צרו קשר

לקביעת פגישת יעוץ ללא התחייבות

072-3971638

קטגוריות

מאמרים אחרונים

עורך דין – למה רק הוא יכול לעזור לך?

רוצה ייצוג מול חברות הביטוח או מול המוסד לביטוח לאומי רק לעורך דין מותר *

למה חשוב להשתמש בשירותי עורך דין *  האם ידעת שמי שאינו עורך דין בהכשרתו לא יכול לייצג לקוחות בנושאים רבים?

 

אחד המקצועות שבהם קיימים בישראל חוקים ותקנות מיוחדים הוא מקצוע עריכת דין.

חוק לשכת עורכי הדין, נועד ליצור מנגנון של פיקוח ובקרה מקצועיים על השירות המשפטי הניתן לציבור. הוראות החוק הנוגעות לייחוד המקצוע תכליתן, בין היתר, להבטיח כי מי שאינו כפוף לכללים אתיים כמו חובת נאמנות, חובת סודיות, האיסור להימצא בניגוד עניינים ועוד, לא יגרום נזק לציבור.

בחוק לשכת עורכי הדין קיים סעיף מיוחד (20) שבו נקבע  מהן הפעולות של ייצוג, ייעוץ וטיפול משפטי, המותרות לעורכי דין בלבד. חשוב לדעת כי כדי למנוע מסיגי גבול, נקבעו בחוק לשכת עורכי הדין  שתי סנקציות, הראשונה פלילית (סעיף 96) והשנייה אזרחית, (סעיף 98(א) "הנאמנות היא רוח אפיו של המקצוע, היסוד עליו הוא בנוי. טול את מידת הנאמנות אשר הלקוח רוחש לפרקליטו, ונטלת את נשמתו של המקצוע" כך נכתב באחד מפסקי הדין.

בין שאר התקנות של עורכי הדין נקבע במפורש כי על עו"ד אסור לתת שירות משפטי, במקום בו התמורה בעד השירותים המשפטיים שעורך הדין מעניק נגבית על ידי גוף חיצוני, שהוא הלכה למעשה מעסיקו של עורך הדין.

בית המשפט העליון ציין שתכלית האיסור הזה הינה להבטיח את קיום החובות המשפטיות והאתיות המוטלות על עורכי הדין ולמנוע את עקיפתן, במקום בו הקשר היסודי ועל כן השיווקי והמסחרי, של הלקוחות הוא עם מי שאינם עורכי דין, והאחרונים מצדם מפנים את הלקוחות אל עורכי הדין.

כן הזהיר בית המשפט העליון כי הנאמנות הכפולה הנוצרת באופן אינהרנטי לסיטואציה המיוחדת האמורה, עשויה להוביל לפגיעה באמון במקצוע עריכת הדין כולו. [בג"ץ 9596/02 פיצוי נמרץ, המומחים למימוש זכויות רפואיות וביטוחים נ' שר המשפטים, פ"ד נח (5) 798

יחסי האמון עליהם יש להעמיד את ההתקשרות בין עורך הדין לבין שולחו,  משתקפים גם בסעיף 18 לכללי האתיקה המטילה חובה על עורך הדין אשר ניתן לו ייפוי כוח לצורך טיפול משפטי, שלא להעביר את הטיפול לעורך דין אחר, אלא אם כן נתן לכך הלקוח הסכמה נפרדת ומפורשת בכתב.

חשוב לדעת כי  האמון ההדדי בין עורך הדין לבין שולחו הינו אבן השתיה של המקצוע,  וכן את אותו חיסיון מקצועי שעל קרקעיתו יוכלו לצמוח יחסים של כנות ופתיחות בין הלקוח לבין עורך הדין, בלי שיהא חשש של הלקוח כי דברים או מסמכים ישמשו כנגדו ללא הסכמתו.

משרד עורכי הדין סאמי אבו ורדה פועל למעלה מ-20 שנה על פי כללי האתיקה והחוק של לשכת עורכי הדין, כשהוא מעניק שירות אישי ומקצועי לאלפי לקוחות, בנאמנות, יושרה, הגינות ושקיפות.

משרד עו"ד סאמי אבו ורדה, מהמשרדים המובילים והוותיקים בישראל . משרד "בוטיק" המונה 20 עורכי דין מומחים בתחומם המעניקים שירות אישי ומקצועי, בתחומי רשלנות הרפואית, נזקי גוף, תאונות דרכים, תאונות אישיות, תאונות עבודה, ביטוח לאומי- מחלות מקצוע, חשיפה לחומרים מסוכנים בעבודה, בעיות שמיעה, נזקי גב, ריאות, עור, מחלות סרטן ועוד.