fbpx

שכר טרחה עו”ד תאונות עבודה

31 מאי 2018

מדי יום מתרחשות תאונות עבודה רבות ברחבי הארץ, התופעה הפכה למכת מדינה, שכן עשרות עובדים נהרגים כתוצאה מתאונות עבודה כל שנה. בשנת 2015 נפגעו כ-50,000 בני אדם בתאונות עבודה, מתוכם 54 עובדים שנהרגו ועוד מאות שנפצעו קשה. זהו נתון בלתי נתפס, והרשויות בארץ מנסות להתמודד עם הבעיה, עד כה ללא הצלחה כבירה. בגלל ריבוי תאונות העבודה בארץ גברה המודעות בקרב עובדים לפיצויים המגיעים להם על פי חוק. רק בשנת 2015 לבד שולמו גמלאות בהיקף גבוה מ-4.5 מיליארד ₪ לנפגעי עבודה, וזאת מעבר לנזקים שהתאונות גורמות למעסיקים במדינה, למשק הישראלי ולאובדן הפריון.

פגיעה קשה של נזקי גוף ונזקים למשק המקומי

בישראל יש מספר לא מבוטל של תאונות עבודה, לכן אין זה פלא כי עורכי דין רבים מתמחים בנושא תאונות עבודה ומציעים שירות לנפגעי עבודה. זו תופעה המשפיעה לרעה על המשק הישראלי, גורמת לנזקים עצומים ולהפסדים כספיים למקומות עבודה, ואין לתאר את הסבל שנגרם לנפגעי העבודה עצמם.

חשוב לדעת כי תאונת עבודה היא פגיעה שנגרמת במהלך העבודה, בדרך למקום העבודה או בחזרה ממנו. מעבר לנזק שנגרם לעובד גם בני משפחתו סובלים מהפגיעה מאחר ומקור ההכנסה העיקרי נפגע, יש הוצאות כבדות לטיפול רפואי, ובהתאם לחומרת הפגיעה, המבוטח עלול להישאר נכה.

הטיפול בתביעות בגין תאונת עבודה נחשב למורכב במיוחד, אלו תיקים מסובכים ומורכבים המחייבים ידע משפטי מעמיק ומקיף, וניסיון רב בתחום. עורך דין מומחה לתאונות עבודה בוחן היטב את פרטי המקרה, מייעץ ללקוח שנפגע בעבודה, מלווה אותו לכל אורך ההליך המשפטי, ומסייע לו לקבל פיצוי גבוה ולממש את כל הזכויות המגיעות לו על פי החוק בישראל.

מה זה תאונת עבודה?

תאונת עבודה היא תאונה שקרתה לעובד תוך כדי ועקב עבודתו, גם אם היה בדרך למקום העבודה או בחזרה ממנו. סעיף 80 לחוק הביטוח הלאומי מגדיר מהי תאונת עבודה ובאיזה נסיבות המקרה נחשב ומוגדר כתאונת עבודה.

עובד שנפגע במהלך או עקב עבודתו זכאי לתשלום דמי פגיעה דרך ביטוח לאומי, התשלום עבור הימים בהם התובע נעדר ממקום עבודתו בגלל הפגיעה ועבור הוצאות טיפול רפואי. במקרים בהם נקבעו אחוזי נכות לעובד שנפגע בתאונת עבודה, המבוטח זכאי לקבל קצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי. עם זאת, כדי לממש את הזכויות ולקבל את כל הפיצויים המגיעים למבוטח על פי חוק, יש לשכור שירותיו של עורך דין מומחה בתאונות עבודה, ולרוב חותמים על חוזה המפרט מהו שכר הטרחה לעורך הדין.

שכר טרחה לעורך דין תאונות עבודה בתביעות מול ביטוח לאומי

המחוקק בישראל החליט להגביל את גובה שכר הטרחה שניתן לגבות עבור סיוע, ייעוץ וייצוג משפטי בתביעה מול ביטוח לאומי בגין תאונת עבודה. גובה שכר הטרחה הוגבל בתביעה לקבלת קצבת נכות ולקבלת מענק נכות לנפגעי עבודה. עורך דין אינו מורשה לגבות מהלקוח שלו סכום הגבוה מהמותר בחוק, גם לא בהסכמת המבוטח המעוניין למצות את זכויותיו ולקבל את המגיע לו על פי חוק. חשוב לציין כי שכר הטרחה מותנה בהצלחת התביעה, כמו כן במקרים בהם התובע נפטר, אין לגבות שכר טרחה מהיורשים, אלא רק במקרים מסוימים.

חישוב גובה שכר הטרחה מורכב יחסית ומושפע ממספר גורמים, ביניהם גובה הגמלה שהתובע יקבל בפועל, היקף הטיפול הנדרש בתביעה, סוג הטיפול בתביעה ועוד. כך למשל, יש הבדל משמעותי בין ייעוץ משפטי בלבד הניתן לתובע לבין שכר טרחה המגיע לעורך דין המייצג את התובע בוועדה רפואית של ביטוח לאומי, ייצוג בבית דין לעבודה, ייצוג בוועדת ערר במוסד לביטוח לאומי ועוד.

תשלום שכר הטרחה לעורך דין תאונות עבודה מורכב משלושה גורמים עיקריים:

  • דמי פתיחת תיק בגובה עד 800 ₪. כפי שנקבע בחוק, יש לשלם סכום זה לאחר התקשרות עם עורך הדין. אם לא מקבלים גמלה, עורך הדין אינו יכול לגבות שכר טרחה מהלקוח שלו, מלבד דמי פתיחת תיק.
  • שכר טרחה הנקבע באחוזים מהקצבה הנקבעת לתובע, הלקוח של עורך הדין יתחיל לשלם את שכר הטרחה רק לאחר שהתחיל לקבל בפועל את הקצבה המגיעה לו מהמוסד לביטוח לאומי.
  • תוספת של עד 800 ₪ לשכר הטרחה במקרים בהם נקבעת קצבה נמוכה לתובע, פחות מ-1,200 ש”ח בחודש.

כדאי לדעת כי החוק הגביל גם את אופן הסדר התשלומים של התובע לעורך הדין המייצג אותו. למעשה, עורך דין תאונות עבודה יכול לגבות מהלקוח שלו את שכר הטרחה והתוספת המגיעה לו בפריסת תשלומים לפי עד 60% מהתשלום הרטרואקטיבי והיתרה בתשלומים חודשיים עד 25% מסכום הקצבה החודשית.

החוק מפרט את אחוזי שכר הטרחה שעורכי דין ומייצגים אחרים רשאים לגבות במקרי תביעה של ביטוח לאומי בגין תאונת עבודה, כאשר יש הבדל משמעותי באחוזי שכר הטרחה שניתן לגבות נפגע עבודה המקבל גמלה נמוכה לבין מי שמקבל גמלה גבוהה.

אז כמה אחוזים לוקח עורך דין תאונת עבודה?

שכר טרחת המירבי שניתן לגבות עבור סיוע או ייצוג בתביעה, ללא הופעה וייצוג בפני ועדות רפואיות, בוועדת ערר ובבית דין לעבודה, הוא 11.25% מהקצבה, בתוספת של דמי פתיחת תיק, או 13% אם התובע מקבל גמלה כמענק, בתוספת דמי פתיחת תיק. ניתן לחתום על חוזה עם עורך הדין הקובע שכר טרחה המחושב לפי 12.25% מהגמלה אם נקבעה גמלה מסוג קצבה חודשית או 14% אם התובע מקבל גמלה כמענק.

במקרה בו עורך דין מייצג את התובע ומופיע בוועדות רפואיות או בוועדת ערר, החוק מאפשר לגבות שכר טרחה בשיעור 15.75% מגמלה מסוג קצבה או עד 16% מגמלה מסוג מענק, וזאת בתוספת דמי פתיחת תיק בגובה 800 ₪ (נכון לשנת 2015). אפשר לגבות שכר טרחה בגובה 17% מגמלת קצבה או מענק, ללא תוספת של דמי פתיחת תיק.

עורך דין תאונות עבודה המייצג את התובע מול המוסד לביטוח לאומי ובדיונים הנערכים בבית דין לענייני עבודה, רשאי על פי החוק לגבות שכר טרחה בשיעור 24% מהגמלה, בתוספת של דמי פתיחת תיק, או שכר טרחה בשיעור 25% מהגמלה ללא דמי פתיחת תיק.

אם עורך הדין לא ייצג את התובע מול המוסד לביטוח לאומי ורק ייצג אותו בבית דין לעבודה, באפשרותו לגבות שכר טרחה בשיעור 12% מהגמלה, בתוספת דמי פתיחת תיק, או 13% ללא דמי פתיחת תיק.

מומלץ לבדוק מהו שכר הטרחה ואחוזי עמלת עו”ד תאונות עבודה המקובל בתחום תביעות בגין תאונת עבודה, ויש לוודא כי עורך הדין גובה שכר טרחה כפי שנקבע בחוק.

למידע נוסף, לתיאום פגישת ייעוץ ולייצוג משפטי ברמה הגבוהה ביותר בתביעות תאונת עבודה, אנא צור עמנו קשר בטלפון. צוות משרד עורכי דין סאמי אבו ורדה הוא מהמובילים בארץ בתחום תביעות בגין תאונות עבודה, התקשר עכשיו ונסייע לך!

נגישות