צרו קשר

לקביעת פגישת יעוץ ללא התחייבות

072-3971638

קטגוריות

מאמרים אחרונים

פגיעה מירי תאונת עבודה

כאשר אנו חושבים על תאונת עבודה , הדבר הראשון שעולה בדעתנו הוא שמדובר בתאונה או פגיעה הקשורה לעבודה שאותה אנו מבצעים. למשל פועל שעובד ליד מכונה ומסיבה כלשהי ידו נתפסת במכונה והוא נפגע או נהג שמוביל סחורות ונפגע במהלך הנסיעה, הרי ברור לנו שמדובר בתאונת עבודה, שבעקבותיה יהיה העובד זכאי לתשלום מהמוסד לביטוח לאומי.

אולם, מסתבר שהחיים הרבה יותר מורכבים והמושג תאונת עבודה או תאונה בעבודה, קיבל במהלך השנים משמעות רחבה הרבה יותר, בעקבות תביעות שהוגשו נגד הביטוח הלאומי ובעקבות פסיקות של בית הדין לעבודה.

פגיעה בעבודה היא אירוע שבו העובד נפגע בזמן עבודתו תוך כדי עבודה אצל מעסיקו או מטעמו או כאשר מדובר בעובד עצמאי הפגיעה היתה במהלך עבודתו.

תקדים – פגיעה מירי תחשב כתאונת עבודה

אחד המקרים יוצאי הדופן שבהם טיפל משרד עורכי דין סאמי אבו ורדה היה כאשר שלוש יריות נורו לעבר חנות בחיפה ואחד הכדורים פגע  בברכו של עובד שסידר סחורה על המדפים בחנות . העובד נזקק לטיפול של כחודשיים בבית חולים ונעדר זמן ממושך מעבודתו.

בית הדין לעבודה בחיפה, לשם הגיעה התביעה, לאחר שהביטוח הלאומי דחה את בקשתו של העובד להכיר בפציעה כתאונת עבודה, קיבל את טענות עורך הדין ממשרדו של עו"ד סאמי אבו ורדה ופסק בהחלטה תקדימית כי העובד נפגע  במהלך עבודתו וזכאי לפיצוי מהביטוח הלאומי.

במקרה זה, טען הביטוח הלאומי כי העובד היה אחיו של בעל החנות ולא היו ביניהם יחסי עובד ומעביד וכן נטען שהירי אינו קשור ל"תאונת עבודה".

השופטת בבית הדין האזורי לעבודה, קיבלה את טענות עורך הדין שהוכיח כי העובד שנפגע היה מועסק כחוק וזאת על פי מסמכי רואה החשבון של החנות..

לגבי הירי עצמו קבעה השופטת כי אומנם המשטרה לא הצליחה לגלות מי היה היורה ולמה נורו היריות לעבר החנות, אבל מאחר ואין מחלוקת שהעובד נפצע כתוצאה מהירי לתוך החנות, בזמן שעבד שם כשכיר, הפגיעה נחשבת כפגיעה עקב עבודה ותוכר כתאונת עבודה.

במוסד לביטוח לאומי יש ענף שנקרא ביטוח לנפגעים בתאונות עבודה. מטרת הביטוח היא לתת פיצוי לעובדים שנפגעו בתאונה תוך כדי עבודה. ביטוח נפגעי עבודה משלם לנפגע על אובדן השתכרות או כושר עבודה מלא או זמני, וכן על הנזק שנגרם לו עקב הפגיעה או התאונה שיכולה להיות תאונת עבודה או תאונת דרכים במהלך יום העבודה.

כפי שציינו, מעבר למקרים הפשוטים שעל פי ההיגיון הבריא הן "תאונת עבודה" ישנן מקרים רבים נוספים, שלכאורה אינן תאונות עבודה או שהביטוח הלאומי מסרב להכיר בהן כתאונות עבודה.

במקרים כאלה, חשוב מאוד להיעזר בניסיונו של עו"ד מנוסה שעוסק שנים רבות בתביעות הקשורות לפגיעה בעבודה ולתאונות עבודה, כי רק הוא יכול לכוון את התביעה ולנהל אותה בצורה מיטבית שתביא למיצוי מלא של זכויות  הנפגע בתאונת עבודה ולקבל אותן מהביטוח הלאומי.

פורסם ב: וואלה חדשות 20.5.2011

מאמרים נוספים בנושא תאונות עבודה:

• השריפה ברכבת הוכרה כתאונת דרכים

• גמלת נכות מעבודה לעצמאים