fbpx

עו”ד למחלות מקצוע

מחלת מקצוע הינה מחלה שבה לקה עובד במהלך עבודתו. מרבית העובדים אינם מודעים לכך שמגיע להם כסף, מכיוון שאינם רואים את הקשר הקיים בין המחלה ובין תנאי עבודתם לכן, יש צורך בעורך דין מומחה ובעל ניסיון בתחום מחלות מקצוע, שיודע בסיוע רופאים מומחים להצביע על הקשר שבין המחלה או הכאבים שמהם סובל העובד או העובדת לבין המקצוע שבו הם עוסקים.

מהי מחלת מקצוע?

מחלת מקצוע היא מחלה שנגרמה לעובד בשל תנאי עבודתו כגון: חשיפה לחומרים כימיים, חשיפה לרעש, חשיפה לרטט, חשיפה לשמש או חשיפה לקרינה וכדומה. לכך נוספה קטגוריה חדשה שנקראת מיקרו- טראומה.

מחלת מקצוע היא תהליך ארוך המתפתח לאט ולפעמים עוברים שנים ארוכות בטרם תתגלה לעין הפגיעה הבריאותית בעובד, זאת, לעומת תאונת עבודה, המתרחשת בפתאומיות וגורמת לתוצאות מידיות.

הזכויות בביטוח לאומי למחלות מקצוע

הזכויות שמחלת מקצוע  מקנה לעובד שנפגע, זהות לכל אחת מהצורות השונות של הפגיעה בעבודה:

 • מחלת מקצוע
 • מיקרו-טראומה
 • תאונה רגילה בעבודה.

רשימת מחלות המקצוע הקבועה בתקנות ביטוח לאומי היא רשימה סגורה שנקבעה עוד בשנות החמישים של המאה הקודמת וכמעט ולא זכתה במשך יותר מ-70 שנה, לתיקונים או עדכונים משמעותיים לאור ההתפתחויות ברפואה. מסיבה זו, נוצר כיום מצב שבו קיימות מחלות מקצוע חדשות, שנובעות משינוי אופי ותנאי העבודה, אבל למרבה הצער מחלות אלו אינן מופיעות  בתקנות הביטוח לאומי.

לכן, יותר מאשר בתביעות אחרות המוגשות למוסד לביטוח לאומי, בתחום מחלות המקצוע יש צורך בעו"ד מחלות מקצוע מנוסה במיוחד ומומחה בתחום זה.

דוגמאות למחלות  מקצוע

להן כמה דוגמאות שעורך הדין סאמי אבו ורדה, מומחה למחלות מקצוע ובעל ניסיון רב בפסיקות שהשיג בנושא מול הביטוח הלאומי :

 • חשיפה לשמש שגורמת לסוגים שונים של סרטן עור.
 • חשיפה לחומרים כימיים שגורמת למחלות סרטן שונות.
 • חשיפה לקרינה הגורמת גם היא לסוגי סרטן שונים.
 • סרטן כתוצאה מחשיפה לחומרים מסרטנים.
 • הרעלת ארסן, כרום, עופרת, כספית, פלואור, מנגן, כספית, זרחן בריליאום, תליום, תחמוצת הפחמן, וכו’
 • חשיפה לרעש הגורמת לליקוי שמיעה וצפצופים באוזניים.
 • בעיות שלד ושרירים ומחלות נשימה כתוצאה מחשיפה לחומרים רעילים.
 • מחלות הנגרמות על ידי חשיפה  לנסורת עץ או פסולת עץ.
 • עבודה על ציוד רוטט הגורמת למחלות פרקים לחוליות עמוד שדרה.
 • עבודה בתנועות חוזרות ונשנות כגון הקלדה, הגורמת לפגיעה בשורשי כפות הידיים.
 • עבודה עם רטט בידיים הגורמת למחלת תסמונת התעלה הקרפלית ועוד.
 • מחלות מדבקות.
 • מחלה אלרגית של דרכי הנשימה.
 • פגיעות בשמיעה, נזק לאוזן הפנימית הנגרם ידי חשיפה לרעש, שהביא  לירידה בכושר השמיעה בתדירויות הדיבור.

   

על מנת לזכות בהכרה של נפגע בעבודה עקב מחלת מקצוע, יש להוכיח את התקיימו כל שלושת התנאים: המחלה הינה אחת מן המחלות המוכרות לפי תקנות הביטוח הלאומי, המחלה פרצה בזמן בו היא הייתה מוכרת כמחלת מקצוע על פי התקנות ונדרש להוכיח כי מתקיים קשר סיבתי בין העבודה למחלת המקצוע עצמה.

מהי מיקרו-טראומה?

תביעת מחלת מקצוע מוגשת על ידי עורך הדין לבתי הדין לעבודה, שם דנים בערעורים המוגשים על קביעת המוסד לביטוח לאומי לגבי הכרה במחלת מקצוע. בשנים האחרונות התפתחה פסיקה ענפה בתחום זה ונקבעה קטגוריה חדשה בשם : מיקרו-טראומה.

הקטגוריה החדשה דומה למחלות מקצוע ובאה השלים את החסר כדי לתת פיצוי לאנשים שחלו במחלה עקב העבודה אך מחלתם אינה מופיעה ברשימת מחלות המקצוע שבתקנות.

הייחודיות של עו"ד מומחה מחלות מקצוע

השינויים בדרך החיים, בצד השינויים במקצועות העבודה ובתנאי העבודה, הפכו את נושא מחלות המקצוע והמיקרו-טרומה לנושא מאוד נפוץ ומורכב. הטיפול בכך דורש מעורך הדין ידע משפטי רב, ניסיון בהופעות בתי משפט מול המוסד לביטוח הלאומי, ידע רפואי נרחב וקשרים עם רופאים מומחים, שיכולים לתת חוות דעת רפואיות על מצבו של העובד ועל הרקע למחלות מהם הוא סובל.

עוה"ד  סאמי אבו ורדה, בעל וותק וניסיון רב בתביעות מול הביטוח הלאומי, שבהופעותיו הרבות בבתי הדין לעבודה, זכה בתביעות רבות בתחום המיקרו- טראומה, מציין כי זהו תחום חדש יחסית, הדורש מומחיות רבה ובקיאות בפסיקות האחרונות.

מסיבה זו, ייצוג בתביעות הקשורות למחלות מקצוע, חייב להיעשות על ידי עורך דין בקיא בתחום. עו"ד שיש לו ידע וקשרים רחבים  בתחום המשפטי והרפואי, שכן בכל תביעה יש צורך בהצגת  חוות דעת של מומחה התומכת בטענות  על מחלות המקצוע או המיקרו-טראומה.

משרד  עורכי הדין סאמי אבו ורדה עובד עם מומחים רפואיים, המכירים היטב את דרכי התנהלות לביטוח לאומי. עוה"ד של המשרד  יפעלו להשיג לך את הפיצוי הכספי המקסימלי באם יוכח שהמחלה שלך היא "מחלת מקצוע". עורכי הדין ממשרד סאמי אבו ורדה ילוו אותך בכל שלבי התביעה ביעוץ, הכוונה ובייצוג הולם.

כדי לברר זכאות לפיצוי כספי בשל מחלת מקצוע אתם מוזמנים להתקשר למשרדינו עוד היום ולקבוע פגישת ייעוץ ללא כל התחייבות!

מאמרים בנושא מחלות מקצוע

 • מה זה שכר מינימום?

  כיצד נקבע שכר המינימום?  האם הוא קובע גם שכר לשעת עבודה?  מה קורה אם לא משלמים לעובד שכר מינימום? שכר מינימום מוגדר כשכר עבודה הנמוך ביותר שהמעסיק חייב לשלם לעובדיו, בין אם זה שכר חודש עבודה, יום עבודה או שעת עבודה. שכר המינימום בישראל נקבע על ידי חוק. קביעת שכר המינימום בארץ ובעולם נעשית מתוך מטרות חברתיות וכלכליות: חברתית: כדי להגן על העובדים מפני ניצול לרעה של המעסיקים. כלכלית: כדי לעודד הצטרפות עובדים לשוק העבודה לצורך הגברת צמיחת המשק. שכר המינימום נקבע לפי שני פרמטרים: – גיל העובדים (בני נוער, או מבוגרים מעל גיל 18).  אופן העסקת העובדים (שכר חודשי, המשך לקרוא…

 • מהן הקטגוריות הנפוצות של מחלות מקצוע?

  מה יש ברשימה של הביטוח הלאומי? מהן התנאים להכרה במחלת מקצוע ומדוע חשוב להיעזר בעורך דין מתאים המוסד לביטוח לאומי והספרות הרפואית, מכירים במגוון רחב של מחלות הנגרמים לעובדים בגלל סביבת עבודתם. מחלות וליקויים  המופיעים בצורת פגיעה גופנית או נפשית ומוגדרות כ”מחלות מקצוע”. על פי הספרות הידועה בכל שנה מתים  ברחבי העולם, קרוב לשני מיליון איש כתוצאה ממחלות מקצוע ורבים אחרים סובלים במשך שנים מהמחלות הללו. מחלות המקצוע, נגרמות על ידי חשיפה לחומרים כימיים, ולגורמים מזיקים אחרים, אשר גורמים לסבל רב לנפגעים ולמשפחותיהם. כל שנה מתוספות לרשימת המחלות תעסוקתיות, מחלות חדשות. הטכנולוגיה מתקדמת ומתפתחת ברציפות, וחושפת את העובדים לחומרים ותהליכים המשך לקרוא…

 • יש לכם מחלת מקצוע? איך מוכיחים את הקשר בין המחלה למקום העבודה?

  מהי רשימת “מחלות מקצוע” של הביטוח הלאומי ומה התנאים המצטברים שעל העובד להוכיח כדי לקבל גמלה? המוסד לביטוח לאומי  מגדיר מחלת מקצוע  כ”מחלה שנקבעה כמחלת מקצוע בתקנות לפי סעיף 85 והוא חלה בה, בהיותה קבועה כמחלת מקצוע, עקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו, ובעובד עצמאי – עקב עיסוקו במשלח ידו”. מחלת מקצוע הינה מחלה בה לקה עובד במהלך עבודתו. מרבית העובדים אף אינם מודעים לכך שמגיע להם כסף, מכיוון שאינם רואים את הקשר בין המחלה ובין תנאי עבודתם המיוחדים. ישנם מקרים בהם אופי משלח היד עלולים ליצור מחלה מסוג כלשהו הנובעת מהעבודה. מחלת מקצוע היא תהליך ארוך המתפתח לאט ולפעמים המשך לקרוא…

 • רשלנות רפואית הקשורה להתקפי לב

  דוגמאות למקרים של רשלנות רפואית בהתקפי לב * מי צריך לשים לב בזמן לסימפטומים המעידים על בעיה לבבית רוב הזמן, הרופאים והאחיות העובדים בחדרי מיון עושים עבודה מצוינת של אבחון וטיפול בחולה. המוקד האמיתי של חדר מיון היא לאבחן נכון ובמהירות את הבעיה הרפואית שעלולה להיות מסכנת חיים ולהתחיל בטיפול בה ללא דיחוי. הרופאים והאחיות שמאיישים את חדרי המיון צריכים להיות מודעים לסימנים וסימפטומים של מצבים מסכני חיים ולהיות מוכנים כראוי לטפל בבעיה במיומנות  ובמקצועניות. למרבה הצער, זה לא תמיד מה שמתרחש בפועל בחדרי המיון. לפעמים הרופאים לחוצים, עייפים ועובדים יותר מדי שעות רצופות. לפעמים  הם לא מקשיבים בזהירות המתבקשת המשך לקרוא…

 • מהם זכויות נפגעי תאונות עבודה

  כל מה שרצית לדעת למה זכאי מי שהוכר כנפגע בעבודה* טיפול רפואי, אובדן כושר עבודה, מענק נכות, שיקום מקצועי ועוד   תאונת עבודה היא כל תאונה המתרחשת בזמן העבודה, בגלל העבודה או בדרך לעבודה וממנה. נפגעי תאונות עבודה זכאים לפיצויים, הטבות והקלות רבות, אולם לא תמיד מכירים את כל המערכות המטפלות בעניינם והם עלולים שלא לקבל את המגיע להם על פי חוק זכויות נפגעי תאונות עבודה בישראל. המוסד לביטוח לאומיה הוא הגוף מוסמך להכיר בתאונה כתאונת עבודה. במקרה של חילוקי דעות, שלעיתים מתעוררים בין הנפגע לבין המוסד לביטוח לאומי, בשאלה האם מדובר בתאונת עבודה או לא? יכריע בסוגיה זו בית המשך לקרוא…

נגישות