כיצד ניתן להוכיח שנזק מוחי בלידה נגרם מרשלנות רפואית?

19 מרץ 2017

הנזק יכול להיגרם במהלך ההריון או בלידה עצמה * רק עורך דין מומחה המלווה במומחה רפואי מהשורה הראשונה יכול להמליץ על הליך משפטי

תינוק שנולד עם נזק מוחי הוא אחד מהמקרים הקשים ביותר להורים ולמשפחה כולה. מאירוע משמח של תינוק חדש שבא לעולם, הלידה הופכת למקרה טראגי וקשה.

חלק מהמקרים הללו, הם תוצאה של רשלנות רפואית במהלך ההריון או בלידה עצמה. הוכחת הרשלנות הרפואית תסייע כלכלית למשפחה להתמודד בשנים הבאות עם הבעיות הקשורות בטיפול בתינוק.

הוכחת הרשלנות הזאת דורשת מיומנות רבה. תחילה יש לבדוק האם התרחשה רשלנות רפואית בלידה עצמה שגרמה לנזק המוחי, האם מעקב ההיריון היה תקין, ושלל תסמינים שעלולים להצביע על בעיות או מומים במוח העובר.

במקרה שהלידה הסתבכה צריך לבדוק האם ננקטו הליכים רפואיים לא צפויים? הליכים כאלה יכולים להיות סימנים מחשידים המעידים על התרחשות רשלנות רפואית בעת לידה שתוצאתה נזק מוחי ליילוד.

על מנת להוכיח שהנזק המוחי שנגרם לתינוק הוא תוצאה מרשלנות רפואית בלידה, צריכים להוכיח קיום שלושה מרכיבים: נזק מוחי, רשלנות בלידה וקשר סיבתי. חשוב לדעת כי לא כל נזק מוחי בלידה הוא עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית. ישנם מקרים בהם הנזק המוחי היה בלתי נמנע.

ניתן למנות את גורמי הנזק המוחי בעקבות רשלנות רפואית בלידה באחד מהמקרים הבאים:

  1. עיכוב בחילוץ היילוד וסיום הלידה.
  2. אי העברת היולדת לניתוח קיסרי כשמתעכבת הלידה באופן שמסכן את העובר והאם.
  3. ניטור עוברי לקוי וחוסר מעקב אחר דפיקות הלב של העובר במהלך הלידה
  4. שימוש בלידה מכשירנית לא נכונה כמו שליפת עובר באמצעות ואקום או מלקחיים או ביצוע לא מקצועי במיכשור.
  5. מתן טיפול לא נכון ליילוד לאחר לידתו.

אם הנזק המוחי התרחש בעקבות רשלנות רפואית או מחדל רשלני כלשהוא של הצוות המטפל, הן בשלב האבחוני והן בהליך הלידה עצמה, זו עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית. צריך להוכיח שיש קשר סיבתי בין המחדל והנזק שנגרם. תביעה כזו הינה מורכבת מאוד ידע משפטי ורפואי רב מאוד.

לכן מומלץ לפנות לייעוץ משפטי של עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית, שידאג לאיסוף התיעוד הרפואי של המקרה. יבחן את נסיבות המקרה ויעריך את סיכויי התביעה. ידאג לחוות דעת של רופא מומחה, אשר תהווה את הראייה המרכזית לטענת הרשלנות הרפואית למשל טענה שלפני, אחרי או במהלך הלידה, ניתן ליולדת טיפול רפואי רשלני, אשר גרם לנזק המוחי ממנו סובל התינוק.

משרד עו”ד סאמי אבו ורדה הוא מהמשרדים המובילים והוותיקים ביותר בתחום הרשלנות הרפואית, תחום הדורש ניסיון רב והתמחות מיוחדת. במשרד מחלקה מקצועית מיוחדת העוסקת ברשלנות רפואית, עובדת בשיתוף פעולה הדוק עם מומחים רפואיים מהשורה הראשונה בישראל, המלווים את מכלול פעילותה.

לצורך בירור אם קיים במקרה שלך עילת תביעה בגין רשלנות רופאית, נשמח לספק לכל פונה פגישת ייעוץ ללא עלות.

החומר המופיע במאמר נאסף מתוך מקורות שונים ומוגש כשירות לציבור. אין בנאמר כאן כדי להביע דעה בנושא רפואי או משפטי.

נגישות