צרו קשר

לקביעת פגישת יעוץ ללא התחייבות

072-3971638

קטגוריות

מאמרים אחרונים

מהן הקטגוריות הנפוצות של מחלות מקצוע?

מה יש ברשימה של הביטוח הלאומי? מהן התנאים להכרה במחלת מקצוע ומדוע חשוב להיעזר בעורך דין מתאים

המוסד לביטוח לאומי והספרות הרפואית, מכירים במגוון רחב של מחלות הנגרמים לעובדים בגלל סביבת עבודתם. מחלות וליקויים  המופיעים בצורת פגיעה גופנית או נפשית ומוגדרות כ"מחלות מקצוע". על פי הספרות הידועה בכל שנה מתים  ברחבי העולם, קרוב לשני מיליון איש כתוצאה ממחלות מקצוע ורבים אחרים סובלים במשך שנים מהמחלות הללו.

מחלות המקצוע, נגרמות על ידי חשיפה לחומרים כימיים, ולגורמים מזיקים אחרים, אשר גורמים לסבל רב לנפגעים ולמשפחותיהם. כל שנה מתוספות לרשימת המחלות תעסוקתיות, מחלות חדשות. הטכנולוגיה מתקדמת ומתפתחת ברציפות, וחושפת את העובדים לחומרים ותהליכים חדשים, שעלולים לגרום לנזקים בריאותיים. לכן לפי תקנון הבטיחות, חייב מקום העבודה לדאוג לסביבת עבודה בטיחותית, שלא תחשוף את עובדיה לסכנות.

ניתן למצוא את רשימת מחלות המקצוע המלאה בתקנות הביטוח הלאומי בפרק הדן במחלות מקצוע. הקטגוריות הנפוצות ביותר של מחלות מקצוע הן:

מחלות עור הנגרמות על ידי אבק.

סרטן כתוצאה מחשיפה לחומרים מסרטנים.

בעיות שלד ושרירים ומחלות נשימה כתוצאה מחשיפה לחומרים רעילים.

הרעלת ארסן, כרום, עופרת, כספית, פלואור, מנגן, כספית, זרחן בריליאום, תליום, תחמוצת הפחמן, וכו'.

דלקת של גידים או דלקת  במקומות חיבור שרירים לעצמות, בכף היד או במרפק.

מחלות הנגרמות על ידי חשיפה  לנסורת עץ או פסולת עץ.

מחלה אלרגית של דרכי הנשימה.

מחלות עצמות, פרקים, שרירים, כלי דם או עצבים של הגפיים – הנגרמות על ידי עבודה במכשירים רוטטים.

פגיעות בשמיעה, נזק לאוזן הפנימית הנגרם ידי חשיפה לרעש, שהביא  לירידה בכושר השמיעה בתדירויות הדיבור .

מחלות מידבקות .

על מנת לזכות בהכרה של נפגע בעבודה עקב מחלת מקצוע, יש להוכיח את התקיימו כל שלושת התנאים: המחלה הינה אחת מן המחלות המוכרות לפי תקנות הביטוח הלאומי, המחלה פרצה בזמן בו היא הייתה מוכרת כמחלת מקצוע על פי התקנות ונדרש להוכיח כי מתקיים קשר סיבתי בין העבודה למחלת המקצוע עצמה.

בגלל הרשימה הארוכה של מחלות המקצוע המוכרות, מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בנושא מחלות מקצוע, על מנת לממש את מלוא הזכויות. עורך הדין חייב ללוות את לקוחותיו באופן אישי בכל שלבי התביעה, החל משיחת ייעוץ ראשונית, דרך הפניה לחוות דעת רפואיות ועד להגשת התביעה וניהול המשפט בפועל.

משרד עו"ד סאמי אבו ורדה, המתמחה בטיפול במחלות מקצוע, השיג עשרות ספקי דין תקדימים בתחום מחלות המקצוע בתביעות מול המוסד לביטוח לאומי ומול חברות הביטוח. המשרד מלווה את הלקוח בכל שלבי הטיפול בתביעה החל מאיסוף הנתונים והטפסים, דרך השגת חוות דעת רפואיות מתאימות ועד לסיום מוצלח של התביעה.