fbpx

דברים שחייבים לדעת על רשלנות רפואית

19 מרץ 2017

רשלנות רפואית היא אחד מגורמי המוות העיקריים בישראל אחרי מחלות לב וסרטן. בכל שנה מוגשות לבתי הדין כ-4,500 תביעות של רשלנות רפואית, כ-12 תביעות מדי יום.

כמות גדולה של תביעות- זה צריך להדאיג?

כ-4,500 תביעות בשנה נתון זה היה נכון לשנת 2009. היום מספר התביעות גבוה הרבה יותר. על פי מחקר שנעשה סכום הפיצויים הכולל שמשולם לנפגעי רשלנות רפואית הוא כ- 250 מיליון דולר בשנה. סכום הפיצוי המוטל על הנתבעים בתביעת רשלנות רפואית אחת נע בין עשרות אלפי שקלים למיליוני שקלים,, תלוי בגודל וההיקף המשמעותי של התביעה.
משרד עורכי דין – סאמי אבו ורדה הוקם בשנת 1997 מנוהל ע”י עו”ד אבו ורדה שהינו בעל ידע וניסיון רב של 20 שנה בתחום רשלנות רפואית ורשם לזכותו פסיקות רבות שהיוו תקדימים משפטיים, פסקי דין שהפכו לאבני יסוד בפסיקה הישראלית.
שאלנו אותו לגבי הסוגיה של רשלנות רפואית.

מה ההגדרה המשפטית של רשלנות רפואית?

עו”ד סאמי אבו ורדה: רשלנות רפואית היא עילה משפטית המתרחשת כאשר איש מקצוע רפואי חורג מן הסטנדרטים במקצוע שלו, ובכך נגרמת פגיעה בחולה. רשלנות רפואית היא רשלנות מקצועית במעשה או במחדל על ידי ספק שירותי בריאות (רופא, אחות, קופת חולים או בית חולים) שבה הטיפול שניתן נופל מתחת לסטנדרטים המקובלים בקהילה הרפואית וגורם פציעה או מוות למטופל, ברוב המקרים אלו הם טעויות רפואיות.
“רמת הטיפול” מוגדרת במענה על השאלה מה הטיפול הסביר והנכון שרופא או ספק שירותי בריאות אחר היה או לא היה עושה בנסיבות דומות. בעיקרו של דבר, זה ענה על השאלה האם היתה רשלנות רפואית.

כיצד קובעים אם מישהו נפל קורבן לרשלנות רפואית?

עו”ד סאמי אבו ורדה: תביעת רשלנות רפואית קיימת אם הרשלנות של נותן השירות הרפואי גרמה פגיעה או נזק לחולה. עם זאת, תוצאה רעה היא לא תמיד הוכחת רשלנות רפואית. כמו כן, מדי פעם, רופא יודיע לחולה שהוא קיבל טיפול רפואי רשלני מצוות רפואי קודם, כנראה במאמץ ליצור אווירה מלאת יושר- יודו לפעמים כי הם, עצמם, עשו טעות.
גורם נוסף : “התנצלות” מהירה וכנה עלולה למנוע תביעות עתידיות, או לספק הזדמנות להסדר ללא צורך בתביעה משפטית. חברות ביטוח בדרך כלל רוצים ליישב את העניין עם מי שנפגע במישרין אם הם יכולים, וזה מאפשר להם לעשות זאת לפני גילוי היקף פציעות לא ידועים, וגם כדי למנוע מן הנפגע שכירת עורך דין, אשר יכול להעלות את ערך ההסדר של הטוען לרשלנות רפואית באמצעות ייצוגם.
עורך דין מנוסה מתמחה ברשלנות רפואית יטפל באופן מקצועי במקרה רשלנות, בתנאי שהפציעות והנזקים מתועדים ברשומות – ואחרי שהם נבדקו על ידי רופא מומחה – ויפעל להוכחת קשר משמעותי בין הנזק שנגרם לתובע לטיפול הרשלני.

מה עליך לעשות אם אתה חושד כי היית קורבן לטיפול רשלני? והאם חל חוק התיישנות במקרים של רשלנות רפואית?

עו”ד סאמי אבו ורדה: יצירת קשר עם עורך דין מנוסה ברשלנות רפואית צריכה להיות הצעד הראשון. הוא ידאג לסקירה יסודית ומפורטת של המקרה – כולל השגת כל הרישום הרפואי הרלוונטי, ראיונות עם החולה, בני משפחתו וחברים, חוות דעת של מומחים בסוג הפגיעה – כל זה צריך להתנהל על ידי עו”ד מומחה כדי לקבוע את מהלך התביעה.
כמו כמעט כל סוג אחר של תביעה משפטית, תביעות רשלנות רפואית כפופות למועדים בהגשת תביעה, אשר הוגדרו על ידי חוקי מדינה. סוג של חוק זה ידוע בתור חוק ההתיישנות, שהינו 7 שנים. אך יש מקרים חריגים (יפורט בהמשך).

מה מטופלים יכולים לעשות כדי להפחית את הסיכוי שיחוו רשלנות רפואית?

עו”ד סאמי אבו ורדה: ליזום קבלת טיפול רפואי הוא ללא ספק הצעד הטוב ביותר. חולים צריכים לעשות מחקר כדי להבין את מצב בריאותם, ולתעד את הסימפטומים שלהם. הם צריכים לבקש מרשויות הבריאות תשובות מלאות על שאלות חשובות לפי דעתם, הקשורות למצבם הבריאותי.
כמו כן, חשוב לא לאפשר לעצמך להיות מאוים על ידי המערכת הרפואית. דבר ודאג לרווחתך. אם חולה חש שמשהו לא בסדר, הוא צריך לספר- או לשאול – את הרופא. למרות שזה חשוב לסמוך על הרופא או האחות שלך, חשוב גם להקשיב לגוף שלך ולהשתמש בשכל הישר. כמו כן רצוי שילווה אותך בן משפחה או חבר לביקורים רפואיים חשובים.
ב- 20 שנות עבודתך בתחום, האם זיהית שינוי כלשהו בטיפול או בתפיסה של רשלנות רפואית?
עו”ד סאמי אבו ורדה: תומכי רפורמת “נזקים” או “רשלנות” טוענים לעתים קרובות כי יש יותר מדי תביעות רשלנות רפואית. במציאות, מודעות האנשים לזכויותיהם הרפואיות והמשפטיות היא זו שגדלה .למרות זאת, התפיסה שתביעות רשלנות רפואית “יצאה מכלל שליטה” קיימת.
לכן יש להתייחס לכל מקרה בהגינות ובמקצועיות כדי לא לקפח חולים ומטופלים שנפגעו באופן חמור. במיוחד אלה עם פציעות קשות וצורך בטיפולרפואי למשך חיים שלמים בעתיד. נפגעים אשר נשלל מהם הצדק בבתי המשפט, חייבים להסתמך על ביטוח בריאות. במקרים רבים, בגלל טיפול לקוי נשללת מהם הזכות לפיצוי, ובמקום הגוף האחראי, משלמים הם מכיסם את החשבונות הרפואיים שנוצרו עקב רשלנות רפואית .
מה הסיבות הנפוצות ביותר לכך שחלק מתביעות רשלנות רפואית לגיטימיות לא נחקרו או לא טופלו?
עו”ד סאמי אבו ורדה: נפגעי רשלנות רפואית בוחרים שלא להמשיך בתביעה מסיבות רבות: יש ביניהם שחוששים כי רופאים אחרים יגלו את תביעתם ויסרבו לטפל בהם. פחד מוטעה שעלול להוביל לעלייה משמעותית בעלות הטיפול הרפואי שלהם. אחרים מוותרים על תביעות בגין רשלנות רפואית לגיטימיות בשל מצבם האישי והפיננסי והעלויות הקשורות לתביעה. יש גם כאלה שמוותרים מחסור ידע בנושא ומכך שלא קיבלו יעוץ משפטי נכון.

האם קיימים נהלים רפואיים מסוימים הקשורים באופן עקבי לתביעות רשלנות רפואית ?

עו”ד סאמי אבו ורדה: מניסיוני, מצב הרוח והשיקולים הלקויים של הרופא או הצוות הרפואי הנתבע יותר מאשר סוג או חומרת התהליך הרפואי שנגרם עקב רשלנות רפואית , הוא הרלוונטי לשאלה אם התרחשה כאן רשלנות רפואית. שאננות, מובילה לעיתים קרובות לשגיאות. כמו כן, “ראייה מוגבלת” או כישלון להסתכל על התמונה הגדולה, יכולה גם הוא להוביל לטעויות רפואיות.
מהם סוג המקרים הנפוצים של רשלנות רפואית שטופלו במשרדך?
עו”ד סאמי אבו ורדה: ישנם סוגים רבים של רשלנות רפואית. רשלנות רפואית בהיריון, רשלנות רפואית בלידה, רשלנות רפואית בכל סוגי הניתוחים, כשל באבחון מחלות בזמן ועוד…
נתקלתי במקרים רבים מאוד בהם תוצאות בדיקה לא היו תקינות או פורשו באופן שגוי או שהתעלמו מהם על ידי רופאים. לפעמים עם השלכות קטלניות.
האם הניסיון שלך כעורך דין בתחום רשלנות רפואית השפיעה על התפיסה שלך בקשר לרופאים?
עו”ד סאמי אבו ורדה: אני רוחש כבוד רב לרופאים ולאתגרים העומדים בפניהם. עם זאת, אני לא מאמין כי רופאים צריכים להיות מטופלים באופן שונה מאחרים כשהם עושים טעויות הגורמות נזק חמור לחולים.
לגבי הממסד הרפואי, הענין הוא אחרת. מערכות הבריאות וחברות הביטוח הבריאותי משפיעים באופן משמעותי על איכות הטיפול הרפואי שהחולים מקבלים, וכן, לדעתי, ההשפעה שלהם אינה תמיד לטובה.

מילת ייעוץ אחרונה?

עו”ד סאמי אבו ורדה: אל תפחדו לקבל חוות דעת שנייה! ואל תפחדו למצוא רופא חדש אם אתם לא מרגישים שאתם מקבלים טיפול רפואי הולם. בריאותכם חשובה מכדי להציב אותה בידי צוות רפואי שלא הרוויח את האימון שלכם, לא עונה על שאלות או לא נותן לך או למצבך, את הזמן ותשומת הלב המתבקשים.
אם יש לך חשד שנפלת קורבן לרשלנות רפואית, אל תהסס לבקש ייעוץ מעורך דין מומחה ומנוסה בתביעות רשלנות רפואית.

החומר המופיע במאמר נאסף מתוך מקורות שונים ומוגש כשירות לציבור. אין בנאמר כאן כדי להביע דעה בנושא רפואי או משפטי.

נגישות