fbpx

שכר טרחה עו”ד רשלנות רפואית

31 מאי 2018

בשנים האחרונות גוברת המודעות בקרב הישראלים לתחום הרשלנות הרפואית, ועורכי דין החלו להתמקצע בנישה זו ולספק שירותי ייעוץ וליווי משפטי לנפגעי רשלנות רפואית. כדי להצליח בתביעה לרשלנות רפואית ולקבל פיצויים גבוהים חשוב לשכור את שירותיו של עורך דין רשלנות רפואית בעל ניסיון עשיר וידע משפטי מקיף ומעמיק בתחום מורכב זה. ברוב המקרים, שכר הטרחה של עורך דין רשלנות רפואית נקבע על פי אחוזים מהפיצוי הכספי, כל עוד הלקוח מקבל את הפיצוי המגיע לו.

ישראלים רבים מעוניינים לדעת מהו שכר הטרחה המקובל בענף לעורכי דין המתמחים בתחום הרשלנות הרפואית, רבים אחרים רוצים לדעת כיצד לחתום על הסכם עם עורך הדין על מנת לשמור על האינטרסים שלהם. כדי לדעת מהו שכר הטרחה המקובל ומהם תנאי הסכם שכר הטרחה המקובלים בתביעות מסוג רשלנות רפואית, המשיכו לקרוא ותקבלו את כל התשובות.

מהי רשלנות רפואית?

רגע לפני שאנו צוללים לאחוזים המקובלים כשכר טרחה לעורך דין רשלנות רפואית, חשוב להבין מהי רשלנות רפואית ומדוע עליכם לקחת עורך דין מקצועי המתמחה בתחום זה. ובכן, רשלנות רפואית מוגדרת כמתן שירותים רפואיים, ללא נקיטת מידת זהירות סבירה כפי שמצופה מרופא או מעוסק אחר במקצועות הרפואה, וכתוצאה מכך נגרם נזק למטופל, נזק שלא היה נגרם אלמלא הטיפול שהוענק על ידי הרופא.

כדאי לדעת כי ישנם סוגים שונים ומגוונים של רשלנות רפואית, המקרים השכיחים הם:

  • רשלנות רפואית באבחנה
  • רשלנות הולדה בעוולה
  • רשלנות בהסכמה מדעת
  • אי נקיטת הליכים רפואיים סטנדרטים

מתי ניתן לאבחן טיפול או אבחון רפואי כרשלנות?

מאחר וישנם סוגים רבים של רשלנות רפואית יש לפנות לעורך דין מנוסה בתחום על מנת להכין את כתב התביעה ולנהל את ההליך המשפטי במקצועיות ובמיומנות. חשוב לאסוף את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים למקרה, וכדאי לדעת כי ברוב המקרים ניתן להגיש את התביעה עד 7 שנים מהיום בו נגרם נזק למטופל.

מקרים רבים של רשלנות רפואית קשורים לאבחון שגוי של הצוות הרפואי, שכן בגלל אבחנה לקויה עלול להיגרם נזק למטופל, בגינו ניתן לתבוע. כמו כן, כל מי שזקוק לטיפול רפואי מצפה לקבל שירות מקצועי מהרופא ומגורמים מקצועיים אחרים, ובמקרים בהם הרופא העניק טיפול או הליך רפואי אחר באופן רשלני, החורג מהנורמה המקובלת והמצופה מרופאים, ניתן לתבוע אותו בגין רשלנות רפואית.

מדוע צריך לפנות לעורך דין מקצועי בתחום הרשלנות הרפואית?

תחום הרשלנות הרפואית במשפט הישראלי נמצא עדיין בחיתוליו. רק עורך דין מקצועי המתמחה בתחום מורכב זה יכול לסייע לאדם שלא קיבל את הטיפול המגיע לו, לא הופנה בזמן לבדיקות, מחלתו לא אובחנה בזמן וכדומה. עורך דין העוסק באופן שוטף במקרי רשלנות רפואית מכיר את מורכבות העניין, את הפסיקה האחרונה והחדשה ביותר בתחום ואת השינויים בחוקים הרלוונטיים.

עורך דין אמין ומקצועי בוחן את פרטי האירוע על מנת להמליץ ללקוח כיצד לפעול והאם יש עילה מספקת לתביעה, או הוכחות חזקות כדי להצליח בתביעה. לאחר איסוף החומר הרפואי עורך הדין שולח את הלקוח לקבל חוות דעת מרופא מומחה, כאשר לעתים  יש צורך ביותר מחוות דעת אחת.

חוות דעת של רופאים מומחים נחוצה לחיזוק ולהוכחת טענותיו של התובע, זהו קלף חשוב עבור עורך הדין והלקוח אותו הוא מייצג, על מנת להצליח במשפט או בהסדר מול הגורם הנתבע. בהליך המשפטי נהוג להביא לפחות עד אחד מעולם הרפואה אשר מתמחה בתחום הרפואי הרלוונטי למקרה. בחירת עד רפואי אינה דבר של מה בכך, זוהי אחריותו של עורך הדין, ובחירה נכונה עשויה לשפר משמעותית את הסיכוי להצליח בתביעה ולזכות בפיצוי גבוה.

כיצד מחשבים שכר טרחה לעורך דין רשלנות רפואית?

מקובל לחשב את שכר הטרחה לעורכי דין בתחום הרשלנות הרפואית באחוזים מסך הפיצוי. התעריף המקובל בענף הוא בטווח של 20-30% מסכום הפיצוי,  כאשר יש להוסיף מע”מ כנדרש בחוק. כדאי לדעת כי גובה שכר הטרחה נקבע גם על פי ניסיונו וכישוריו של עורך הדין, שכן ככל שמדובר בעו”ד מקצועי ומנוסה יותר אשר ביכולתו להוכיח מקרי הצלחה רבים, כך הוא יכול לדרוש תעריף גבוה יותר.

אין ללכת שבי אחרי עורך דין המציע תעריף זול מדי, שכן ללא ניסיון מקצועי קשה להוכיח את הטיעונים בגין רשלנות רפואית, כך שהחסכון מתברר בטווח הרחוק כלא משתלם. כמו כן, חשוב לוודא כי פונים לעורך דין רשלנות רפואית בעל ידע משפטי וניסיון, ולא שוכרים משרד עורכי דין המתמחה בתחומים אחרים.

חשוב לזכור כי תביעה בגין רשלנות רפואית עשויה להגיע לסכומים גבוהים, בהתאם למקרה ומידת הנזק שנגרם למטופל. לכן, אין להקל ראש בבחירת עורך דין, ככל שהניסיון והידע המשפטי של עורך הדין רב יותר, כך הסיכוי להצליח בתביעה גדל משמעותית וגם סכום הפיצוי מושפע מכך. ראוי לציין כי ההבדלים בפיצוי עשויים להגיע לסכומים ניכרים של מאות אלפי שקלים ולמעלה מכך, לכן חשוב לקבל החלטה נכונה ולבחור רק עורך דין מקצועי ויעיל הנחשב לבקיא בתחום הרשלנות הרפואית.

מי נושא בתשלום שכר הטרחה לעו”ד רשלנות רפואית?

במקרים של תביעה בגין רשלנות רפואית נוהג בית המשפט לחייב את הנתבע שנמצא כאחראי על הרשלנות הרפואית שנגרמה לתובע, לשלם פיצוי לתובע, ובנוסף בית המשפט נוהג לחייבו גם בתשלום שכר הטרחה לבא כוחו של התובע. במקרים רבים בית המשפט יחייב את הנתבע שחב בנזיקין לשלם גם את ההוצאות הנלוות להליך המשפטי.

עם זאת, כדאי לדעת כי לפני הגשת התביעה ותחילת ההליך המשפטי, נהוג לחתום על חוזה שכר טרחה בין עורך הדין לבין הלקוח שלו, ובמידה ובית המשפט פסק שכר טרחה הנמוך ממה שנקבע בין שני הצדדים לפני הגשת התביעה, מקובל שהלקוח (התובע) ישלם את יתרת הסכום לעורך הדין שייצג אותו וליווה אותו לכל אורך ההליך המשפטי, כפי שנקבע בהסכם. ישנם מקרים בהם נקבע בהסכם בין עורך הדין ללקוח שלו, כי אם בית המשפט החליט לדחות את התביעה, הלקוח ישלם שכר טרחה כפי שסוכם בחוזה.

מדוע כדאי לשכור את שירותי של עורך דין סאמי אבו ורדה?

משרד עורכי דין סאמי אבו ורדה הוא משרד בוטיק ותיק ומוביל בישראל, צוות המשרד מונה 20 עורכי דין המתמחים בתחומים שונים, ביניהם גם רשלנות רפואית. עורך דין אבו ורדה נחשב לאחד המומחים המובילים בארץ בתחום הרשלנות הרפואית, ברשותו ניסיון מוכח שנצבר לאורך 20 שנות פעילותו בתחום הרשלנות הרפואית. צוות המשרד מתמחה בתחום המורכב ומעודכן בפסיקה החדשנית ביותר.

למידע נוסף ולבדיקת זכאות לפיצוי בגין מקרי רשלנות רפואית, התקשר עכשיו וקבע פגישת ייעוץ, ללא כל התחייבות מצדך!

נגישות