fbpx

פגיעת גב בעבודה – מתי תחשב כתאונת עבודה

20 יונ 2017

מהן פגיעות הגב הנפוצות וממה הן נגרמות? מה יש להוכיח כדי לזכות בהכרה של הביטוח הלאומי

כאבי גב הן מהפגיעות הנפוצות במקומות העבודה. רוב פגיעות הגב בעבודה נוצרו כתוצאה ממעשה חריג. זו יכולה להיות תוצאה של סיבוב עמוד השדרה, הרמת משא כבד, משיכה, דחיפה או ישיבה ממושכת לא יציבה. פגיעות גב בעבודה לעיתים קרובות דורשות טיפול ממושך ותקופות התאוששות.

מהם הגורמים לכאבי גב בעבודה

יש מספר סיבות לכאבי גב לאחר פגיעה במקום העבודה. הכאבים יכולים להופיע לאחר אירוע חד פעמי, כמו הרמת משא כבד מדי. או מתוך מאמץ הדרגתי ומתמשך על שרירי הגב, הרצועות, או על הדיסקים המגינים על החוליות. תנועות חוזרות ונשנות, כגון הרמה, משיכה, דחיפה, טעינה, ואפילו ישיבה ממושכת לא נכונה עלולים לגרום בסופו של דבר לפגיעה בגב.

כאבי גב יכולים להיות זמניים או כרוניים:

כאב חד מגיע במהירות, אך מצטמצם תוך שלושה עד שישה שבועות.

כאב כרוני נמשך יותר משישה שבועות. ועלול להימשך שנים, או אפילו למשך כל החיים.

פגיעות גב נפוצות במקום העבודה כוללות:

פריצות דיסק – תנועה פתאומית ולא נכונה של החוליות, הרמת משקל כבד בדרך לא נכונה, חבלה בגב שנגרמת בעקבות תאונת דרכים או תאונת עבודה. התזוזות בחוליות אשר קורות עקב אירועים שונים שהובילו לפריצת דיסק, גורמות לכאבי גב

פגיעה בחוט השדרה – פגיעה בעמוד השדרה יכולה לבוא לידי ביטוי בשבר של חוליה, פריצת דיסק או תזוזה של חוליה. כאשר נגרם נזק עצבי פגיעה בגב יכולה לגרום גם לקשיי תפקוד עם הידיים, להירדמות הרגלים, לפגיעה אורולוגית ועוד. במקרים חמורים, עלולה להיגרם נכות רפואית מצטברת גבוהה מאוד עם פגיעה תפקודית קשה וגם בלט דיסק, שבר בחוליה ועוד.

אובדן כושר עבודה בשל כאבי גב

לצורך ההכרה בתביעה בגין פגיעת גב בעבודה, על העובד להוכיח כי קיים קשר סיבתי בין הפגיעה לבין תנאי העבודה של העובד, דהיינו – כי הפגיעה נגרמה לו במהלך העבודה ועקב העבודה, וכי הפגיעה אינה נובעת ממצב ניווני של העובד אשר אינו קשור לתאונה.

הוכחת הקשר הסיבתי, במקרים רבים אינה פשוטה, כי לאחוז ניכר מן האוכלוסייה קיימות בעיות גב הנובעות ממצב ניווני טבעי, ובמקרים רבים קשה לייחס פגיעה מסוימת לעבודה, במיוחד כאשר אין המדובר באירוע חד פעמי, אלא מפגיעה מצטברת לאור תנאי עבודה. בתביעה כנגד מקום העבודה יש להוכיח בנוסף, את אחריותו של המעביד לפגיעה, כגון אי עמידה בנהלי בטיחות בעבודה, אי מתן הנחיות בטיחות לעובד ועוד.

כאבי גב בדרך כלל לא מקנים נכות. הנכות נובעת ממידת הגבלת תנועת הגב ומחולשת שרירים. הבדיקות הקיימות כגון, הצילומים, בדיקות ה-CT וה-MRI, הינן בדיקות עזר להסביר שיש סיבה ומקור לכאבים ולהגבלת התנועה. כלומר להקטין את החשש שמדובר בהגזמה של הנבדק.

במקרים מסוימים ניתן להוכיח שהפגיעה בגב היא תאונת עבודה, ולקבל מהמוסד לביטוח לאומי פיצויים וקצבאות שונות בהתאם לחומרת הנזק.

אחוזי הנכות בגין פגיעה בגב נקבעים בהתאם למידת הגבלות התנועה ובהתאם למיקום הפגיעה, ולפי הנכות האורתופדית והנכות הנוירולוגית.

משרד עורכי דין סאמי אבו ורדה עוסק במיצוי זכויותיהם של לקוחותיו במוסד לביטוח לאומי. הוא מייצג את הלקוחות בעיקר בתביעות הקשורות בנושאי תאונות עבודה ומחלות מקצוע.

אם חווית פגיעה בעבודה, זה תמיד רעיון טוב לדון ולחקור את האפשרויות המשפטיות שלך עם עורך דין מומחה ומנוסה. זה נכון במיוחד אם סבלת פציעות משמעותיות ו / או הפסדים כלכליים כתוצאה מהפגיעה. להגיש תביעה מול הביטוח הלאומי וחברות ביטוח הוא לא ענין שאתה רוצה לטפל בו בעצמך.

אם נפגעתם או חליתם, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם המשרד ולקבל ייעוץ ראשוני בללא עלות!

נגישות