צרו קשר

לקביעת פגישת יעוץ ללא התחייבות

072-3971638

קטגוריות

מאמרים אחרונים

רשלנות רפואית: אישה אלרגית לפנצילין קיבלה תרופה והפכה לסיעודית

האשה תובעת את משרד הבריאות ובחוות דעת של מומחה נכתב: מתן אוגמנטין לתובעת היה מעשה של רשלנות רפואית שנעשתה בשני מוסדות רפואיים.

 רשלנות רפואית יכולה לבוא לידי ביטוי בכמה דרכים. יש רשלנות שנובעת מחוסר טיפול מתאים, יש שנגרמת עקב טיפול שאסור היה לתת אותו ומקרים נוספים שבהם צוותי הרפואה  אינם פועלים על פי הסטנדרטים הקיימים ברפואה.

אבחנה רפואית
רופא

אחד מהמקרים שמתרחשים  לעתים הוא מתן תרופה לאשה  שהיא אלרגית לסוג מסוים של תרופות. טיפול כזה עלול להסתיים באסון. זה מה שקרה  כך לפחות על פי כתב התביעה  שהגישה תושבת אזור חיפה כבת 65, אשר קיבלה תרופת אוגמנטין למרות היותה רגישה לפנצילין ולאחר אשפוז של כ-60 יום הפכה לסיעודית.

האישה, באמצעות עו"ד סאמי אבו ורדה מחיפה, מומחה לתביעות רשלנות רפואית, הגישה תביעה לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד משרד הבריאות ומדינת ישראל על נזקי הגוף שנגרמו לה עקב רשלנות רפואית.

המקרה החל לפני כשנתיים. האישה שהיתה עצמאית בביתה, אושפזה במוסד רפואי. בגיליון הרפואי בקבלתה מצוין  במפורש שהיא סובלת מאלרגיה לפניצילין. במהלך האשפוז התלוננה על נפיחות בשוק שמאל, רופא  בדק אותה והמליץ שתקבל "טבליות אוגמנטין". הצוות ביצע את המלצת הרופא ולמחרת עלה חומה ש ל האישה ל- 40 מעלות. האישה נשלחה לבית חולים אחר שם  הרופאים המשיכו לתת לה את אותה תרופה.

אשר האישה פיתחה תגובה אלרגית קשה בגלל הטיפול שקיבלה, דבק שהתבטא בקוצר נשימה קשה עד כדי אי ספיקה נשימתית מאיימת, החליפו הרופאים את הטיפול האנטיביוטי ושניתן לה ובהמשך הפסיקו אותו לחלוטין.

לטענת התביעה, בשני בתי החולים היה מתן שגוי של התרופה כאשר ידוע והדבר מתועד ברשומות הרפואיות של האישה, כולל בקופת החולים שבה היתה מטופלת, כי היא רגישה לה באופן אלרגי מידי. מכאן מתחילה הידרדרות רפואית ותפקודית וסיבוכים רפואיים שבסופו  של דבר האישה הפכה בתוך כחודשיים לתלויה באופן מוחלט בזולת וזקוקה לאשפוז קבוע במוסד סיעודי.

לתביעה צורפה חוות דעת של רופא מומחה ברפואה פנימית, ראומטולוגיה, אלרגיה ואימונולוגיה קלינית, שבחן את נסיבות המקרה וציין כי האזהרה על אלרגיה לפניצילין מופיעה הן ברשומה במוסד בו אושפזה בעבר וגם ברשומה בבית החולים לשם הועברה. "בשנים האחרונות, מאז קיימת מערכת ״אופק״ המאפשרת לגורמים רפואיים מכל פלטפורמה לראות הרשומה הרפואית בכל פלטפורמה אחרת, אין כל אפשרות להחמיץ אינפורמציה כה חשובה".

בנוסף קבע המומחה כי "בהיעדר כל אזכור בדפי המעקב וסיכומי המחלה לשאלת אלרגיה לפניצילין לפני מתן האוגמנטין בשני בתי החולים, ניבטת תמונה עגומה כי הייתה התעלמות מלאה מן הכתוב ברשומה הרפואית שחור על גבי לבן כי החולה רגישה לפניצילין". לבסוף ציין  המומחה "ניתן לקבוע באפן מוחלט כי במקרה זה מתן אוגמנטין לתובעת היה מעשה של רשלנות רפואית" שנעשתה בשני המוסדות שבהן טופלה.

עו"ד סאמי אבו ורדה מציין כי ללא ספק מודבר במקרה קשה מאוד שבו נפגעה אישה שהיתה עצמאית ככל הנראה בשל הרשלנות הרפואית של הצוות הרפואי שטיפל בה בשני מוסדות רפואיים שונים.