מהי תאונת דרכים?

26 יונ 2017

במקרה של תאונה את מי תובעים?מתי תאונת דרכים תהיה גם תאונת עבודה? כל מה שצריך לדעת

הגדרת תאונת דרכים לפי החוק הינה: “מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה”. החוק גם מפרט מהו  מאורע, נזק גוף, מהו שימוש ברכב ומהו רכב מנועי.

תאונת דרכים מתרחשת בכל פעם שאדם נפגע מרכב אם כנוסע, כנהג או כהולך רגל. יחד עם זאת החוק מרחיב את המונח “תאונת דרכים” למצבים שונים מעבר למובן הקלאסי. כך למשל, אדם שבאמצע דרכו נגרם לו תקר בגלגל ונפגע בעת החלפת גלגל  או ניכווה כתוצאה מפריצת  מים רותחים מהמאייד (רדיאטור) של כלי הרכב נגרם לו נזק גוף, יחשב כנפגע תאונת דרכים.

במצב קיצוני אחר, אדם שעלה לטרמפ וסבר כי יש כוונה לחוטפו וכדי להינצל קפץ מהרכב בעת הנסיעה, יוכר כנפגע תאונת דרכים

את מי תובעים לאחר תאונת דרכים?

נפגע, בהיותו נוסע, נהג או הולך רגל, זכאי לקבל פיצויים בגין נזקי הגוף ו/או הנפש שנגרמו לו בתאונה. זכאות זו אינה שוללת את זכותו של הנפגע לתגמולי ביטוח נוספים ושונים מפוליסות ביטוח אחרות המכסות את המקרה. למשל – ביטוח מנהלים, ביטוח חיים, ביטוח אובדן כושר עבודה או ביטוח תאונות אישיות.

התביעה בגין נזק גוף בתאונת דרכים תוגש לחברת הביטוח אשר ביטחה בביטוח חובה את הרכב בו שהה הניזוק בעת התאונה. במקרה של נפגע שהיה הולך רגל בעת התאונה, תוגש התביעה לחברת הביטוח של הרכב הפוגע.

תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה:

תאונת דרכים יכולה להיות תאונת עבודה אם ארעה לאדם בעבודתו או בדרכו אליה או ממנה לביתו. מצב זה, עונה כנדרש הן על ההגדרה של “תאונת דרכים” והן על ההגדרה של “תאונת עבודה” ועל כן זכאי הנפגע בגופו לתבוע הן את המוסד לביטוח לאומי והן את חברת הביטוח שביטחה את הרכב בו עשה שימוש.

כל נפגע שנגרם לו נזק גוף כתוצאה מתאונת דרכים מגיעות לו זכויות שנקבעו על ידי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. התנאים הבסיסיים להכרה:

  • אירוע שבו היה מעורב רכב מנועי, לרבות אופנוע, רכבת, אוטובוס וכו’.
  • האירוע גרם לנזק גוף.
  • במקרה שהנפגע הוא הנהג – הנהיגה הייתה עם רישיון תקף לסוג הרכב.
  • נהיגה עם תעודת ביטוח תקפה לסוג הרכב ולמועד התאונה.

במשרד עורכי הדין סאמי אבו ורדה צברו במהלך השנים  ידע רפואי נרחב (בנוסף לידע המשפטי) ומערכת קשרים ענפה עם מומחים רפואיים מתחומים שונים מכל המוסדות הרפואיים בארץ, זאת לצורך מתן חוות דעת, תשובות לשאלות רפואיות הנלוות לשאלות המשפטיות, הקשורות לתביעות תאונות דרכים. כל הידע והניסיון שנצבר מיועד לסייע ללקוחות נפגעי תאונת דרכים או תאונות עבודה.

אם נפגעת או נפצעת פנה אלינו עוד היום לקבלת יעוץ משפטי ראשוני ללא עלות על ידי עורך דין תאונות דרכים.

נגישות