתוך סכום הפיצוי שיתקבל בתום המשפט.

להימנע מפני התיישנות המקרה

על פי חוק ההגבלה ( 1958) המועד האחרון לתביעה מסתיים אחרי שבע שנים מיום גילוי הפגיעה. עם זאת, כאשר התובע אינו מודע לעובדות מהותיות, תקופת ההתיישנות ניתנת להארכה עד 10 שנים. בנוסף, כאשר התובע קטין בעת ​​התרחשות הפגיעה, תקופת ההתיישנות תחל רק כשהגיע לגיל 18.
הספירה בתקופת ההתישנות בתביעת רשלנות רפואית מתחילה ברגע גילוי קשר סיבתי בין הרשלנות הרפואית לנזק שנגרם למטופל.

חזרה לשגרה לאחר המקרה

אם המצב הרפואי של הנפגע לאחר המקרה אינו מחייב זאת, מומלץ שלא לשבת בחוסר מעש ולנסות לחזור לשגרה בבית וגם במקום העבודה. במסמכים הרפואיים מצוין אם יש צורך בימי מנוחה ומספר הימים או השבועות שהרופא מקציב לחופשת מחלה. לפעמים, מצבו הרפואי של הנפגע מצריך חזרה לעבודה בתנאים מגבילים כגון: איסור על הרמת משקלים כבדים או ירידה בכמות שעות העבודה היומיות.
אם במסמכים הרפואיים מודגש שמצבו מונע מחזרתו לעבודה מומלץ להישמע להוראות הרופא ולא לחזור לעבודה עד שיקבע אחרת.
לדברי עו"ד סאמי אבו ורדה "אם פעל בניגוד להמלצות הרופא כפי שרשם במסמכים הרפואיים עלול המעשה הזה למנוע ממנו לקבל פיצוי מלא מחברת הביטוח".

הימנעות ממגע ומשיתוף פעולה עם החוקרים מטעם חברות הביטוח

כאשר רופא או מוסד רפואי נתבע על רשלנות רפואית, יש להם מעורבות קטנה בדרך כלל עם התביעה המתקדמת. במקום זאת, חברות הביטוח המבטחות את הרופא, קופת חולים, או בית חולים, מפני תביעות רשלנות הרפואית, הן אלו שממנות עורך דין כדי להגן על הנתבעים. עורך דין, אשר שכרו משולם גם הוא על ידי חברת הביטוח, יגן על הנתבעים, וינסה להמעיט בשיעור הנזק שנגרם לכאורה, כתוצאה מרשלנותו של הנתבע.
חברות הביטוח עובדות בשיתוף עם משרדי חקירות פרטיות הדואגים לביצוע החקירות ואיסוף המידע. תפקידם העיקרי של חוקרי הביטוח בתביעות רשלנות רפואית הינו לבדוק האם המבוטח אינו מגזים בתביעותיו ובדרישותיו. החוקרים יוצרים קשר עם הנפגע, בדרך כלל בלי להזדהות כחוקרים. מנסים לדלות מידע על מצבו הבריאותי, התעסוקתי, הנפשי והמשפחתי, בכדי להשתמש במידע זה כנגד הנפגע.
לכן יש להיזהר ולהימנע מפני מסירת פרטים כלשהם לאנשים זרים, בנוגע לפגיעה אשר בעקבותיה הוגשה תביעה בגין רשלנות רפואית.

קבלת חוות דעת רשלנות רפואית

בגלל האופי הטכני של תביעות רשלנות רפואית, לעתים קרובות יש צורך בחוות דעת של מומחה כדי להסביר מה אמור היה לקרות בניגוד למה שאכן אירע. חוות דעת המומחה הנכון, יכולה להיות חיונית כמעט בכל תביעות רשלנות רפואית, כמומחה הוא לא רק צריך לזהות מה צריך היה להתרחש, אלא גם להסביר ולנמק בפני בית הדין מדוע אבחנה זו צריכה להיות ברורה ואילו מהלכים שגויים עשה הרופא שהובילו לאיבחון לא נכון ומדויק.
כמעט כל מקרה רשלנות רפואית דורש עד רפואי מומחה שיספק חוות דעת הקובעת כי הנתבע התרשל. ללא חוות דעת ראויה ממומחה רפואי מוסמך המוכיחה אחריות, רוב הסיכויים שתביעת רשלנות רפואית כזו תידחה.
מומחים רפואיים מוסמכים לא קל למצוא. זה לא פשוט כמו לקרוא לרופא מתחרה באותו תחום רפואה. רוב הרופאים יעדיפו שלא להסתבך במקרי רשלנות רפואית, כי רופא לא ירצה להעיד נגד רופא אחר, עמית לעבודה. לכן, עורך דין מומחה ומנוסה, יודע לאתר רופא שכן מסכים. לעיתים קרובות יש צורך בחוות דעת של רופא מתחום רפואי אחר.

הגשת תביעת רשלנות רפואית

לאחר איסוף כל המסמכים הדרושים והשגת חוות דעת מומחה שתומכת בתביעה ומאשרת שהנתבע נהג ברשלנות וקובעת שיש קשר סיבתי בין הנזק שנגרם למטופל לרשלנות רפואית, יתחיל עורך דין בהכנת כתב התביעה.
הצלחתו של התהליך המשפטי תלוי במידה רבה בניסיונו המקצועי ומומחיותו של עורך הדין. בכתב התביעה מפרט עו"ד את כל המהלכים והשתלשלות העיניינים שהובילו לרשלנות ולנזק שנגרם עקב רשלנות רפואית זו, ודורש פיצוי כספי על כל הנזקים.. כתב התביעה וחוות הדעת, מוגשים לבית המשפט המחוזי או בית משפט השלום תלוי בגובה סכום התביעה.
רק לאחר שמוגש כתב הגנה מטעם עורך הדין של הנתבע, כולל חוות דעת שתסתור קביעת חוות הדעת המומחה של התובע, יכריע בית המשפט על ידי העדפת חוות דעת אחת על השניה. אם נתקל בית המשפט בקשיים בקשר לקביעת החלטה, ימנה השופט מומחה רפואי מטעם בית המשפט וקביעתו תכריע את התביעה.
כאשר מתקבלת התביעה. השופט יפסוק במפורט את סכום הפיצוי לתובע כולל הצאות המשפט.

משרד עו"ד סאמי אבו ורדה נחשב לאחד מהמשרדים המובילים והוותיקים ביותר בתחום הרשלנות הרפואית, תחום הדורש ניסיון רב והתמחות מיוחדת.
במשרד מחלקה מקצועית ברשלנות הרפואית, העובדת בשיתוף פעולה הדוק עם מומחים רפואיים מהשורה הראשונה בישראל, המלווים את מכלול פעילותה.
אם נפגעתם או חליתם, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם המשרד ולקבל ייעוץ ראשוני בללא עלות!

 

דילוג לתוכן