מה פירוש המושג "רשלנות רפואית בבתי חולים"?

20 יונ 2017

מי הבעלים של בתי החולים בישראל ואת מי ניתן לתבוע? מודע הליך התביעה עלול להימשך זמן רב ומה צריך לעשות כדי לזכות?

הסקרים מלמדים שחברות הביטוח, קופות החולים  ומשרד הבריאות משלמים מדי שנה סכום כולל של כרבע מיליארד שקל פיצויים בעקבות תביעות רשלנות רפואית.

תביעות רבות מוגשות נגד כל בית החולים בישראל בגין רשלנות רפואית והם מורגלים בתביעות אלה העלולות להפוך למאבק משפטי, שלעיתים נמשך שנים ארוכות. בתי החולים מחזיקים בסוללה מרשימה של יועצים משפטיים ועורכי דין מהשורה הראשונה, אשר נלחמים על זכויותיו של בית החולים ומנסים בכל מקרה של תביעה למנוע הפסדים כלכליים ותדמיתיים של בית החולים.

בישראל קיימים שלושה סוגים של בתי חולים:

1- בתי חולים בבעלות פרטית. בבית חולים פרטי ניתן לתבוע בגין רשלנות רפואית את בית החולים עצמו והחברה המבטחת שלו.

2- בתי חולים ממשלתיים. במקרה של רשלנות רפואית בבית חולים ממשלתי. מגישים תביעה נגד משרד הבריאות של מדינת ישראל, המפעילה את בית החולים ונגד החברה המבטחת שלו.

3- בית חולים בבעלות  קופות החולים. במקרה זה את התביעה מגישים נגד קופת החולים אשר בבעלותה בית החולים ונגד חברת הביטוח המבטחת את קופת חולים.

 

במצבים מסוימים, שבהם סובל המטופל מנזק כתוצאה מרשלנות של בית חולים אשר נכשל בלספק סביבת טיפול בטוחה ובריאותית, הוא יכול להגיש תביעת נזיקין ולתבוע פיצוי כספי בגין רשלנות רפואית.

תביעות כנגד בתי חולים הינן תביעות מורכבות הדורשות ניסיון, אורך רוח, ומקצועיות, ועל כן מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום רשלנות רפואית.

פעולה ראשונה שחייבים לבצע הינה איסוף מסמכים רפואיים מקופת החולים ובית החולים, המוכיחים את הדברים הבאים:

1- בית החולים מחויב היה לנהוג ברף מסוים בעת האירוע, אך התרשל כאשר לא נהג באופן סביר, הצפוי והדרוש במתן טיפול.

2- רשלנות רפואית זו, היא זו שגרמה לנזק ממנו סובל המטופל אחרי הטיפול הלקוי.

3- הוכחת היקף הנזק.

כל תביעה כנגד בית חולים חייבת להיות מלווה בחוות דעת רפואית מרופא מומחה, המנמקת כי הטיפול של בית החולים לא היה בגדר הסביר כמקובל בתחום.

קשר השתיקה בין רופאים, המתקיים בארץ ובעולם, הקשה בעבר במציאת רופאים בכירים שיעידו על קיום רשלנות רפואית מצד עמיתיהם. הם מזדהים עמם ואינם ממהרים להעיד כנגד חבריהם למקצוע בבית המשפט על רשלנות רפואית. לכן דרוש במקרה של תביעה מסוג זה, עורך דין מקצועי ובעל ניסיון רב,

 

משרד עו”ד סאמי אבו ורדה נחשב לאחד מהמשרדים המובילים והוותיקים ביותר בתחום הרשלנות הרפואית, תחום הדורש ניסיון רב והתמחות מיוחדת. המשרד הוביל תקדימים רבים שזכו להתעניינות ציבורית נרחבת, וגרף הצלחות רבות בבתי המשפט. עו”ד סאמי אבו ורדה וצוות משרדו מופיעים פעמים רבות בתקשורת בנושא זה: בטלוויזיה, בעיתונות, באינטרנט ובאמצעי מדיה נוספים.

במשרד מחלקה מקצועית ברשלנות הרפואית, העובדת בשיתוף פעולה הדוק עם מומחים רפואיים מהשורה הראשונה בישראל, המלווים את מכלול פעילותה. 

לצורך בירור אם קיים במקרה שלך עילת תביעה בגין רשלנות רפואית, נשמח לספק לקהל לקוחותינו פגישת ייעוץ ללא עלות.

נגישות