כל מה שרצית לדעת על נכות כללית

20 יונ 2017

כיצד מגישים תביעה לנכות כללית? מהי קצבת נכות ולמי מיועדת? מי זכאי לקבל קצבת נכות כללית? מהם הקריטריונים של הביטוח לאומי שצריך לעמוד בהם בכדי לקבל קצבת נכות כללית?

נכות כללית היא קצבה חודשית המיועדת לכל אדם אשר סובל מליקויים רפואיים גופניים, נפשיים, שכליים (מום מולד, מחלה, או פציעה) שגרמו לאיבוד כושר העבודה בשיעור של למעלה מ-50%

התובע לקצבת נכות כללית חייב להוכיח שקיימים מספר תנאים מצטברים:

  1. 1. מבחן הגיל: הזכאות היא מגיל 18 שנים ועד גיל פרישה . גיל פרישה לגברים 67 ולנשים 62.

בהגיע נכה לגיל פרישה עליו לבחור בין קצבת זקנה לבין קצבת נכות כללית.

  1. מבחן הכנסות: התובע אין לו הכנסה בפועל ממשלח יד או שרמת הכנסותיו נמוכה מ45% מהשכר הממוצע במשק. או עקב מגבלותיו הרפואיות צומצמה הכנסתו ב 50% או יותר.

 

על מנת לקבל קצבת נכות כללית התובע צריך להוכיח שהוא עומד בקריטריון הקבוע בחוק לעניין שיעור הנכות ממנה סובל (נכות רפואית) ולעניין גובה דרגת  אי כושר (נכות תפקודית). אשר נקבעות על ידי ועדות רפואיות במסגרת הביטוח הלאומי.

  1. 3. מבחן נכות רפואית: לקביעת שיעור הנכות נערכת בדיקה לתובע ע”י ועדה רפואית שמורכבת מרופא מומחה אחד או יותר תלוי בתחומים הרפואיים השונים שמהם הוא סובל. הועדה תבדוק את התובע ואת המסמכים הרפואיים שהגיש, ותקבע את שיעור נכותו. התובע צריך להוכיח 60% נכות רפואית – אם יש בעיה רפואית אחת, או 40% נכות רפואית משוקללת אם יש לו מספר בעיות רפואיות, כאשר אחת מהן צריך להוכיח מעל 25%. עקרת בית צריכה להוכיח נכות רפואית בשיעור של 50%.
  2. מבחן נכות תפקודית: לאחר שהועדה הרפואית קבעה את שיעור הנכות ממנה הוא סובל, התובע צריך להוכיח שבעקבות מצבו הרפואי הוא איבד לפחות 50% מכושר השתכרותו.  תובע שאינו מצליח להראות שאיבד יותר ממחצית כושרו להשתכר- לא יוכל לקבל נכות כללית.

הזכאות לקצבת נכות כללית מתחילה כעבור 90 יום מהמועד בו איבד הנפגע את כושר השתכרותו המלא או החלקי. ועל פי “חוק לרון”, אנשים עם נכות יכולים לעבוד ולקבל שכר ולהמשיך לקבל קצבת נכות כללית.

שיעור קצבת נכות כללית משתנה לפי אחוזי הנכות התפקודית:

א) מתחת ל 60%  – אין מזכה בקצבה.

ב)  בין 60% ל 74% – מזכה בקצבה חלקית.

ג)  75% ומעלה – מזכה בקצבה מלאה.

תוספת תלויים: מכוח הזכאות לקצבה הבסיסית, אדם שיש לו תלויים, אישה וילדים, זכאי לתוספת בעדם בתנאים מסוימים בחוק.

המוסד לביטוח לאומי דן במספר רב של תביעות הציבור וטיפול בתיק עלול להימשך זמן רב. הרבה תובעים פונים ללא עזרה וייצוג משפטי מעורך דין מומחה לתביעות ביטוח לאומי, ובכך מסכנים את סיכויי הצלחת התביעה בשל אי הגשת כל המסמכים הדרושים, אי השגת חוות דעת מרופא מומחה, או ללא הכנה מתאימה לפני שניגשים לוועדה הרפואית.

עו”ד סאמי אבו ורדה מומחה בנושא תביעות ביטוח לאומי על כל היבטיו: אם נפגעת במסגרת עבודתך, זה תמיד רעיון טוב לדון ולחקור את האפשרויות המשפטיות שלך עם עורך דין מומחה ובקיא בחוקים ותקנות הביטוח הלאומי. זה נכון במיוחד אם סבלת פציעות משמעותיות ו / או הפסדים כלכליים כתוצאה מהפגיעה. להגיש תביעה מול הביטוח הלאומי וחברות ביטוח הוא לא ענין שאתה רוצה לטפל בו בעצמך.

לכן מומלץ לקבל יעוץ וייצוג משפטי. העזרה שעורך דין  יכול לספק תעלה במידה ניכרת את סיכויי הצלחת התביעה.

עו”ד סאמי אבו ורדה בעל ידע וניסיון רב בתביעות מול הביטוח הלאומי. הוא מלווה את לקוחותיו באופן אישי בכל שלבי התביעה, החל משיחת ייעוץ ראשונית, דרך הפניה לחוות דעת רפואיות ועד להגשת התביעה וניהול המשפט בפועל.

אם נפגעת או חלית, הנך מוזמן ליצור קשר עם המשרד ולקבל ייעוץ ראשוני בללא עלות!

 

נגישות